Camu camu – perfektní zdroj přírodního vitamínu C

Ovoce Camu Camu s vysokým obsahem viitamínu C.
Ovoce Camu Camu

Název „camu-camu“ zní dosti exoticky a většina lidí v České republice jej zřejmě nikdy neslyšela. Některé možná napadne souvislost se známou food bloggerkou Kamu, ale s tou neexistuje žádná spojitost. Ačkoli nějaká přeci. Camu-camu je totiž potravina, konkrétně ovoce z Jižní Ameriky, které roste na amazonském keři s botanickým názvem Myrciaria dubia a postupem času se zřejmě dostane do obecnějšího povědomí i u nás. V západních zemích k tomu již ostatně došlo, a to především pro jeho příznivé účinky na zdraví.

Camu-camu jako „super ovoce“

Camu-camu je stále známější i mimo oblast Amazonie, kde z něj mj. připravují džusy či zmrzlinu, ale v poslední době dokonce dostalo nálepku „super ovoce“. Ptáte se proč? Asi největší zásluhu na tom má obsah vitamínu C, což je jeden z vůbec nejdůležitějších vitamínů. Camu-camu přitom obsahuje až 60× více „Céčka“ než pomeranč! Někdy se koneckonců hovoří o tom, že žádná jiná potravina na planetě Zemi tolik vitamínu C neobsahuje, což rozhodně stojí za zdůraznění.

Toto amazonské ovoce, které je fialovo-červené a má tvar bobule, právě díky vysokému obsahu přírodního vitamínu C značně ovlivňuje fungování imunitního systému. A netřeba asi sáhodlouze rozvádět, jak je podstatné, aby naše imunitu fungovala co možná nejlépe. Pak totiž dokáže účinně likvidovat zdravotně škodlivé látky. Pravidelná konzumace camu-camu tedy kupříkladu pomáhá tělu bránit se proti virovým infekcím, tzn. proti chřipce apod.

Navíc obsahuje i velké množství dalších účinných látek, z nichž musíme jmenovat především minerální látky jako železo či vápník, jiné vitamíny (zejména ze skupiny B), antioxidanty, flavonoidy, bílkoviny a aminokyseliny. Camu-camu tak mj. pozitivně působí na fungování mozku a nervové soustavy. Konkrétně podporuje koncentraci a paměť, zároveň uklidňuje a působí antidepresivně, a to bez vedlejších účinků. Doplňme i kladný vliv na vitalitu, přičemž celkově zpomaluje proces stárnutí.

Lze si u nás camu-camu pořídit?

Camu-camu u nás seženete, ale prozatím ne jako čerstvé ovoce. Různé specializované obchody se zdravou výživu ovšem prodávají kapsle a prášek z jeho dužiny. Ten můžete následně použít k přípravě nápojů či k dochucení zmrzliny a cukrovinek obecně. Samozřejmě lze ale praktikovat i přímou konzumaci. V každém případě vám můžeme kapsle i prášek určitě doporučit a nezbývá než doufat, že se camu-camu v brzké době objeví na pultech obchodů i čerstvé.

  • 2
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*