Babské rady, které pomáhají zlepšit náladu

Pozitivní vliv banánů na lidské zdraví
Čerstvé banány

Špatná nálada postihne alespoň jednou za čas většinu z nás. V některých případech však může pod vlivem vnějších faktorů vyústit v závažnější psychickou poruchu – v depresi.

Deprese jsou závažnou a velmi rozšířenou psychickou poruchou

Deprese patří mezi poruchy psychiky a projevuje se nejen neschopností radovat se, ale také pocity únavy, osamělosti, stísněnosti i méněcennosti, zhoršením kognitivních schopností, snížením motoriky a celkové aktivity a nezřídka jsou přítomny i sebevražedné sklony. Depresi způsobuje především kombinace vnitřních dispozic a vnějších faktorů (těžká životní období). Aktuálně se jedná o nejčastější psychickou poruchu a počet lidí, které sužuje, neustále stoupá. Řešením mohou být antidepresiva, stejně jako psychoterapie. Pokud ovšem nejde o těžkou depresi, mohou vám pomoci i mnohé babské rady.

Vsadit při depresích na čokoládu?

Dlouhodobě je považována za účinného pomocníka při depresi čokoláda, neboť zvyšuje hladinu serotoninu, tedy biologicky aktivní látky, která má důležitý vliv na naši náladu. Ovšem pozor! Sladkosti ve větším množství rozhodně nejsou zdravé a cukry navíc způsobují tzv. biologický dluh, takže je organismus po několika desítkách minut, kdy má více energie, ještě více unavený. Měli bychom si uvědomit, že z dlouhodobého hlediska vede k produkci serotoninu především zdravá strava a přístup k přirozenému světlu.

Zaměřte se raději na ovoce

Pokud se chcete cítit lépe, po čokoládě a dalších sladkostech sáhněte spíše výjimečně. Do svého jídelníčku byste naopak měli zařadit čerstvé ovoce. V lednici by vám kupříkladu nemělo chybět mango, stejně jako banány, které jsou nejen výtečným přirozeným zdrojem energie, ale obsahují rovněž tryptofan, tedy aminokyselinu, jíž tělo přeměňuje právě na serotonin. S depresí vám ale může pomoci takřka jakékoli čerstvé ovoce.

Účinné bylinky na deprese

S depresivními stavy pomáhají člověku již odedávna bylinky. Vyzkoušet můžete např. kozlík lékařský, tedy rostlinu, jež celkově účinkuje při nervových potížích. Jako antidepresivum působí rovněž bazalka a na mírnější deprese má kladný vliv i meduňka lékařská, ze které si lze připravit zklidňující čaj. Při psychických problémech, jako jsou nadměrný stres, stavy úzkosti a právě deprese, pak účinkuje rovněž třezalka tečkovaná, která je považována za bylinku vhodnou pro psychickou rovnováhu. Působí totiž jako středně silné antidepresivum a účinkuje obecně při nervových onemocněních.

Další babské rady na deprese

Deprese mohou potlačit také některé druhy koření (kardamom či kari) nebo semínek (např. slunečnicová a sezamová). Mezi účinná přírodní antidepresiva patří rovněž para ořechy, případně rybí tuk, který se už u dětí podílí na správném vývoji nervové soustavy. Vyzkoušet je možné také vanilku, jež celkově zklidňuje psychiku. Energii a dobrou náladu pak tělu může dodat i jablečný ocet a někdy bývá doporučováno rovněž červené víno. Konzumaci alkoholu byste se ovšem při depresích měli spíše vyhnout. Ač může krátkodobě ulevit, z dlouhodobého hlediska situaci ještě zhoršuje!

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*