
Kosatec německý byl jako léčivka používán především v dřívějších dobách, přičemž ho i pro příznivé účinky na lidské zdraví možná pěstovali už Keltové, vše ale postupně…
Výskyt: kosatec německý pochází zřejmě ze Středomoří, a to navzdory druhovému názvu. Přesný původ rostliny ale doposud nebyl úplně objasněn.
Popis a účinné látky: tato trvalka z čeledi kosatcovitých může dorůstat až do výšky 1 m, ačkoli obvykle bývá nižší. Oddenek je větvený a objevují se na něm mečovité listy šedozelené barvy. Barva velkých květů, které se vyskytují v květnu a červnu, je různorodá. Může být bílá, ale také modrá či modrofialová. Plodem je velká třípouzdrá tobolka. Z účinných látek, které kosatec německý obsahuje, musíme jmenovat především organické kyseliny, sliz, silici anebo glykosid iridin.
Užitečné části: používán je především loupaný oddenek.
Kosatec německý nám pomůže pomoci, ale také ublížit!
Kosatec německý byl jako léčivka používán především v dřívějších dobách, přičemž ho i pro příznivé účinky na lidské zdraví možná pěstovali už Keltové. Používal se každopádně při katarech horních cest dýchacích cest a pozitivní vliv má rovněž na vylučování žluči. Kromě toho, že působí žlučopudně, má také močopudné (diuretické) účinky a má také projímavé vlastnosti. Ovšem pozor! V současné době se používání kosatce německého příliš nedoporučuje, protože nemusí působit pouze pozitivně.
Rostlina účinkuje příliš silně, takže neopatrné dávkování je poměrně dost rizikové. Používat by se měl maximálně v malých dávkách a ani pak se nejedná o nejbezpečnější léčivku. Oddenky mohou kupříkladu způsobit nepříjemné střevní potíže (např. průjem). Při předávkování může dojít také k silnému zvracení, přičemž podobné účinky má rovněž kořen a listy. Z toho jasně vyplývá, že používat kosatec lékařský by měli pouze lidé, které mají s využíváním léčivých rostlin bohaté zkušenosti.

Další využití kosatce německého
Ačkoli se kosatec německý jako léčivka příliš neuplatní, využíván bývá i pro další vlastnosti. Kromě toho, že se jedná o oblíbenou okrasnou rostlinu (viz níže), jej můžete využít také ke svému zkrášlení. Oddenek kosatce lze použít k přípravě šampónu anebo pleťové vody, má tedy pozitivní vliv na vlasy a pokožku, když např. reguluje vlhkost a hydratuje. Díky těmto vlastnostem je ostatně často využíván v kosmetice, kde nacházejí uplatnění především extrakty z oddenku a esenciální olej z kořene.
Pěstování kosatce německého
Kosatec německý dnes patří především mezi okrasné rostliny, ačkoli i to platilo spíše dříve, protože aktuálně je na zahradách rozšířenější kosatec bradatý. Přesto se pěstuje v mnoha zemích po celém evropském kontinentu. Kosatec německý vyžaduje plné slunce (dařit se mu ovšem může i v polostínu), stejně jako suchou a hlavně dobře propustnou půdu s dostatkem živin. Důležitá je rovněž pravidelná zálivka. Jinak se jedná o velmi odolnou rostlinu, která odolá silnému dešti i větru.
Fotogalerie:
Kosatec německý v botanické zahradě Kosatec německý
Napište komentář