Zkuste babské rady na hemeroidy. Nepodceňujte však ani prevenci

Hemeroidy jsou nepříjemným problémem, o kterém se navíc příliš nemluví. Mnoho lidí se také zdráhá navštívit lékaře, což je ale při dlouhodobých obtížích nutné. Nejprve lze ale vyzkoušet jiné postupy.

Co jsou hemeroidy a jaké jsou jejich příčiny?

Hemeroidy (správně ovšem hemoroidy) jsou cévní struktury, které se vyskytují za řitním otvorem. Možná vás překvapí, že napomáhají vyprazdňování. Jsou tedy prospěšné. V negativním smyslu se o nich hovoří teprve v případě, že dojde k otoku či zánětu. Potom se jedná o onemocnění, které se může projevovat dvěma způsoby.

 • Vnější hemeroidy. Objevují se v okolí řitního otvoru, takže jsou vidět. Projevují se navíc svěděním a často i velkou bolestí. Mohou ale zmizet samy i bez léčby.
 • Vnitřní hemeroidy. Nacházejí se uvnitř konečníku a jejich projevem bývá krvácení. Na druhou stranu obvykle nejsou bolestivé.

Jaké jsou příčiny hemoroidů? Vyskytují se u lidí, kteří mívají často zácpu či průjem, trpí nadváhou a nemají dostatek pohybu. Roli hrají také genetické faktory, nedostatečný příjem vlákniny, případně zvýšený nitrobřišní tlak. To je ostatně důvod, proč často postihují těhotné ženy. Mnohdy se v souvislosti s hemeroidy mluví i o sedavých zaměstnáních, což ale nebylo potvrzeno.

Babské rady na hemeroidy

Na hemeroidy jsou obvykle předepisovány různé gely, masti nebo čípky. Vzhledem k tomu, že tímto neduhem trpěli i naši předci, existuje mnoho tzv. babských rad na hemeroidy. Pomoci kupříkladu mohou různé bylinky jako např. kuklík městský, měsíček lékařský anebo kokoška pastuší tobolka.

Zvýšit byste měli také příjem vitamínu C, jenž se v bylinkách objevuje např. v bršlici kozí noze, jež ho obsahuje dokonce čtyřikrát více než citrón. Důležitou látkou je rovněž rutin, který nejenže podporuje hojení ran v oblasti konečníku, ale také zesiluje účinky vitamínu C. Nachází se přitom v paprikách či citrónové šťávě.

Při hemoroidech můžete na postižené místo aplikovat i různé přírodní hojivé masti, kapky anebo oleje. Pokud např. sbíráte semena jírovce maďalu, tedy kaštany, můžete si dle našeho postupu připravit hojivou mast. Účinkovat navíc mohou rovněž dubové kapky, případně třezalkový olej.

Prevence vzniku hemoroidů

Optimální samozřejmě je, pokud výše zmíněné babské rady na hemeroidy vůbec nebudete muset zkoušet. Důležitá je tedy prevence. Jak tomuto neduhu co nejúčinněji předejít?

 • Konzumujte stravu s dostatkem vlákniny, jež se vyskytuje zejména v listové zelenině. Také pravidelně pijte. Stolice pak bude měkčí, což je dobré pro zdraví konečníku.
 • Naopak byste měli co nejméně konzumovat kávu a alkohol, které vašemu tělu (nejen) v tomto ohledu neprospívají.
 • Často byste si neměli dávat ani ostrá a kořeněná jídla, neboť působí dráždivě.
 • Zanedbávat byste určitě neměli hygienu, jež musí být nejen pravidelná, ale také pečlivá.
 • Jako prevence hemoroidů bývá uváděn i klystýr, neboť pomáhá udržet střeva čistá. Pokud se vám do toho nechce, konzumujte potraviny pro lepší trávení.
 • Měli byste se rovněž pravidelně hýbat, protože pohyb také napomáhá tělesným procesům.
Sdílet příspěvek:

Rakytník: velmi efektivní v boji s různými chorobami

Herbář léčivých rostlin
08/06/2021 Petr Sivok 26
Rakytník řešetlákový patří mezi rostliny, jejichž plody jsou nejen chutné, ale především velmi zdravé. Pomoci tak mohou s rozličnými neduhy. Výskyt: rakytník ještě před několika desítkami let nebyl příliš známou rostlinou, ačkoli je pravdou, že byl [...]

1 komentář

 1. Dobrý den,

  kdysi jsem našel jako babskou radu na hemeroidy používat hořčík. Předloni jsem hořčík nebral na jaře v květnu a hned se objevily. Podruhé mi došel hořčík před 14-ti dny a hle, objevily se znovu. Pokud beru hořčík denně, mám od hemeroidů pokoj. Můžete zkusit, urychluje i zbavení se jich.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*