Co funguje na lupy? Od babských rad po speciální šampóny

Lupy ve vlasech

Lupy sice obvykle nejsou extrémně nepříjemným problémem, ale ani tak není o co stát. Částeček odumřelé kůže se můžete zbavit za pomoci speciálních šampónů, ale máme pro vás i babské rady proti lupům.

Co jsou to vůbec lupy a jak je léčit?

Lupy jsou vlastně menší částečky odumřelé kůže, která se neustále obnovuje (cca jednou za čtyři dny). Právě na hlavě ale v mnoha případech neodpadá, často tvoří větší celky a zůstává ve vlasech. Důležité je, že existují dvě varianty. Zatímco suché lupy méně svědí a dostávají se i na oblečení (jsou tedy spíše kosmetickou vadou), mastné lupy zůstávají na kůži, svědí nepříjemně a navíc mohou páchnout. Podle typu je vhodné zvolit speciální šampón, který představuje jednu z možností, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit.

Prevence proti lupům

Speciální šampón na lupy samozřejmě přichází na řadu až v případě, když se tato komplikace objeví. Výskytu ale můžeme zabránit či spíše jeho riziko minimalizovat. Musíme si však dát odpověď na otázku, jaká je vlastně příčina vzniku lupů. Podílí se na nich agresivní vlasové prostředky, které navíc mnoho lidí používá příliš často, na vině ale může být také nedostatečná hygiena, špatná strava (např. nedostatek vitamínů ze skupiny B-komplex, selenu anebo zinku) či přílišný stres. Jemnější šampóny a kondicionéry, zdravější životní styl či posilování obranyschopnosti jsou tedy prevencí proti lupům.

Za vznikem tohoto problému mohou stát i vážnější onemocnění jako např. kvasinkové infekce. Ostatně jednou z nejčastějších příčin vzniku (mastných) lupů je tzv. seboroická dermatitida neboli seborea, kterou způsobují kvasinky rodu Malassezia furfur. Ty se sice nacházejí i ve zdravé pokožce, pokud se ovšem přemnoží, problém je na světě. Za seboreou mohou stát genetické predispozice, ale také některé z příčin, které už jsme uvedli na předešlých řádcích.

Babské rady proti lupům: nasaďte do boje bylinky

V boji proti lupům můžete zkusit využít rozmarýn lékařský, přičemž účinný je kupříkladu rozmarýnový olej, který si lze připravit podle našeho postupu. Uplatnění často nachází rovněž heřmánek a také bříza, resp. březová voda, jíž si vyrobíte tak, že do 1 l vařící vody přidáte zhruba 100 g sušených listů a necháte 20 minut louhovat. Vlasy si následně budete oplachovat dvakrát do týdne. Vyzkoušet navíc můžete rovněž nálev ze sušených listů kopřivy.

Proti lupům účinkuje také jablečný ocet, který bývá obecně považován za prostředek proti stárnutí. V Řecku se pak odedávna používá panenský olivový olej. Jedna z babských rad proti lupům dokonce říká, že byste měli vyrobit poměrně specifický šampón, který tvoří vajíčko, panáku rumu a šťáva ze dvou citrónů. Ačkoli to možná zní poněkud podivně, za zkoušku nic nedáte. A ještě můžete vyzkoušet cibuli s lopuchem, nicméně tento postup už je spíše pro odvážlivce, protože to zní trošku nevábně.  

Vyzkoušet lze i další babské rady na lupy

Pokud máte problémy s lupy, můžete ve skříňce sáhnout i po kypřícím prášku, jejž staří vmasírovat do vlhkých vlasů a opláchnout. Použít je možné rovněž sůl, která pomáhá s odpadáváním šupinek odumřelé kůže. A dokonce lze využít i ústní vodu. Tu je vhodné aplikovat na vlasy po jejich umytí šampónem a následně použít kondicionér. Někteří lidé používají rovněž aspirin, který ovšem nepolykají, ale rozpustí dvě tablety v šampónu, jímž si následně myjí hlavu.

Tip na závěr: nemůžete-li se i přes veškeré pokusy lupů zbavit, neváhejte navštívit dermatologii, kde vás vyšetří kožní lékař.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*