Pupálka dvouletá (pupálkový olej) pomáhá především ženám

Latinský název: Oenothera biennis

Semena a květy pupálky a pupálkový olej (zdroj: Samphotostock.cz)

Pupálká dvouletá je rostlina, z jejichž semen se vyrábí pupálkový olej. Ten má léčivé účinky, lze ho využít v kosmetice, ale také v teplé i studené kuchyni.

Výskyt: pupálka dvouletá pochází s největší pravděpodobností z Východní Asie, odkud se rozšířila do Evropy a Ameriky.

Popis a účinné látky: jedná se o dvouletou bylinu z čeledi pupálkovitých, jejíž lodyha může být vysoká až 2 m. Listy jsou dlouhé, uspořádány do růžic a mají jasně zelenou barvu. Květy jsou sytě žluté a plodem je tobolka, která obsahuje semena. Z účinných látek můžeme jmenovat třísloviny, slizy, škroby, minerály, bílkoviny a esenciální mastné kyseliny.

Užitečné části: využívána jsou především semena.

Pupálka dvouletá a léčivé účinky

Kořen rostliny byl dříve používán jako zelenina. V současné době jsou ovšem využívána především semena, a to pro své léčivé účinky. Vyrábí se z nich především zdravý pupálkový olej. Ten má např. antioxidační vlastnosti, díky čemuž pomáhá chránit organismus proti předčasnému stárnutí. Podporuje také odolnost, neboť chrání před stresem, únavou a vyčerpáním.

Pupálkový olej působí i protizánětlivě, posiluje imunitu a ženám pomáhá s bolestmi v průběhu menstruace. Pomoci navíc může i v období přechodu. Olej ovšem působí také zevně, neboť vyživuje pokožku, vlasy a nehty. Kladný vliv má rovněž na regeneraci a hydrataci pleti, stejně jako na různé nemoci kůže. Přispívat může rovněž k hojení ran a účinkuje i při popáleninách.

Využití pupálkového oleje

Pupálkový olej má mírně nahořklou chuť, takže pokud ho budete užívat samotný vnitřně, můžete ho rozmíchat např. v jogurtu, což je vhodné hlavně u dětí. Při zevním využití jej stačí vmíchat do pleťového krému nebo mléka. Uplatnění ovšem může nalézt také v kuchyni, a to např. k dochucení salátů, mléčných produktů, zálivek, majonéz či polévek. Jeho využití je tedy opravdu široké.

Pupálka dvouletá a pěstování

Pupálka dvouletá je zajímavá rostlina. Její žluté květy je totiž možné obdivovat pouze v noci. Otevírají se totiž večer a druhý den se uzavírají a uvadají. V každém případě se jedná o nenáročnou rostlinu, takže její pěstování je snadné. Pupálce vyhovují slunná stanoviště (nebo alespoň polostín) a spíše kamenitá zem. Upřednostňuje také sucho a doplňme, že se množí semeny.

Sdílet příspěvek:

Balzám na rty z okvětních lístků růží (recept)

Oleje, masti a tinktury
05/08/2019 Katerina 0
Vyrobte si svůj pěstící balzám na rty z okvětních lístků růží, po kterém budou Vaše rty krásně hebké. Připravíme si: hrst usušených okvětních lístků hmoždíř2 lžíce mandlového oleje2 lžíce bambuckého másla2 lžíce kakaového másla2 lžíce [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*