Kmín kořenný – velmi známe koření, které umí také skvěle pomoci

Latinský název: Carum carvi

Kmín a jeho léčivé účinky
Kmín kořenný

Kmín je tradiční součástí české kuchyně. Kmín sice nebývá často uváděn v souvislosti s blahodárnými účinky na lidské zdraví, nicméně byla by škoda se o některých nezmínit. Pojďme tedy na to…

Výskyt: kmín kořenný (nazývaný též kmín luční) je původně evropskou rostlinou, která tu byla využívána odedávna. Dnes se pěstuje na všech kontinentech vyjma Arktidy.

Popis a účinné látky: tato dvouletá (i víceletá) rostlina je řazena do čeledi miříkovitých, kam patří třeba také kopr či mrkev. Její lodyha může dorůstat až do výšky 1 metru. Listy jsou dvakrát až třikrát peřenosečné. Květy, které se objevují až ve druhém roce života od května do července, mají bílou a někdy i růžovou barvu. Plodem kmínu kořenného jsou dvounažky, ani ty se však neobjeví v prvním roce pěstování. Z účinných látek stojí za zmínku silice, třísloviny, bílkoviny, tuky, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vitamíny (A, B, C, E či K) nebo minerály (např. železo nebo vápník).

Užitečné části: uplatnění nacházejí zejména sušená semena.

Kmín a jeho léčivé účinky

Kmín sice nebývá často uváděn v souvislosti s blahodárnými účinky na lidské zdraví, nicméně byla by škoda se o některých nezmínit. V prvé řadě musíme upozornit, že velmi dobře působí na celý proces trávení, protože podporuje aktivitu žaludku a střev. Rovněž uklidňuje podráždění žaludek, zabraňuje křečím hladkého svalstva a pročišťuje trávící trakt. Vyzkoušet jej můžete i při nadýmání. Podporuje také vylučování žaludečních šťáv a obnovuje střevní mikrofĺóru.

S kmínem si ale můžete pomoci i v dalších případech. Tak například má kladný vliv na játra či žlučník, případně na ledviny, neboť působí močopudně. Využít ho lze i proti kašli, protože usnadňuje vykašlávání a rovněž umí pomoci astmatikům. Kmín můžete použít i k osvěžení dechu a jeho účinky jistě docení i ženy, které sužují menstruační bolesti. U kojících matek také podporuje laktaci a kojencům zase zlepšuje trávení mateřského mléka.

Využití kmínu v kuchyni

Kmín je tradiční součástí české kuchyně, kde se používá např. k dochucení brambor. Existuje ovšem i jiný důvod této kombinace. Brambory totiž především v době, kdy začínají klíčit, obsahuji ne právě zdravý solanin a kmínu funguje jako protilátka. K dochucení ale bývá využíván i v případě kyselého zelí, masa anebo různých pomazánek či salátů. Uplatnění pak samozřejmě nachází také při přípravě různých druhů pečiva a přidáván je rovněž do některých vín a likérů.

Pěstování kmínu kořenného

Kmín kořenný je vhodné zasadit v březnu či dubnu, a to do jílovohlinité zeminy s vápníkem. Ovšem pozor! Při teplotách pod nulou, kdy není sníh, umrzne. Vzejde naopak především v případě, kdy je po dobu dvou až tří týdnů zhruba 10 až 15 °C. Rostlina je také náročná na vodu a záhon s kmínem byste měli jednou za čas odplevelit a přihnojit. Jak už jsme zmínili výše, v prvním roce života nekvete ani neplodí, takže se sklizní koření budete muset počkat napřesrok.

Fotogalerie:

  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

1 komentář

  1. Co se tu píše o kmínu je svatá pravda. Trpěl jsem nadýmáním a křečemi žaludku a kmínová polívka mě vždy dala co pořádku. Doporučuji vyzkoušet.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*