Náprstník červený: léčivá, ale velmi nebezpečná rostlina!

Latinský název: Digitalis purpurea

Náprstník červený slouží k výrobě léků na srdce
Náprstník červený

Náprstník má sice blahodárné účinky na různé neduhy, nicméně v žádném případě byste jej neměli používat doma. Rostlina totiž může být v rukou nezkušeného člověka velmi nebezpečná!

Výskyt: náprstník červený je původně evropskou rostlinou. Konkrétně pochází z oblastí západu Starého kontinentu, nicméně postupně se rozšířil i jinam, a to včetně našeho území. Navíc byl zavlečen také do zámoří, konkrétně na americký dvojkontinent a do Austrálie.

Popis a účinné látky: především dvouletá rostlina z čeledi jitrocelovitých dorůstá do výšky až 150 cm, ačkoli mnohdy bývá daleko nižší. Ve druhém roce růstu vyrůstá přímá lodyha. Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté. Květy, jež se objevují zejména v letních měsících, vyrůstají v dlouhém hroznu a mají nachovou barvu. Vyšlechtěné odrůdy však jsou barevně daleko pestřejší. Plodem je tobolka. Z účinných látek jmenujme různé glykosidy, flaovonoidy a saponiny.

Užitečné části: využívány jsou listy.

Náprstník červený slouží k výrobě léků na srdce

Glykosidy obsažené v nápravníku červeném (zejména purpureaglykosid A a B, digitoxin, gitoxin a gitalotoxin) jsou využívány k přípravě léků, které mají kladný vliv na srdeční činnost. Uplatnění tedy rostlina nachází v farmakologickém průmyslu, přičemž v tomto ohledu patří mezi nejpoužívanější. Náprstník dále pozitivně působí na krevní tlak a vylučování moči. V homeopatii se rovněž používá k léčbě ledvinových potíží, psychický problémů (deprese či nespavost) a migrény.

Pozor! Náprstník léčí srdce, může ho ale také zastavit!

Náprstník má sice blahodárné účinky na různé neduhy, nicméně v žádném případě byste jej neměli používat doma. Rostlina totiž může být v rukou nezkušeného člověka velmi nebezpečná! Už jen samotné žvýkání listu způsobí zánět v dutině ústní, ale lidem se obvykle dělá rovněž špatně a mnohdy zvracejí či mají průjem. Skutečné komplikace ovšem nastávají až v případě předávkování.

Pak se totiž k výše zmíněným příznakům přidává rovněž zpomalení pulsu a vůbec zhoršení srdeční činnosti. Člověku se zároveň špatně dýchá, trpí bolestmi hlavy, závratěmi a někdy dokonce halucinacemi. Do několika hodin pak může dojít k úmrtí, a to díky ochrnutí a zástavě srdce! Při otravě je tedy nezbytně nutné co možná nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. K otravě přitom stačí pouhé dva listy, takže laici by náprstník červený neměli používat v žádném případě!

Pěstování náprstníku červeného

Jak už jsme uvedli, vyšlechtěný náprstník existuje ve více odrůdách. Semena je každopádně vhodné vysázet v dubnu až červnu, a to do pařeniště, nebo do skleníku. Stačí je přitom pouze nasypat na povrch půdy, jež by v ideálním případě měla být kyselá a obsahovat dostatečné množství humusu. Sazenice potom na zahradu vysaďte nejlépe během podzimu. Náprstník červený má rád spíše polostín a bohatou zálivku. Přihnojovat jej nemusíte. Rostlina vykvete v dalším roce.

  • 116
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*