Přírodní léky na bolest zubů. Mohou pomoci ještě před návštěvou zubaře

Kořen kurkumy

Existuje jen několik málo jedinců, které nikdy „nechytly“ zuby. Avšak každý, kdo někdo zažil bolest chrupu, moc dobře ví, že je to velmi nepříjemné. Ulevit vám však mohou některé přírodní léky.

Hřebíček jako účinné přírodní analgetikum

Hřebíček patří k nejúčinnějším přírodním lékům na bolest zubů. Sušený kalich s poupětem z tropické rostliny zvané hřebíčkovec kořenný je obecně považován za účinné analgetikum. Hřebíček stačí žvýkat, což tedy pro většinu lidí nebude chuťově právě příjemné, ale mělo by se vám ulevit. Toto kuchyňské koření navíc působí i při bolesti dásní a někdy je dokonce doporučováno rovněž při paradentóze, což je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů.

Kladně působí rovněž kurkuma

Hřebíček má doma spousta lidí, neboť se jedná o hojně používané koření. To samé přitom platí i pro kurkumu. Sušený mletý oddenek kurkumovníku dlouhého pochází z jižní Asie a říká se mu také „indický šafrán“. V Orientu je přitom nejen součástí mnoha receptů místní kuchyně, ale uplatnění nachází také v místní medicíně. Kurkuma je mj. doporučována právě při problémech v dutině ústní, neboť působí antisepticky a pomáhá při bolestech dásní a zubním kazu.

Pořiďte si i dubové kapky

Pokud vás sužuje bolest zubů častěji, než je zdrávo, měli byste samozřejmě vyrazit k zubnímu lékaři. Jenže pokud vás potíže překvapí v neděli v noci, k zubaři asi vyrazíte jen těžko. Kromě hřebíčku a kurkumy byste proto doma měli mít třeba i dubové kapky, které opět účinkují při zánětu dásní, bolestech zubů či paradentóze. Stačí si pouze jimi vypláchnout ústní dutinu. Dubové kapky se navíc nevyrábějí pouze z dubu letního, ale jejich součástí bývá i šalvěj či heřmánek.

Bylinky na bolest zubů

Právě heřmánek bývá považován za jednu z nejúčinnějších zklidňujících rostlin na zemi, takže se určitě jedná i o vhodný přírodní lék na bolest zubů. Příznivé účinky má ale rovněž šalvěj lékařská, tedy všestranná bylinka, jejímž kloktáním lze vyzrát na bolest zubů či afty a pozitivně působí i při krvácení dásní. Mezi dalšími bylinnými pomocníky na potíže s chrupem můžeme jmenovat třeba bukvici lékařskou anebo odvar z divizny velkokvěté.

Další přírodní léky na bolest zubů

Na bolest zubů můžete vyzkoušet i kombinaci pepře se solí. Tyto ingredience spojte s několika kapkami vody a vzniknuvší pastu aplikujte na bolavé místo, což několikrát zopakujte. Pomoci pak může i žvýkání cibule či česneku, což sice může být účinné, ale ne každý to zvládne. Pokud vám tato představa nedělá dobře, můžete zkusit čistý, tedy nikoli sladký alkohol. Kloktejte jej nebo naneste na vatičku, ale raději nepolykejte, protože by bolest zubů mohla vystřídat kocovina.

Sdílet příspěvek:

Z čeho uplést pomlázku? Máme několik možností

Rady, tipy a novinky
08/04/2020 Petr Sivok 0
Velikonoční týden je v plném proudu. K oblíbeným svátkům jara se váže řada tradic, z nichž k těm nejrozšířenějším patří výroba pomlázky. Nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*