Jasmín: harmonizujte (nejen) svou psychiku a zažeňte deprese!

Latinský název: Jasminum officiale

Jasmín pravý účinky a využití
Jasmín pravý

Jasmín pravý je hojně využíván v aromaterapii, neboť působí velmi kladně na lidskou psychiku. Vyvolává totiž pozitivní náladu a má antidepresivní účinky…..

Výskyt: původní domovina jasmínu pravého se nachází v Číně, kde je také odedávna součástí tradiční medicíny. Postupem času se ale rozšířil i za hranice východní Asie.

Popis a účinné látky: tento keř z čeledi olivovníkovitých má zelené a štíhlé větve, vstřícné a lichozpeřené listy a květy v hroznech s jasně bílou barvou. Jeho plodem jsou bobule. Jasmín pravý obsahuje řadu účinných látek (např. silici), z nichž mnohé pozitivně působí na psychiku a mají perfektní antioxidační vlastnosti (viz níže).

Užitečné části: sbírány jsou především květy, které jsou známé svou velmi příjemnou vůní.

Jasmín pravý jako rostlina dlouhověkosti?

Jasmín pravý je hojně využíván v aromaterapii, neboť působí velmi kladně na lidskou psychiku. Vyvolává totiž pozitivní náladu a má antidepresivní účinky. Pomáhá tedy v případě velkého stresu, napětí či úzkosti a dokáže poměrně efektivně zklidňovat. Tím pádem bývá doporučován i při nespavosti. Navíc je považován za afrodiziakum, protože podporuje sexuální touhu. Ne náhodou tak bývá označován za rostlinu radosti a lásky. Harmonizovat totiž může psychiku i partnerský vztah.

U jasmínu pravého bychom však neměli zapomínat ani další zajímavé vlastnosti. Zlepšuje cirkulaci krve a dovede výrazně podpořit imunitní systém. Dále působí antioxidačně, odstraňuje z těla některé toxiny, snižuje hladinu cholesterolu a dokáže pomoci i s metabolismem. Pozitivní vliv má rovněž na dýchací cesty, trávení, oči, pokožku, ledviny a játra. Označení „rostlina dlouhověkosti“ tedy nemusí být vůbec přehnané. Ženy navíc ocení jeho pomoc při menstruačních bolestech, v období menopauzy a navíc usnadňuje porod.

Využití jasmínu pravého

Jasmín pravý je využíván mnoha způsoby. Vyrábí se z něj např. jasmínový olej, jenž bývá přidáván do voňavek, ale lze jej pořídit i v čisté formě. Vzhledem k náročnosti ručního sběru květů a přípravy však není právě nejlevnější. K dispozici máte také sáčky do vany či pleťové masky. Doma si pak sami můžete připravit odvar z listů, který pomáhá především očím, případně lahodný jasmínový čaj. Ten je velmi oblíbený právě v Číně, kde se používá tisíce let. Jedná se přitom o kombinaci zeleného čaje a jasmínových květů.

Jasmín pravý a pěstování

Jasmín lze v domácnosti pěstovat jako (popínavou) rostlinu, která se stane ozdobou každého pokoje a zároveň ho provoní. Navíc je velmi odolný, takže netřeba důkladné péče. Potřebuje pouze dostatek světla a běžnou pokojovou teplotu. Speciální nároky nemá na substrát ani zalévání. Mladší rostlinky je vhodné rok co rok přesazovat. Od jara do podzimu byste měli jasmín každý týden přihnojovat, v létě ho lze dát ven (raději do polostínu) a přezimovat by pak měl při teplotách 5 až 15 °C.

  • 235
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

1 komentář

  1. Na fotografii není jasmín pravý – Jasminum officinale(čeleď olivovníkovité), ale pustoryl – Philadelphus (čeleď hortenziovité). Mezi oběma rostlinami jsou kromě čeledi další zásadní rozdíly. Jasmín pravý je teplomilný stálezelený keř či liána, který u nás pěstujeme pouze jako pokojovou rostlinu, kdežto pustoryl je v našich podmínkách pěstován pouze jako okrasná 2-4 m vysoká opadavá dřevina.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*