Máte problémy s vyprazdňováním? Pak vyzkoušejte naše tipy na zácpu

Zácpa a babské rady

Pokud jste někdy měli potíže se zácpou, asi nám dáte za pravdu, že se nejedná o nic příjemného. Ačkoli jsou na tento problém často doporučována projímadla, máme pro vás jiná, přirozenější řešení.

Zácpa jako nepříjemný zažívací problém

Zácpa se odborně nazývá konstipace. Nikoho asi nepřekvapí, že jde o zažívací problém, přičemž se v podstatě jedná o opak průjmu (diarea). Zácpa je málo časté vylučování stolice, která navíc obvykle bývá příliš tuhá. Na vině mohou být různé faktory od těch psychologických po fyziologické. Svou roli pochopitelně hraje i nezdravý životní styl (špatná strava, nedostatek fyzických aktivit, přílišný stres apod.). Na zácpu jsou často doporučována projímadla, nejprve ale vyzkoušejte jiné postupy.

Zkuste se zácpou zatočit přirozenou cestou

Projímadla z lékáren nám sice mohou se zácpou pomoci, na druhou stranu dráždí trávící soustavu, takže raději zkuste jiné metody, které jsou pro organismus přirozenější. Měli byste kupříkladu hodně pít, neboť příjem tekutin je při těchto potížích velmi důležitý. Pomoci pak může i masáž břicha, případně jeho chlazení studenou vodou. Při závažnějších problémech sice takové pokusy zabrat nemusí, ale v mnoha případech pomoci určitě mohou.

Na zácpu nasaďte bylinky

V souvislosti s léčbou zácpy používaly již naše babičky rozličné bylinky. Mezi nejúčinnější přitom patří pampeliška lékařská. Ačkoli lze využít celou rostlinu, proti zácpě nejlépe účinkuje čaj z kořene, přičemž recept naleznete zde. Chcete-li navíc spojit příjemné s užitečným, připravte si dle našeho receptu pampeliškový med. Vyzkoušet ale také můžete len setý, přičemž uplatnění nachází především lněné semínko, případně jablečník obecný či devětsil lékařský. Výše jsme zmínili důležitost pitného režimu, který můžete skloubit právě s bylinkami. Na zácpu totiž mohou efektivně zabrat i různé bylinné čaje.

Ovoce a zelenina vám při zácpě neuškodí. Naopak!

Některé druhy ovoce a zeleniny mají projímavé účinky, takže se jedná o další přirozenou cestu, jak se zbavit zácpy. Z různých druhů ovoce jmenujme kupříkladu švestky, jablka nebo banány a připravit si můžete i bezinkový sirup. Ze zástupců zeleniny pak uveďme alespoň celer a mrkev. Pokud vás tedy zácpa postihne, mějte doma plno čerstvého ovoce a zeleniny.

Vyzkoušejte i další zástupce rostlinné říše

Jak už jsme uvedli, se zácpou nám může pomoci lněné semínko. Kromě toho je ale možné vyzkoušet i sezamové semínko a také některé obiloviny jako oves či teff, což jsou semena miličky habešské. Účinné mohou být i některé pseudoobiloviny, z nichž bývá do souvislosti s léčbou zácpy dáván především amarant. Zabrat ale mohou i kešu ořechy, které už se staly stálicí českých kuchyní.

Při delších potížích navštivte lékaře

Výše zmíněné postupy jsou sice při problémech s vyprazdňováním účinné, nicméně v některých případech účinkovat nemusí. A pozor! Při delší zácpě se ve střevech hromadí toxiny, které jejich stěnou prostupují do krve, jež je roznáší po celém těle. To není pro fungování organismu samozřejmě právě nejlepší. Pokud vás tedy sužuje chronická zácpa, rozhodně byste měli vyrazit k lékaři. V opačném případě totiž riskujete závažné obtíže, neboť dlouhodobý dopad zácpy na organismus je opravdu velmi negativní. 

Tip na závěr: v ideálním případě by vás zácpa nikdy trápit neměla. Jak toho dosáhnout? Kromě pravidelného příjmu tekutin byste měli konzumovat dostatek vlákniny, jež je zásadní pro dobré trávení. Nachází se přitom zejména v listové zelenině.  

Sdílet příspěvek:

Bylinky na krevní tlak

Bylinky na
21/07/2019 Petr Sivok 0
Krevní tlak by měl být v normálu. Problémem dneška je ovšem nízký krevní tlak (hypotenze) a především vysoký krevní tlak (hypertenze). S těmito potížemi vám nicméně mohou pomoci některé bylinky. Srdečník obecný Pokud chcete vyzkoušet bylinky na [...]

2 komentáře

  1. Nejlepší rada je ta studená voda na břicho….k zácpě dostanete ještě zánět močových cest, ZMM a další nepříjemnosti. Pouštět si studenou vodu na ruce – na zápěstí kde měříme tep, doporučuji proti průjmu a bolení břicha.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*