Přírodní léky na zácpu

Pampelišky na poli
Pampelišky

Koho někdy postihla zácpa, moc dobře ví, že se nejedná o nic příjemného. Ať už jsou příčiny těchto trávící potíží jakékoli, pomoci vám mohou některé účinné přírodní léky na zácpu.

Bylinky na zácpu

Mezi bylinkami na zácpu musíme na prvním místě jmenovat pampelišku lékařskou, která, ač považována za plevel, obecně kladně působí na problémy s trávením. Mladé pampelišky jsou přitom velmi chutné (nechutnají trpce), ale doma si můžete podle našeho návodu jednoduše připravit i pampeliškový med, jenž je nejen zdravý, ale také velmi dobrý. Pampeliška je ovšem pouze jednou, nikoli jedinou bylinkou, která má projímavé účinky.

Vyzkoušet můžete rovněž devětsil lékařský anebo jablečník obecný, které rovněž pozitivně působí na různé potíže s trávicí soustavou. Někdy je také doporučován vratič obecný, což je ovšem rostlina, na kterou byste si měli dát dobrý pozor. Ačkoli totiž pomáhá s trávením, ve větším množství může být opravdu velmi nebezpečná! Účinný, ale zároveň problematický je přitom i kosatec německý, který se ve větším množství rovněž nedoporučuje.

Ovoce a zelenina

Projímavé účinky mají i některé druhy ovoce. Dlouhodobě se to ví o švestkách, které bývají doporučovány dokonce i při chronické zácpě. Velmi pozitivně na trávení působí i bez černý, respektive jeho plody lidově zvané bezinky, jež skvěle účinkují proti zácpě a nadýmání. Podle našeho návodu si navíc můžete vyrobit zdravý bezinkový sirup. Se zácpou vám ovšem mohou pomoci také někteří zástupci říše zeleniny. Jmenovat musíme např. mrkev setou, případně celer, který pomáhá nejen proti zácpě, ale zároveň účinkuje i proti průjmu.

Ořechy a semínka

Se zažívacími potížemi nám mohou pomoci i některé oříšky a semena. Za zmínku jistě stojí kešu ořechy, které pomáhají napravovat špatné trávení. Mnoho pozitivních vlastností mají rovněž sezamová semena, ale uvést musíme především lněná semínka. Ta nejenže obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, ale vyskytuje se v nich rovněž mnoho vlákniny, díky čemuž pomáhají s trávením. Ba co víc, účinné jsou i při závažnějších onemocněních. Bývají totiž doporučována třeba při zánětu žaludku a střev, případně při žaludečních vředech.

Obiloviny a pseudoobiloviny

Opomenout nesmíme ani zástupce skupiny obilovin, jíž netvoří pouze pšenice, žito a ječmen. Velmi zdravou obilovinou je např. oves setý, případně teff, což jsou semena miličky habešské. Ta mimo jiné podporují střevní mikroflóru, takže je lze vyzkoušet i při zácpě. Zmínit ale musíme i pseudoobiloviny, které se sice obilovinám v lecčem podobají, zároveň se však v některých ohledech odlišují (neobsahují např. lepek). Projímavé účinky má přitom především amarant, což jsou zdravá semena laskavce. Přírodních léků na zácpu je zkrátka a dobře mnoho.

Sdílet příspěvek:

Řebříček bertrám: zapomenutá léčivá rostlina

Herbář bylinek
20/09/2022 Petr Sivok 0
Řebříček bertrám se jako léčivá rostlina používal především v dřívějších dobách a aktuálně se tímto způsobem využívá spíše výjimečně. Přesto nám i dnes můžete pomoci s některými neduhy. Výskyt: řebříček bertrám roste na většině území [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*