Lněné semínko – pomůže v boji proti obezitě i se zažíváním

Latinský název: Linum usitatissimum L.

Lněné semínko působí preventivně proti obezitě, napomáhá tělu vylučovat různé škodliviny a užívání je vhodné i při cukrovce či problémech s ledvinami. U žen potom dokáže potlačovat negativní symptomy menopauzy a pomáhá při rakovině prsu – vše ale postupně…

Výskyt: len setý představuje jednu z nejstarších domestikovaných rostlin v dějinách lidstva. Původně bylo pěstován v široké oblasti mezi Přední Asií a Indií. Postupem času se ale rozšířil i do dalších koutů světa. Od středověku se také pěstuje i v našich končinách.

Popis a účinné látky: tato jednoletá bylina, která patří do čeledi lnovitých, dorůstá maximálně do výšky 120 cm. Její květy jsou světle modré a plodem je tobolka. Ve lnu setém, resp. v jeho semenech se nachází mnoho účinných látek. Především jde o vlákninu, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, slizy, fytoestrogeny , polyfenoly či lignany.

Užitečné části:  jak už jsme naznačili, léčivé účinky mají lněná semena. Člověk však hojně využívá i lněné textilní vlákno.

Léčivé účinky lněného semínka

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny jsou lněná semínka hojně využívána při zažívacích potížích. Jejich pozitivní účinky lze pozorovat při zácpě, ale také při závažnějších onemocněních. Trpíte-li zánětem žaludku a střev anebo žaludečními vředy, rozhodně je můžete vyzkoušet. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin předurčuje lněný olej ke konzumaci při vysoké hladině cholesterolu v krvi. Navíc pomáhá při nemocech jater a cév, udržuje pravidelný srdeční rytmus a snižuje nebezpečí mozkové příhody.

Existují také další uplatnění. Lněné semínko působí preventivně proti obezitě, napomáhá tělu vylučovat různé škodliviny a užívání je vhodné i při cukrovce či problémech s ledvinami. U žen potom dokáže potlačovat negativní symptomy menopauzy a pomáhá při rakovině prsu. Ne nadarmo je tedy řazeno mezi tzv. superpotraviny. Navíc jej lze používat také zevně. V takovém případě má kladný vliv na kožní problémy (např. akné nebo ekzémy), vysušenou pokožku a můžeme jej doporučit i k rychlejšímu hojení spálenin.

Jak lněné semínko používat a konzumovat?

Předně je nutné zdůraznit jednu podstatnou skutečnost – projde-li lněné semínko trávícím traktem v celku, jeho účinku budou naprosto minimální. Pokud jej tedy budete konzumovat v celku (např. jako součást müsli, celozrnného pečiva, salátů, jogurtů, polévek anebo kaší), rozhodně jej důkladně rozkousejte. Vhodnou alternativu pak představuje jeho rozdrcení (třeba v mlýnku). Při zevním použití je potom doporučováno nasypat lněná semínka do látkového sáčku a spařit horkou vodou.

 

  • 39
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*