Kešu ořechy – víte, jako moc jsou zdravé?

Kešu ořechy a zdraví
Kešu ořechy

Kešu ořechy se začínají stále více používat vedle tradičně využívaných lískových, vlašských či burských oříšků. Jedná se ale vlastně o nažky z nepravého plodu stromu ledvinovník západní (Anacardium occidentale L.), který je řazen do čeledi ledvinovníkovitých. Ten má původní domovinu v Jižní Americe, konkrétně v Brazílii, odkud se i s přispěním portugalských conquistadorů začal šířit dále do světa. Kešu ořechy, ač se vlastně nejedná o ořechy, jsou v každém případě velmi zdravé.

Mohlo by vás zajímat: do čeledi ledvinovníkovité bývá mj. řazen i mangovník, jehož plodem je další zdraví prospěšná potravina, totiž mango.

Účinky kešu ořechů: přirozené antidepresivum etc.

Kešu ořechy jsou bohatým zdrojem účinných látek. Nachází se v nich totiž např. taniny, tryptofan, vitamíny B1, B2 či C a minerální látky. Jedná se především o hořčík, ale také o fosfor, mangan, měď nebo zinek. Jejich součástí je však také velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin. Z pozitivních účinků bývá na prvním místě uváděno posilování nervové soustavy, v důsledku čehož jsou doporučovány při stavech podrážděnosti či nervozity a dokonce i při depresích. Jde tedy o účinné přírodní antidepresivum, které rovněž zlepšuje funkce paměti.

Kešu ořechy lze konzumovat i v případech velké psychické a fyzické únavy a při slabosti. Navíc pomáhají napravovat špatné trávení a účinkují i při zácpě. Fungují rovněž v případě srdečních potíží, tedy např. při arytmii, zároveň snižují hladinu cholesterolu v krvi a prospívají cévám. Pozitivní vliv mají i na svaly, zrak, pokožku, nehty nebo vlasy. Opomenout nesmíme ani jejich antioxidační účinky, ochranu proti žlučovým kamenům a doporučovány jsou také při angíně pectoris. U mužů navíc podporují tvorbu spermií a u žen mohou pomoci při bolestivé menstruaci.

Upozorňujeme: kešu ořechy si sice můžete dopřát denně, nicméně pozor na solenou variantu. Sůl, zvláště ta klasická kuchyňská, totiž není úplně nejzdravější. A doplňme, že na ně existuje alergie.

V jaké formě si lze kešu ořechy pořídit?

Pokud jste se rozhodli pro nákup kešu ořechů, možností máte celou řadu. Výše jsme uvedli jejich solenou variantu, k dispozici jsou ovšem také čistě přírodní, pražené, případně s různými přísadami, jako jsou karob, čokoláda či med. Sehnat pak lze i kešu máslo, které se může stát výbornou součástí rodinných snídaní. Kešu ořechy je samozřejmě možné využít i k dochucení různých pokrmů včetně salátů. Vaší kulinářské fantazii zkrátka a dobře meze nekladou.

Zajímavost na závěr: nepravé plody ledvinovníku, které jsou často nazývány„kešu jablka“, se v některých částech světa rovněž používají v kuchyni, a to např. při přípravě kompotů či džemů.

  • 6
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*