Babské rady na astma – bylinky i čisté prostředí v domácnosti

Čaj z rýmovníku

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které doprovází kašel, dušnost či sípání. Ačkoli by astmatici měli vyhledat pomoc lékaře, pomoci jim mohou i babské rady na astma.

Účinné bylinky na astma

Na prvním místě mezi bylinkami na astma musíme jmenovat plicník lékařský. Tato rostlina z čeledi brutnákovitých, jak už sám její název napovídá, účinkuje při různých respiračních potížích. Vyzkoušet ale můžete i další rostlinu s příhodným názvem – rýmovník. Ten působí nejen při rýmě, chřipce a nachlazení, ale také při dalších problémech s dýchacími cestami včetně astmatu. Zmínit musíme také další bylinky jako univerzální léčivku devětsil lékařský, případně kopřivu dvoudomou či fialku vonnou.

Ovoce a zelenina na astma

Díky obsahu účinných látek mohou na astma kladně působit i někteří zástupci zeleniny. Vyzkoušet můžete např. „klasickou“ cibuli, ale třeba také česnek. 10 drcených stroužků dejte do 200 ml vody a povařte pět minut. Během varu přitom můžete do nálevu přidat také kurkumu. Lidé, které sužuje astma, by do svého jídelníčku měli zařadit také určité druhy ovoce. Doporučovány bývají především plody s vysokým obsahem vitamínu C, který může na tyto potíže působit pozitivně, což ale nebylo potvrzeno. Osvědčit se každopádně mohou citróny, pomeranče anebo exotické ovoce camu camu.

Další přírodní prostředky proti astmatu

S astmatem mohou postiženým lidem pomoci i některá koření, mezi něž patří kardamom, kmín, anýz a muškátový oříšek, který je ovšem ve vysokých dávkách poměrně nebezpečný. Účinkovat navíc může černá rýže, jež bývá řazena mezi superpotraviny, případně cibetková káva, což je ovšem nejdražší káva na světě. Kofein prý působí všeobecně kladně na astma, neboť uvolňuje průduškové svalstvo. Na druhou stranu jsou s jeho častou a nadměrnou konzumací spojena i mnohá negativa.

Záleží i na kvalitě prostředí v domácnosti

Prašné prostředí neprospívá nikomu. Pro astmatiky je tedy dvojnásobně zatěžující. Měli byste se proto pravidelně zbavovat prachu. Nejprve doma ukliďte nepořádek a až poté se vrhněte na prach. Utírat byste jej měli směrem od shora dolů a minimálně jednou týdně vyluxujte. V interiéru je také vhodné často větrat. Ovšem pozor! Nechat celý den otevřenou „ventilačku“ není efektivní řešení, lepší je okno otevřít dokořán na několik minut, a to v závislosti na daném ročním období. Při celodenním otevřeném okně se totiž do interiéru dostávají složky znečištěného ovzduší a alergeny.

Negativní vliv na astma má rovněž nedostatečná vlhkost vzduchu. Suchý vzduch je totiž pro dýchací soustavu zatěžující, a to zejména u astmatiků. Na druhou stranu nepomáhá ani nadměrná vlhkost. V takovém prostředí se mj. množí plísně. Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat od 30 do 50 %. Astmatikům v neposlední řadě nesvědčí ani kouř. Neměli by se tedy pohybovat v zakouřeném prostředí, což ovšem neplatí pouze pro kouř z cigaret, ale také pro kouř vznikající při topení.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*