Bylinky na krevní tlak

Ingredience na pesto z medvědího česneku

Krevní tlak by měl být v normálu. Problémem dneška je ovšem nízký krevní tlak (hypotenze) a především vysoký krevní tlak (hypertenze). S těmito potížemi vám nicméně mohou pomoci některé bylinky.

Srdečník obecný

Pokud chcete vyzkoušet bylinky na krevní tlak, neměli byste asi začít jinou rostlinou, než je srdečník obecný. Její název sám nejlépe napovídá o tom, v jaké oblasti může člověku pomoci. A skutečně je nejvíce doporučován při srdečních onemocněních. Srdečník nejenže snižuje zvýšený krevní tlak, ale pozitivní vliv má rovněž na srdeční arytmii a bolesti srdce, případně na snížení tepové frekvence při bušení srdce. Zkrátka a dobře pomáhá lidem s kardiovaskulárními problémy.

Hloh obecný

Další rostlinou, která vám může pomoci stabilizovat krevní tlak, je hloh obecný. Navíc jde o tradiční součást lidového léčitelství, jež pomáhá lidem s kardiovaskulárními problémy odedávna. Na srdeční činnost má kladný vliv díky tomu, že snižuje krevní tlak, neboť zlepšuje průchodnost cév a tepen, ale účinkuje také na bušení srdce nebo při srdeční slabosti. Chcete-li účinky hlohu obecného ještě podpořit, často bývá doporučeno ho používat společně s rakytníkem.

Levandule lékařská

Levandule lékařská patří v posledních letech mezi nejznámější rostliny, protože má pestré využití od kuchyně, přes ochranu proti komárům až po léčitelství. Využít ji lze např. pro podporu správné srdeční činnosti. Může totiž snižovat srdeční tep, stejně jako krevní tlak. Různé přípravky s obsahem levandule seženete v lékárnách a navíc je rostlina součástí některých variant provensálského koření. Připravit si ale můžete také levandulový sirup s mátou, který je navíc osvěžující pro horké letní dny.

Medvědí česnek

Ačkoli je medvědí česnek považován především za bylinku pro účinnou jarní detoxikaci, člověku umí pomoci i s neduhy kardiovaskulárního systému. Kromě toho, že snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, krev čistí a podporuje srdeční činnost. Medvědí česnek patří mezi první posly jara, takže je využíván především v tomto období. Připravit si z něj každopádně můžete tinkturu či velmi oblíbené pesto, případně se může stát součástí jarního detoxikačního smoothie.

Zelenina a ovoce na krevní tlak

Kladný vliv na krevní tlak mohou mít i různé druhy zeleniny. Vyzkoušet můžete např. jmenovce medvědího česneku, tedy „klasický“ česnek, který uvolňuje cévy, čímž umožňuje volný průtok krve, a díky tomu snižuje krevní tlak. Z dalších účinných druhů zeleniny musíme jmenovat cibuli či celer. Problémy s krevním tlakem navíc může řešit i ovoce. Ze všech relevantních druhů jmenujme alespoň hrušky či švestky, z tropických forem pak avokádo nebo liči.

Jaké potraviny naopak v jídelníčku omezit?

Samozřejmě existují také potraviny, které nejenže vám s krevním tlakem nepomohou, ale jsou naopak příčinou potíží. Jedná se především o potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků. Navíc byste to neměli přehánět se solí, neboť velké množství sodíku v tkáních zvyšuje krevní tlak. Musíme ovšem doplnit, že v přírodním stavu neobsahuje žádná potravina nezdravé množství soli. Co se týče nápojů, s ohledem na krevní tlak byste měli omezit pití alkoholu, kávy a černého čaje.

Sdílet příspěvek:

Bedrník anýz: koření s mnoha pozitivními účinky

Koření a kuchyně
18/06/2021 Petr Sivok 0
Anýz je sice koření, ale má také velmi zajímavé léčivé účinky. Pozitivně navíc působí na různé neduhy, takže byste si jej měli vypěstovat či pořídit. Výskyt: původní domovinou bedrníku anýzu byla oblast Středozemí, a to včetně [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*