Miřík celer: účinné přírodní antibiotikum s širokým využitím v kuchyni

Latinský název: Apium graveolens

Miřík celer: zelenina, která pomáhá
Celer - oblíbená zelenina

Miřík celer obsahuje mnoho účinných látek, díky nimž umí člověku pomoci s různými neduhy. Navíc se jedná o široce využívanou kuchyňskou ingredienci.

Výskyt: celer člověk využívá odedávna, neboť zmínky o něm pocházejí už ze starověkého Egypta. Dnes je hojně rozšířen po celém světě, vyskytuje se totiž v Evropě, Asii i Severní Americe. Zplaňuje však jen ojediněle, takže ve volné přírodě na něj lze narazit spíše výjimečně.

Popis a účinné látky: jde o dvouletou rostlinu z čeledi miříkovitých, která je silně aromatická a může dorůstat až do výšky 1 metru. V prvním roce života má přízemní růžici listů, ve druhém se objevuje lodyha s květy, které mohou mít zelenou a bílou barvu. Plodem je dvounažka. Existuje přitom několik odrůd, a to řapíkatý, listový a hlíznatý celer. Z účinných látek jmenujme vitamíny (zejména ze skupiny B-komplex a C), dále minerály (sodík, hořčík, draslík, vápník a fosfor), silice, cholin anebo glycidy.

Užitečné části: u listové a hlíznaté variety se využívá bulva, listy a semena, u řapíkaté odrůdy pouze listy.

Léčivé účinky celeru. S čím nám může pomoci?

Celer obsahuje účinné látky, díky nimž umí člověku pomoci s různými neduhy. Nejprve uveďme, že se jedná o účinné přírodní antibiotikum, přičemž působí proti bakteriím a plísním. Velmi kladný vliv má rovněž na trávicí soustavu, když pomáhá proti zácpě, průjmům i nadýmání. Navíc zlepšuje střevní peristaltiku, fungování žaludku, podporuje chuť k jídlu a podílí se na léčbě trávících poruch. Rostlinu ovšem mohou vyzkoušet i lidé, jež bojují s přebytečnými kilogramy, protože se jedná o zeleninu s výbornou kalorickou hodnotou.

Pokud vás sužují potíže s ledvinami či močovým měchýřem, rovněž jej zkuste, neboť pomáhá s odvodňováním organismu. Celer bývá doporučován rovněž diabetikům. Často bývají vyzdvihovány i jeho afrodiziakální účinky, takže jej mohou vyzkoušet i muži se souvisejícími potížemi. Ve spojení s touto rostlinou se sice nehovoří o nežádoucích účincích a kontraindikacích, na druhou stranu může způsobovat alergie, a to především u citlivějších jedinců. Pokud vám tedy po jeho konzumaci nebude dobře, raději se mu propříště vyhněte.

Doporučujeme: v případě potíží lze vyzkoušet přírodní léky na alergie, které vám mohou pomoci.

Využití miříku celeru v kuchyni

Celer se dá používat čerstvý, a to především ve formě celerové šťávy. Ta si uchovává nejvíce účinných látek, nicméně zároveň představuje největší riziko výše zmíněné alergické reakce. V každém případě se bulva a listy (společně s další zeleninou, především s petrželí a mrkví) používají při přípravě polévek a omáček a uplatnění nacházejí rovněž u salátů nebo jako příloha k masu. Využívány jsou rovněž semena a celá nať, a to jako součást kořenících směsí na grilování. Právě díky semenům je celer ostatně řazen i mezi koření.

Vyzkoušet v každém případě můžete recept na celerovou šťávu. Bulvu rostliny najemno nastrouháte a přidáte (ideálně třtinový) cukr, a to v poměru 5:1. Konzumovat je doporučováno jednu až dvě lžičky denně, především po jídle. Pokud vás tento recept příliš neláká, připravit si lze i celerové řízky. Bulvu očistíte a nakrájíte na kolečka či půlkolečka. Následně pokapete citronovou šťávou a vložíte do vroucí vody, která je již osolená. Necháte vařit 5 až 7 minut a po vyjmutí osolíte. Pak klasicky obalíte v mouce, vejci a strouhance a usmažíte.

Pěstování miříku celeru

Celer je u nás hojně pěstovanou rostlinou. Vyséván bývá v únoru či březnu, přičemž vyklíčí maximálně tři týdny poté, co panují teploty mezi 15 a 20 °C. Semenáčky jsou přesazovány do sponu 3 × 2 cm. Na záhon je pak přesazován v květnu. Co se týče ideálních podmínek k růstu, vyžaduje slunečné stanoviště, ale vadit mu nebude ani polostín. Půda by měla být propustná, humózní a hlinitá. A musíme doplnit, že rostlina je poměrně náročný na vlhkost, takže vyžaduje pravidelnou zálivku. Měli byste mu ji tedy dopřát.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*