Slzovka obecná: vyzkoušejte v kuchyni něco nového

Latinský název: Coix lacryma-jobi

Slzovka obecná v kuchyni
Slzovka obecná

Slzovka obecná má vynikající detoxikační účinky a celou řadu dalších účinků na lidské zdraví. Navíc se jedná o zajímavou kuchyňskou ingredienci.

Výskyt: slzovka pochází z tropických oblastí východní a jihovýchodní Asie. Časem ale začala být pěstována i v dalších oblastech světa s podobným klimatem.

Popis a účinné látky: tato jednoletá bylina z čeledi lipnicovitých může dorůstat do výšky až 2 metrů. Disponuje rozvětveným stonkem, listy jsou tmavě zelené a květenstvím je lata. Ač jsou květy poměrně nenápadné, ztvrdnutím listenů, jež uzavírají samičí květy, vznikají kuličky různé barvy. Ty bývají označovány jako „slzy“ (odtud název, bylince se ostatně říká také „Jobovy slzy“). Z účinných látek musíme jmenovat velké množství vitamínů ze skupiny B a škroby, tedy důležitou skupinu sacharidů, která je důležitá pro naše zdraví. Zajímavou látkou je rovněž coixenolid.

Užitečné části: uplatnění nacházejí zejména semena.

S čím nám může slzovka obecná pomoci?

Chcete-li si pročistit tělo, měli byste vědět, že slzovka má vynikající detoxikační účinky. Navíc posiluje imunitu (obranyschopnost organismu) a pomáhá trávení (především živočišných tuků), což má pozitivní vliv i na zahlenění organismu. Účinkuje rovněž při rozličných trávicích potížích, a to např. při střevních parazitech anebo průjmech. Velmi dobře působí i na další orgány, z nichž stojí za zmínku především plíce a játra. Uplatnění pak dokonce může nalézt i při beri-beri, což je nemoc nervového systému způsobená nedostatkem vitamínu B1 (thiamin).

Slzovka obecná se může osvědčit také při problémech s močovým měchýřem (hlavně při zánětech). Uplatnění nalézá i při potížích s jinými částmi těla. Pokud vás kupříkladu trápí bolesti svalů a kloubů, případně akné a dalších kožní problémy (bradavice, ekzémy, růžovka atd.), můžete ji rovněž vyzkoušet. Hojně se mluví také o jejich účincích proti nádorovým onemocněním. Bylo totiž zjištěno, že výše zmíněný coixenolid může zpomalovat a zastavovat růst rakovinných buněk. Jedná se tedy o skutečně zajímavou „léčivku“, kterou navíc lze využít i v kuchyni.

Slzovka obecná v kuchyni

V mnoha oblastech světa je slzovka široce pěstovanou pícninou ke konzumaci. Někde se z ní vyrábí mouka, ale má i další využití. Přidává se např. do polévek či různých kaší a používána bývá i jako příloha. V současné době si můžete slzovku zakoupit také u nás a vyzkoušet ji v nejrůznějších receptech. Z pražených loupaných semen si je mj. možné připravit náhražku kávy. Z této bylinky si navíc můžete poměrně jednoduše vyrobit také zdraví prospěšný čaj, jež pomáhá při detoxikaci. Stačí, když 1 lžíci semen slzovky opražíte na pánvi, poté necháte vařit cca čtvrt hodiny ve vodě a scedíte.

Pokud byste chtěli na nějaký zajímavý recept z této rostliny, přinášíme vám pro příklad postup na česnečku se slzovkou. Slzovku (4 lžíce) namočíte a poté necháte zhruba půl hodiny povařit. Na druhém plameni dáte vařit na kostičky nakrájenou větší bramboru v zeleninovém vývaru, přidáte vylisovaný česnek dle chuti, osolíte, opepříte a přidáte kmín. Ke konci ještě přidáte 4 vejce, uvařenou slzovku, petrželku a nakrájenou jarní cibulku. Necháte vařit už jen minutu a máte hotovo. Jednoduše si tak můžete připravit dosti originální polévku třeba pro nedělní oběd.

Pěstování slzovky obecné

Vzhledem k tomu, že původní domovinou slzovky jsou tropické oblasti, v žádném případě se nejedná o bylinku, která by dobře snášela zimu. Na druhou stranu není náročná na pěstování. Vyrůst totiž může jak v lehkých písčitých, tak v těžkých jílovitých půdách a snáší kyselé i mírně zásadité prostředí. Samozřejmě ale vyžaduje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Doplňme, že tato rostlina patří mezi nejdéle pěstované obiloviny na světě, což vás možná vzhledem k její menší známosti překvapí. Řadí se tak vlastně vedle kamutu, což je prapůvodní pšenice, která je zdrojem mnoha živin.

Upozorňujeme: ze semen slzovky se v křesťanských zemích s oblibou vyrábějí růžence. Jeden takový dokonce v minulosti vlastnil papež Jan Pavel II.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*