Bylinky na ženské potíže – mohou pomoci při menstruaci, těhotenství i po porodu

Menstruace, těhotenství, porod či klimakterium – to všechno jsou období, která mohou být spojena s různými potížemi. Přinášíme vám však pět bylinek, jež mohou ženám ulevit.

Řebříček obecný

Řebříček obecný patří mezi nejznámější bylinky, které mohou pomoci především ženám, a to při nejrůznějších gynekologických potížích. Účinný je např. při nepravidelné či vynechané menstruaci (tzv. amenorea), stejně jako při problémech, které patří k období klimakteria. Řebříček lze ale vyzkoušet i při zánětech vaječníků, poklesu i výhřezu dělohy, gynekologickém výtoku a pomoci prý může také při nezhoubném nádoru dělohy (tzv. myom). Využít je možné koupel, kdy necháte 100 g natě louhovat ve vodě a druhý den dáte vařit, a připravit si lze i čaj z řebříčku.

Kontryhel obecný

Řebříček bývá na ženské problémy často doporučován v kombinaci s kontryhelem obecným. Jde totiž o další bylinku, která pomáhá zejména ženám. Opět účinkuje při děložním myomu a navíc působí celkově kladně na dělohu. Zároveň má pozitivní vliv na menstruační problémy. Kontryhel bývá doporučován i v souvislosti s těhotenstvím a porodem, a to třeba jako prevence potratu, při vyhřeznutí dělohy a po těžkém porodu či v období šestinedělí. Pomoci ovšem může i v době klimakteria a účinkuje rovněž při gynekologických výtocích a zánětech.

Šalvěj lékařská

Třetí účinnou bylinkou na ženské problémy je šalvěj lékařská. Do třetice přitom umí pomoci s nepravidelnou menstruací či potížemi v období klimakteria. Tato rostlinka je však specifická v tom, že účinkuje i při nadměrné tvorbě mateřského mléka. Ovšem pozor! Její specifičnost spočívá i ve skutečnosti, že ve větším množství působí toxicky. Doporučovány jsou proto maximálně čtyři šálky denně, a to po krátkou dobu. Na našem webu najdete recept na šalvějový sprej, ten ale působí především při bolestech v krku. Při menstruačních problémech si připravte koupel, čaj či tinkturu.

Ostružiník maliník

Mezi časté ženské problémy patří hormonální nerovnováha, která mnohdy doprovází období těhotenství i porodu, stejně jako menstruaci a dobu klimakteria. Pokud s tím máte také nepříjemné zkušenosti, pomoci vám mohou listy z ostružiníku maliníku. Dvě až tři lžíce čerstvých či sušených listů stačí zalít čtvrt litrem horké vody a nechat 15 minut louhovat. Doporučovány navíc bývají rovněž pupeny, které jsou někdy považovány za ještě účinnější. Když už ovšem budete mít doma listy ostružiníku maliníku, můžete pro ně najít uplatnění i v bylinném osvěžujícím čaji.

Srdečník obecný

Při potížích s menstruací mohou obecně kladně účinkovat bylinky, které mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. V tomto ohledu patří k nejznámějším rostlina s příznačným názvem srdečník obecný, jež je doporučována především při srdečních onemocněních. Ženám ovšem může pomoci také v období přechodu (klimakteria) a navíc prý dokáže vyvolat zpožděnou menstruaci. Bylinek na ženské potíže samozřejmě existuje daleko více, nejprve vám však doporučujeme vyzkoušet tyto.

Sdílet příspěvek:

Bylinky na bolest zubů

Bylinky na
12/10/2019 Petr Sivok 0
Pokud vás bolí chrup, měli byste navštívit stomatologa. Jenže pokud vás zuby „chytnou“ v sobotu uprostřed v noci, nic nenaděláte. Tedy nic, můžete vyzkoušet některé účinné bylinky na bolest zubů. Nejdůležitější je prevence Bolest dásní a chrupu [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*