Trápí vás oteklé nohy? Vyzkoušejte rady našich babiček

Babské rady na oteklé kotníky

Pokud vám otečou nohy, nejedná se o nic příjemného. Ačkoli při dlouhodobých potížích byste měli navštívit lékaře, zpočátku lze vyzkoušet mnoho postupů, z nichž mnohé používaly již naše babičky.

Jaké jsou příčiny oteklých nohou?

Oteklé nohy nejsou pouze estetickým problémem. Na vině totiž mohou být i závažné zdravotní problémy. Za otoky je často zodpovědné vedro, ale také nadváha, neboť tuk má negativní vliv na krevní oběh ve spodních končetinách. Důvodem oteklých nohou být i některá farmaka (např. léky na diabetes, srdce, cévy či na bolest). Negativně ale působí také samotný diabetes, anebo lymfedém, což je onemocnění lymfatického systému, jenž je součástí obranyschopnosti organismu.

Otoky nohou a zadržování vody v těle

Za otoky nohou velmi často stojí zadržování vody v těle, za které může hormonální nerovnováha, nemoci ledvin, ale nejčastěji přílišný příjem sodíku. Neměli byste tedy přehnaně solit. Sůl je dnes ovšem přítomna v mnoha průmyslově zpracovaných potravinách, a to jako konzervant. Měli byste proto co nejvíce konzumovat čerstvé potraviny, jako je ovoce a zelenina. Sůl navíc můžete nahradit určitými alternativami, mezi které patří např. mořská řasa dulse, což je mnohem zdravější varianta.

Babské rady na oteklé nohy: bylinky a další postupy

Vzhledem k tomu, že za otoky nohou může mj. zadržování vody v těle, vyzkoušet byste měli především bylinky, které působí diureticky. Mají tedy močopudné účinky. V tomto ohledu můžete vyzkoušet např. pýr plazivý, bršlici kozí nohu, podběl lékařský, kopr anebo šantu kočičí. Zabírá ale také zelenina (mrkev, kukuřice, fenykl, květák anebo dýně Hokkaido, jež je obecně považována za velmi zdravou zeleninu). Močopudně působí i tropické ovoce longan, ale třeba také jahody. Podle našeho receptu si ostatně můžete připravit letní osvěžující jahodovo-banánové smoothie se stévií.

Existují ovšem i další babské rady na oteklé nohy. Bylinky např. můžete využít i k přípravě účinných odvarů, a to např. z třezalky (vyzkoušet je koneckonců možné i třezalkový olej) či z pampelišky. Vykoupat se pak také můžete ve vodě s citrónovou šťávou. Zabírá rovněž prokrvení, kterého lze dosáhnout tak, že budete nohy střídavě sprchovat teplou a studenou vodou. A dokonce se říká, že pomáhá i voda, v níž se vařily brambory, neboť ta by měla nohy rovněž efektivně prokrvit.

Vyzkoušejte i jiné rady na oteklé nohy

Ulevit od otoků by měla zvýšená poloha nohou, a to i během spánku. Něčím si je tedy podložte. Měli byste se rovněž dostatečně hýbat (zkuste střídat chůzi na špičkách a na patách), naopak se vyvarujte dlouhého stání a sezení. Především v průběhu horkých dnů dodržujte pitný režim, aby mělo tělo dostatečný příjem tekutin. Pomoci ale může i příjem vlákniny. Předejdete tak zácpě, jež způsobuje zvýšení žilní tlak. Riziko cévních onemocnění pak snížíte i omezením příjmu nasycených tuků. A samozřejmě nikomu ještě neuškodila masáž postiženého místa.

Doporučujeme: ačkoli by se oteklé nohy mohly zdát pouze jako kosmetický problém, nejenže se jedná o nepříjemné a bolestivé potíže, ale jak už jsme zmínili, mohou odkazovat i k závažnějším onemocněním. Pokud tedy žádný z výše zmíněných postupů nezabírá, měli byste vyrazit k lékaři.  

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*