Bergamot: zdroj zdravého oleje pro lepší psychiku a pevnější nervy

Latinský název: Citrus bergamia

Bergamotový esenciální olej má vliv na psychiku
Ovoce Bergamot

Bergamot disponuje charakteristickou vůní a obsažená silice navíc velmi dobře váže různé složky dalších vůní, takže zřejmě nepřekvapí, že je součástí obrovského množství parfémů, vše ale postupně…

Výskyt: toto citrusové ovoce je pěstováno především v oblasti Itálii, ale vyskytuje se i na jiných místech světa.

Popis a účinné látky: bergamot je plodem stromu s názvem citroník bergamotový. Ten má stále zelené listy a jeho květy jsou bílé. Plody mají hruškovitý tvar, disponují žlutou slupkou a sklízeny bývají v závěru podzimu a v zimním období. Dle mnohých názorů se přitom jedná o křížence mezi limetou a larahou. Bergamot v každém případě obsahuje silici, linalol, pektin, citral a další látky.

Užitečné části: používán je plod.

Bergamotový esenciální olej má vliv (nejen) na psychiku

Pozitivní účinky jsou připisovány zejména bergamotovému esenciálnímu oleji. Ten předně působí na lidskou psychiku, kterou dokáže zklidňovat. Navíc působí antidepresivně, celkově posiluje nervy a může vám pomoci i s nespavostí. Bergamot kladně působí také na trávicí ústrojí (dobrý vliv má na žaludek a střeva a léčí průjem), podporuje imunitu, umí snižovat zvýšenou teplotu i bolest. Ženám je navíc doporučován v průběhu menstruačního cyklu, neboť snižuje negativní stavy s ním spojené.

Bergamotový olej lze zároveň inhalovat, a v takovém případě má pozitivní účinky na horní cesty dýchací. Bývá rovněž součástí některých ústních vod. Využít jej můžete také zevně, protože může pomoci s rozličnými kožními problémy jako akné, opar, ekzém, lupénka či rána. Má antiseptické vlastnosti. Neměly by ho ovšem používat těhotné ženy a děti do tří let. Může zvyšovat fotosenzibilitu. Citliví jedinci by se tedy po užití neměli slunit či navštěvovat solária, a to až po dobu 12 hodin.

Další využití bergamotu

Bergamot disponuje charakteristickou vůní a obsažená silice navíc velmi dobře váže různé složky dalších vůní, takže zřejmě nepřekvapí, že je součástí obrovského množství parfémů. U pánských se dokonce hovoří až o polovině. Pokud byste chtěli bergamot ochutnat jako čerstvé ovoce, tak ač je dužnina šťavnatá, má nahořklou a velmi kyselou chuť. Nehodí se proto k přímé konzumaci a ani se v čerstvé formě v podstatě nedá sehnat.

Pěstování citroníku bergamotového

Citroník bergamotový si je možné vypěstovat v květináči, přičemž se množí řízkováním. Velmi pěkně voní a v době květu vypadá velice hezky. Stejně jako ostatní citrusy, má i tento rád slunečná stanoviště. Zároveň upřednostňuje bezvětrné a teplé prostředí. V zimě byste ovšem květináč neměli umisťovat příliš blízko radiátoru, což by mu nesvědčilo. Nemiluje ani nadměrnou vlhkost, takže citroník bergamotový v žádném případě nepřelívejte.

  • 36
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*