Slzovka obecná: vyzkoušejte v kuchyni něco nového

Latinský název: Coix lacryma-jobi

Slzovka obecná v kuchyni
Slzovka obecná

Slzovka má vynikající detoxikační účinky a celou řadu dalších účinků na lidské zdraví, vše ale postupně…

Výskyt: slzovka pochází z tropických oblastí východní a jihovýchodní Asie. Časem ale začala být pěstována i v dalších oblastech s podobným klimatem.

Popis a účinné látky: tato jednoletá rostlina z čeledi lipnicovitých může dorůstat do výšky až 2 metrů. Disponuje rozvětveným stonkem, listy jsou tmavě zelené a květenstvím je lata. Ač jsou květy poměrně nenápadné, ztvrdnutím listenů, jež uzavírají samičí květy, vznikají kuličky různé barvy. Ty bývají označovány jako „slzy“ (odtud název). Z účinných látek musíme jmenovat množství vitamínů ze skupiny B a škroby, tedy důležitou skupinu sacharidů.

Užitečné části: uplatnění nacházejí zejména semena.

S čím nám může slzovka obecná pomoci?

Chcete-li si pročistit tělo, měli byste vědět, že slzovka má vynikající detoxikační účinky. Navíc posiluje imunitu a pomáhá při trávení (především živočišných tuků), což má pozitivní vliv i na zahlenění organismu. Účinkuje rovněž při rozličných trávících potížích, a to např. střevních parazitech anebo průjmech. Velmi dobře působí i na další orgány, z nichž stojí za zmínku především plíce a játra.

Slzovka obecná se může osvědčit také při problémech s močovým měchýřem (hlavně při zánětech). Uplatnění nalézá i při potížích s jinými částmi těla. Pokud vás kupříkladu trápí bolesti svalů a kloubů, případně akné a dalších kožní problémy (bradavice, ekzémy, růžovka atd.), můžete ji rovněž vyzkoušet. Hojně se mluví také o jejich účincích proti nádorovým onemocněním.

Slzovka obecná v kuchyni

V mnoha oblastech světa je slzovka široce pěstovanou pícninou ke konzumaci. Někde se z ní vyrábí mouka, ale má i další využití. Přidává se např. do polévek či různých kaší a používána bývá i jako příloha. V současné době si můžete slzovku zakoupit také u nás a vyzkoušet ji v nejrůznějších receptech. Připravit si z této bylinky můžete také zdraví prospěšný čaj.

Recept na česnečku se slzovkou: slzovku (4 lžíce) namočíte a poté necháte zhruba půl hodiny povařit. Na druhém plameni dáte vařit na kostičky nakrájenou větší bramboru v zeleninovém vývaru, přidáte vylisovaný česnek dle chuti, osolíte, opepříte a přidáte kmín. Ke konci ještě přidáte 4 vejce, uvařenou slzovku, petrželku a nakrájenou jarní cibulku. Necháte vařit už jen minutu a máte hotovo.

Pěstování slzovky obecné

Vzhledem k tomu, že původní domovinou slzovky jsou tropické oblasti, v žádném případě se nejedná o rostlinu, která by dobře snášela zimu. Na druhou stranu není náročná na pěstování. Vyrůst totiž může jak v lehkých písčitých, tak v těžkých jílovitých půdách a snáší kyselé i mírně zásadité prostředí. Samozřejmě ale vyžaduje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku.

  • 3
  •  
  •  
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*