
Kopřiva je jednou z nejznámějších bylinek v České republice, má celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo, ale nejdříve si probereme základní informace.
Výskyt: kopřiva dvoudomá je nejznámějším druhem z rodu kopřiv. Rozšířená je na mnoha místech světa, včetně celé Evropy. V České republice ji lze nalézt zejména na rumištích, u plotů, v příkopech či v křovinách.
Popis a účinné látky: jedná se o velmi variabilní druh, proto jej můžeme popsat pouze orientačně. Tato dvoudomá vytrvalá bylina může dosahovat výšky i více 150 cm, ale někdy bývá výrazně nižší (50 cm). Má větvitý plazivý oddenek a čtyřhrannou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, vejčité, zašpičatělé, na okraji pilovité a na líci tmavě zelené. Samičí i samčí květy jsou drobné a také zelené. Plodem jsou vejčité nažky. Celá rostlina je přitom pokryta žahavými chloupky a kvete od června do září/října. Kopřiva dvoudomá obsahuje řadu účinných látek – má vysoký obsah bílkovin i minerálů (důležitý je především hořčík) a zmínit musíme i vitamíny (C či B2), glukoniny, třísloviny nebo různé kyseliny.
Užitečné části: využívány jsou hlavně listy, nicméně uplatnění nachází i nať, oddenek či listy. Ideální období jejich sběru představuje jaro do konce května.
Léčebné účinky kopřivy dvoudomé
Pozitivních vlastností kopřivy dvoudomé je možné jmenovat velké množství. Působí povzbudivě na metabolismus a má antirevmatické či antivirové účinky. Jedná se zároveň o oblíbenou bylinku očistné kůry. Kopřiva také snižuje hladinu cukrů v krvi, proti ji lze doporučit i diabetikům při lehčích formách cukrovky. Využití má i při dně a ateroskleróze, případně při různých zánětech a hojení ran.
Kopřiva dvoudomá navíc podporuje krvetvorbu, zastavuje krvácení a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Kladné účinky má i na trávení a vylučování a celkově je vhodné užívání při problémech se žaludkem, játry či ledvinami. Pomáhá i při chřipce a při komplikacích močových a dýchacích cest (např. při bronchiálním astmatu). Lze ji také používat zevně, a to třeba při vypadávání vlasů.
Co se týče negativních účinků, ty prakticky neexistují. Všichni pochopitelně známe popálení pokožky a následné vytvoření puchýřků. Žahavější je ovšem příbuzná kopřiva žahavka a navíc se lze sušením či varem toxických látek zbavit. Celkově je tedy možné konstatovat, že kopřivu dvoudomou lze bez kontraindikací používat dlouhodobě.
Čaj z kopřivy a další recepty
- Čaj z kopřivy: dvě lžičky nakrájených kopřiv (čerstvých či sušených) zalijte čtvrt litrem vody a uvařte. Poté už pouze odstavte a sceďte.
- Kopřivový špenát: pokud možno čerstvé listy mladých kopřiv spaříte vodou, následně zchladíte a necháte okapat. Na oleji opražíte nakrájenou cibulku, přidáte kopřivy, smetanu a na závěr dochutíte česnekem a kořením. Doplňme, že kopřiva neobsahuje kyselinu šťavelovou, díky níž je „klasický“ špenát při některých problémech nepříliš vhodný.
Napište komentář