Hloh obecný: bylinka, která pomáhá srdeční činnosti a zklidňuje lidský organismus

Latinský název: Crataegus oxyacantha/laevigata

Léčivé účinky hlohu obecného
Hloh

Hloh obecný je tradiční součástí lidového léčitelství, takže jej bylinkářky používaly odedávna. S různými neduhy nám ovšem může pomoci i na počátku 3. tisíciletí.

Výskyt: hloh obecný roste na některých místech Asie a Afriky, především jej ale naleznete v Evropě. Běžně se tedy vyskytuje i v České republice, a to na okrajích lesů či podél mezi a potoků. Často se ovšem také pěstuje, neboť se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu.

Popis a účinné látky: jde o keř či strom z čeledi růžovitých, který může dorůstat do výšky 7 či 8 metrů. Listy jsou laločnaté, plodem červené malvice a květy mají bílou či růžovou barvu. Ačkoli vypadají celkem pěkně, takže mohou zaujmout zrak, na čich příliš dobře nepůsobí. Nepříjemně totiž zapáchají. Hloh je také opatřen poměrně ostrými a dlouhými trny, které mohou měřit až 2,5 cm. Z účinných látek musíme jmenovat flavonoidy, třísloviny, saponiny, pektiny, karoteny či vitamín B a C.

Užitečné části: využívány jsou listy, květy sbírané v květnu a červnu, ale také plody, které dozrávají v září až v říjnu.

Léčivé účinky hlohu obecného

Hloh obecný je tradiční součástí lidového léčitelství, takže jej bylinkářky používaly odedávna. Účinné látky v něm obsažené mají  totiž kladný vliv zejména na srdeční činnost, přičemž účinkují i při bušení či slabosti srdce, dále snižují krevní tlak a zlepšují průchodnost cév a tepen. Vyzkoušet jej tedy mohou osoby s kardiovaskulárními problémy. Někdy bývá dokonce doporučován nejen jako preventivní opatření proti infarktu, ale také jako vhodný prostředek k rekonvalescenci po infarktu prodělaném.

Hloh obecný mohou určitě zkusit i jedinci, kteří trpí zvýšeným stresem, nadměrným psychickým vypětím anebo nespavostí, protože při delším užívání má poměrně zajímavé zklidňující účinky. Někdy se navíc hovoří i o jeho kladném vlivu na negativní průvodní jevy menopauzy. Jednotlivé části hlohu přitom nemají žádné nežádoucí účinky. Pokud byste naopak chtěli podpořit jeho účinky pozitivní, doporučováno bývá jej používat společně s rakytníkem (viz níže).

Příprava hlohu obecného

Listy, květy i plody hlohu je vhodné usušit, přičemž byste je měli uchovávat v uzavřené nádobě na temném místě. Připravit si můžete např. čaj, když stačí jednu čajovou lžičku sušených plodů a květů zalít zhruba 200 ml horké vody a nechat cca 10 minut vyluhovat. Pak už jen přecedíte a pijete, ideálně třikrát v průběhu dne. Pokud se vám nechce části hlohu sbírat ani sušit, můžete si je samozřejmě zakoupit a navíc bývají součástí některých prodávaných čajových směsí.

Pokud byste chtěli vyzkoušet pozitivní účinky této rostliny na své zdraví, máme pro vás recept na džem z hlohu a rakytníku. Na mírnějším ohni vařte 1 kg plodů hlohu, a to až do doby, než budou měkké. Následně prolisujte, vymačkejte šťávu z 1 kg plodů rakytníku a smíchejte. Přidejte  zhruba 1 kg cukru a opět na mírném ohni přiveďte k varu a čekejte, dokud směs nezrosolovatí. Asi netřeba obšírně doplňovat, že byste měli použít cukr třtinový, ale ideálně je vhodné sáhnout po alternativním sladidle jako např. po stévii sladké, jež je výrazně zdravější.

Upozorňujeme: z této rostliny si můžete připravit i další zdravé přípravky. K dispozici např. máte náš recept na tinkturu z hlohu, která pomáhá srdeční činnost, ale pozitivně se může projevit i jinak.  

Hloh obecný a pěstování

Léčivé účinky bývají přisuzovány zejména nešlechtěným variantám hlohu. Jeho květy navíc poměrně nepříjemně zapáchají, o čemž jsme se už zmínili výše. Na druhou stranu se jedná o optimální keř pro pěstování živých plotů, který může zahradu chránit před větrem či nechtěnými pohledy kolemjdoucích. Hloh obecný prosperuje především v sušší půdě, která by měla být neutrální či ještě lépe zásaditá. Daří se mu na slunci i v polostínu a navíc potěší také jeho odolnost vůči suchu a mrazu. Můžete jej tedy pěstovat i za horšího počasí.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*