Bylinky na ženské potíže – mohou pomoci při menstruaci, těhotenství i po porodu

Menstruace, těhotenství, porod či klimakterium – to všechno jsou období, která mohou být spojena s různými potížemi. Přinášíme vám však pět bylinek, jež mohou ženám ulevit.

Řebříček obecný

Řebříček obecný patří mezi nejznámější bylinky, které mohou pomoci především ženám, a to při nejrůznějších gynekologických potížích. Účinný je např. při nepravidelné či vynechané menstruaci (tzv. amenorea), stejně jako při problémech, které patří k období klimakteria. Řebříček lze ale vyzkoušet i při zánětech vaječníků, poklesu i výhřezu dělohy, gynekologickém výtoku a pomoci prý může také při nezhoubném nádoru dělohy (tzv. myom). Využít je možné koupel, kdy necháte 100 g natě louhovat ve vodě a druhý den dáte vařit, a připravit si lze i čaj z řebříčku.

Kontryhel obecný

Řebříček bývá na ženské problémy často doporučován v kombinaci s kontryhelem obecným. Jde totiž o další bylinku, která pomáhá zejména ženám. Opět účinkuje při děložním myomu a navíc působí celkově kladně na dělohu. Zároveň má pozitivní vliv na menstruační problémy. Kontryhel bývá doporučován i v souvislosti s těhotenstvím a porodem, a to třeba jako prevence potratu, při vyhřeznutí dělohy a po těžkém porodu či v období šestinedělí. Pomoci ovšem může i v době klimakteria a účinkuje rovněž při gynekologických výtocích a zánětech.

Šalvěj lékařská

Třetí účinnou bylinkou na ženské problémy je šalvěj lékařská. Do třetice přitom umí pomoci s nepravidelnou menstruací či potížemi v období klimakteria. Tato rostlinka je však specifická v tom, že účinkuje i při nadměrné tvorbě mateřského mléka. Ovšem pozor! Její specifičnost spočívá i ve skutečnosti, že ve větším množství působí toxicky. Doporučovány jsou proto maximálně čtyři šálky denně, a to po krátkou dobu. Na našem webu najdete recept na šalvějový sprej, ten ale působí především při bolestech v krku. Při menstruačních problémech si připravte koupel, čaj či tinkturu.

Ostružiník maliník

Mezi časté ženské problémy patří hormonální nerovnováha, která mnohdy doprovází období těhotenství i porodu, stejně jako menstruaci a dobu klimakteria. Pokud s tím máte také nepříjemné zkušenosti, pomoci vám mohou listy z ostružiníku maliníku. Dvě až tři lžíce čerstvých či sušených listů stačí zalít čtvrt litrem horké vody a nechat 15 minut louhovat. Doporučovány navíc bývají rovněž pupeny, které jsou někdy považovány za ještě účinnější. Když už ovšem budete mít doma listy ostružiníku maliníku, můžete pro ně najít uplatnění i v bylinném osvěžujícím čaji.

Srdečník obecný

Při potížích s menstruací mohou obecně kladně účinkovat bylinky, které mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. V tomto ohledu patří k nejznámějším rostlina s příznačným názvem srdečník obecný, jež je doporučována především při srdečních onemocněních. Ženám ovšem může pomoci také v období přechodu (klimakteria) a navíc prý dokáže vyvolat zpožděnou menstruaci. Bylinek na ženské potíže samozřejmě existuje daleko více, nejprve vám však doporučujeme vyzkoušet tyto.

Sdílet příspěvek:

Babské rady pro krásnou a zdravou pleť

Babské rady
22/09/2019 Petr Sivok 0
Aktuálně existuje mnoho přípravků, které vám mohou více či méně pomoci dosáhnout na kvalitní pokožku. Stále lze ale využít sílu přírody, což byl jediný postup našich předků. Jaké jsou tedy babské rady pro krásnou a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*