Zázvor: zdravé koření, které zahřeje a používá se i při přípravě zdravého cukroví

Latinský název: Zingiber officinale

Zázvor a jeho účinky na lidské zdraví
Zázvor (zdroj: Samphotostock.cz)

Zázvor patří mezi velmi oblíbené zdravé koření. Použít ho můžete do nejrůznějších pokrmů, a to včetně (zdravého) vánočního cukroví.

Výskyt: není jasné, odkud pochází. Velmi dlouho už se ovšem používá v Číně a Indii. Již dlouho je znám i v Evropě, kde se o něm vědělo už v antickém Řecku a Římě. Později se ovšem rozšířil i na další kontinenty, takže dnes je známý po celém světě. Hlavním důvodem „expanze“ je přitom nejen zajímavá chuť, ale především jeho léčivé účinky, pro které je velmi oblíbený i v našich končinách.

Popis a účinné látky: toto koření je získáváno z oddenků rostliny, a to konkrétně z druhu, jehož biologické jméno zní zázvor lékařský. Jedná se o vytrvalou bylinku, která může dorůstat až do výšky 90 cm. Listy jsou dlouhé, střídavé a úzce kopinaté. Kvete velmi vzácně, květy jsou malé a mají žlutou, růžovobílou či fialovou barvu. Oddenek obsahuje celou řadu látek. Z hlediska léčivých účinků jsou ale nejzajímavější různé druhy vitamínů (A, B1, B2, B6, C či E), stejně jako draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník, železo apod. Všechny tyto látky totiž mají příznivé účinky při různých obtížích, z nichž ty zřejmě nejzajímavější si vyjmenujeme níže.

Užitečné části: využíván je především oddenek, ve Vietnamu se ale používají i čerstvě nakrájené listy jako obloha různých pokrmů, neboť mají jemnější chuť.

Léčivé účinky zázvoru

Zázvor patří v posledních letech mezi jedno z nejpoužívanějších ale i nejvíce účinných koření mající pozitivní vliv na lidské zdraví. I z tohoto důvodů jej najdeme prakticky i v těch nejmenších obchodech s potravinami. S jakými neduhy nám ale může konkrétně pomoci?  

  • Působení při nachlazení a chřipce. Rýma a kašel nejsou právě příjemné, ale právě toto koření s nimi dokáže účinně bojovat. Prohřeje, uvolní ucpaný nos a celkově dokáže negativní účinky nachlazení a chřipky potlačit.
  • Podpora imunitního systému. Při pravidelném užívání zvyšuje obranyschopnost organismu, což je jednou z nejdůležitějších prevencí proti mnoha onemocněním.
  • Protizánětlivé a analgetické účinky. Další pozitivní vlastností je efektivní tišení svalových bolestí či bolestí při zánětech kloubů. Takové uvolnění je jistě potřeba.
  • Pozitivní vliv při zažívacích potížích. S pomocí oddenků se je možné zbavit plynatosti, pálení žáhy či říhání, ale jeho konzumace se často doporučuje i při zvracení.
  • Pomoc na cestách. Pokud se vám při lodní nebo automobilové dopravě dělá špatně, můžete několik hodin před cestou po(u)žít zázvor. Opět by vám měl pomoci.
  • Další pozitivní účinky. Může také zpomalit některé druhy rakoviny, ženám pomáhá při menstruaci či při těhotenských nevolnostech a má antioxidační i antibakteriální účinky. Navíc podporuje kardiovaskulární systém a snižuje cholesterol.

Jak zázvor vlastně užívat?

Možností máte velké množství. Záleží už na tom, v jaké formě si jej přinesete domů. K dispozici je čerstvý, což umožňuje třeba jeho žvýkání, ale zakoupit si pochopitelně lze rovněž sušenou či mletou variantu. Pak je možné použití třeba jako koření. Dále je možné pravidelně pít zázvorový čaj, užívat vymačkanou šťávu (např. v kombinaci s medem), ale existuje i ve formě tobolek či oleje. Pokud byste si chtěli připravit čaj, čerstvý zázvor lze jednoduše nakrájet na plátky, poté zalít horkou vodou a vylouhovat. Výsledný nápoj můžete dochutit lžičkou medu, případně citrónovou šťávou.

Využití v zimě

Toto koření vás v zimních měsících zahřeje, v sušené variantě jej ovšem můžete stále častěji nalézt také ve zdravějších receptech na vánoční cukroví. Připravit si lze např. výtečné zázvorovo-mandlové sušenky. Stačí předehřát troubu na 200 °C, v mixéru rozmixovat 150 g ovesných vloček a 50 g mandlí a přidat 4 lžíce špaldové mouky, 1 lžičku mletého zázvoru a vanilky a půl lžičky soli. Následně přidáte 8 lžic kokosového oleje a javorového sirupu a 4 lžíce mandlového mléka. Z výsledné hmoty vytvarujte kuličky, dáte je na pečící papír na plechu a pečete v troubě zhruba 15 minut.

Existují nějaká rizika?

Užívání tohoto koření má také svá úskalí, neboť může mít vedlejší účinky – některým lidem např. způsobuje zažívací potíže, pálení žáhy anebo bušení srdce. Dle mnohých odborníků by jej tedy neměly konzumovat děti do dvou let. Navíc není vhodný pro osoby s dlouhodobým onemocněním, případně pro ty, co užívají léky na srdce či překyselení žaludku. Těhotné ženy by ho pak měly užívat jen v omezeném množství. I přesto ale platí, že se jedná o vynikající léčebný prostředek.

Tip na závěr: ještě účinnější „léčivkou“ může být příbuzná rostlina, která se nazývá galgán lékařský.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

11 komentářů

  1. Zázvor konzumuji jedině syrový nakrájený na malé kousky,ředí krev(index INR až 7x)nemusí se proto brát anopyrin,varfarin apod.vynikající prevence před mrtvicí,když na mě něco leze(chřipka),stačí sníst syrový a druhý den je člověk ok

  2. Doporučuji kombinovat zázvor s badyánem a hřebíčkem. Není to jenom prevence, ale účinný lék proti chřipce. Zejména badyán ma nesporné léčivé účinky(rozdrcený nebo tinktura)
    Zázvor se dá jako základ kombinovat s mnoha druhy bylin.
    Nedoporučuji po své zkušenosti sladit bylinné čaje, to ani medem.

    • Dobrý den, nevíme upřímně jestli se to podaří, ale nereálné to není, zázvor vyžaduje vlhkost a pokojovou teplotu.

  3. Já používám zázvor v období koncem září takřka po celou zimu.Sleduji na sobě,že má blahodárný účinek nejen na zdravi,ale i na mou váhu. Já si ho opravdu zamiloval. S každým,s kým se bavím na toto téma,tak s velkou radostí vždy doporucim.Jaroslav.P.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*