Banánovník (banány): největší bylina na světě a kvalitní zdroj energie

Latinský název: Musa

Pozitivní vliv banánů na lidské zdraví
Čerstvé banány

Banány jsou plody banánovníku, což je zřejmě největší bylina na světě. Navíc se jedná o zdravou kuchyňskou ingredienci a kvalitní zdroj energie (nejen) pro sportovce.

Výskyt: banány jsou plody banánovníku, což je rod rostlin z čeledi banánovníkovitých, která byla domestikován v jihovýchodní Asii. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedny z nejzdravějších plodů na světě, v současné době jsou známé po celém světě, a to včetně České republiky.

Popis a účinné látky: banánovník je asi největší bylina vůbec, neboť může dorůstat až do výšky 16 metrů. Pro svou výšku a údajný kmen je někdy označován za strom, nicméně ve skutečnosti se jedná o „falešný“ stonek. Listy jsou v každém případě spirálovitě uspořádané a mohou být dlouhé i více než 2,5 metru. V době zralosti se objevuje květenství a plody se vyskytují v trsech.  Co se týče účinných látek, banány obsahují sacharidy ve formě cukrů a vlákniny, dále vitamíny (zejména B, C a E), minerály (hořčík, draslík nebo železo) anebo aminokyselinu tryptofan. Ovšem pozor! V nezralé formě obsahují větší množství sacharidů ve formě škrobů, což nemusí mít dobrý vliv na trávení.

Užitečné části: využívány jsou právě plody.

Pozitivní vliv banánů na lidské zdraví

Banány jsou vzhledem k vysokému obsahu jednoduchých sacharidů kvalitním zdrojem energie. Lidské tělo navíc přeměňuje tryptofan na serotonin, tzn. neurotransmiter, který pozitivně působí na naši náladu. Není tedy divu, že má toto žluté ovoce kladný vliv při depresích a dalších psychických potížích. Nervovou soustavu přitom posiluje celkově. Banány navíc obsahují vysoké množství antioxidantů, takže dokážou chránit buňky organismu proti působení škodlivých volných radikálů.

Toto ovoce by do svého jídelníčku měli zařadit i lidé trpící anémií (chudokrevností), neboť díky vysokému obsahu železa podporujetvorbu hemoglobinu. Vliv ovšem má i na příznivou regulaci krevního tlaku. Dát si minimálně jeden banán bývá doporučováno také při trávicích potížích, jako je např. pálení žáhy či zácpa, a dokonce může pomoci i při žaludečních vředech. Další zajímavou vlastnost představuje i možnost snížení tělesné teploty. Neměli byste přitom vyhazovat ani slupku, protože ta po přiložení kladně účinkuje na vyrážku, rány po kousnutí hmyzem či bradavice.

Mohlo by vás zajímat: banány nejsou pouze ovoce, ale existuje i zeleninová varianta, a to tzv. plantain. Ten je větší a nemá sladkou chuť, díky čemuž se používá na vaření.

Banány v ČSSR

Banány dnes zná úplně každý. Toto protáhlé ovoce se dokonce stalo nechvalně známým pomníkem minulého režimu, protože nekonečné fronty na banány, které navíc do obchodů obvykle přicházely pouze v obdobích vánoční svátků, jsou jedním ze symbolů socialistického „dostatku“. V současné době si je tento žlutý zdroj zdraví naopak možné koupit na každém kroku, což má ovšem vzhledem k jeho tropickému původu negativní dopad na životní prostředí.

Banány mohou být součástí sladkých i slaných jídel

Banány je samozřejmě vhodnékonzumovat čerstvé, abych v nich zůstaly zachovány všechny účinné látky. Jíst je lze samotné, mohou se stát součástí ovocných smoothie anebo čerstvou a zdravou ozdobou dortů. Uplatnění pak nacházejí i v různých receptech na sladká jídla, neboť bývají používány do koláčů, lívanců apod. Banány jsou ovšem používány i v receptech na slané pokrmy, neboť je lze kombinovat se sýry či masem, i když takové spojení asi nesedne úplně každému.

Recept na „železné“ smoothie: chcete-li si připravit zdravý krémový nápoj plný železa, stačí smíchat 1 banán, půl šálku zmrazených jahod, 1 šálek špenátu, 1 šálek řapíkatého celeru a 1 lžíci dýňových semínek. Následně už jen zalijete 1 šálkem mandlového mléka a rozmixujete.

Pěstování banánovníku v bytě a na zahradě

Banánovník může dorůstat i do výšky přes 15 metrů, nicméně existují rovněž zakrslejší varianty, které lze pěstovat v bytě. Vzhledem k původu v tropických oblastech vyžadují vysokou vlhkost a teplotu zhruba mezi 20 a 25 °C, přičemž podstatná je i vydatná zálivka a dostatek světla. Doplňme, že v našich podmínkách lze pěstovat různé odrůdy banánovníku. Pro pěstování v bytě je zřejmě nejoblíbenější Dwarf Cavendish, ale existují rovněž mrazuvzdorné varianty jako např. Musa basjoo, které lze pěstovat na zahradě.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*