Řeřicha peruánská neboli maca – superpotravina pro 21. století

Latinský název: Lepidium meyenii

Léčivé účinky a využití macy
Řeřicha peruánská neboli Maca

Maca je často řazena mezi tzv. superpotraviny, a to zcela po právu. Dokáže totiž snižovat negativní účinky stresu, neboť přispívá k regeneraci nadledvin. A právě ty produkují stresový hormon kortizol, vše ale postupně…

Výskyt: původní domovinou této rostliny jsou peruánské Andy, kde byla pěstována již před 3 500 lety a pro místní indiány se jednalo o jednu ze základních potravin. Navíc ji používali i k léčení.

Popis a účinné látky: řeřicha peruánská je dvouletá rostlina, jíž se daří ve vysokých nadmořských výškách (cca 3 000 až 4 500 m). Řazena je do čeledi brukvovitých a má zpeřené listy. Stonek měří cca 15 cm a květy jsou nazelenalé. Maca však především disponuje kuželovitou bulvou spojenou s kořenem. Tyto části  obsahují velké množství sacharidů, ale také minerály (železo, vápník, draslík, zinek atd.), vitamíny (B či C), saponiny, alkaloidy, třísloviny, mastné kyseliny a především většinu esenciálních aminokyselin.

Užitečné části: využívána je právě bulva s kořenem.

Jaké jsou léčivé účinky macy?

Maca je často řazena mezi tzv. superpotraviny, a to zcela po právu. Dokáže totiž snižovat negativní účinky stresu, neboť přispívá k regeneraci nadledvin. A právě ty produkují stresový hormon kortizol. Díky těmto vlastnostem také přispívá k hormonální rovnováze. Zároveň podporuje rychlejší regeneraci unavené svalové hmoty, takže má pozitivní účinky na její růst. Do své stravy by ji tedy měli zařadit především sportovci, ale vhodná je naprosto pro všechny.

Bulva s kořenem macy totiž umí pomoci i v mnoha dalších ohledech. Kladně kupříkladu působí na různé psychické problémy jako např. úzkosti. Navíc podporuje mozkovou aktivitu. Maca také celkově omlazuje organismus, podporuje imunitu a dobře působí proti únavě. Pomoci může i při problémech s impotencí či frigiditou a má afrodiziakální účinky. Nelze se tedy divit, že tato rostlina původem z Jižní Ameriky bývá často označována jako peruánský ženšen.

Kde macu sehnat?

Čerstvou řeřichu peruánskou sice v českých obchodech neseženete, to ale zase tolik nevadí. Pořídit si totiž lze (RAW) prášek z kořene macy, případně tablety. Prášek navíc bývá součástí různých zdravých směsí. Prodáván je např. v kombinaci s dalšími vysoce kvalitními potravinami, tedy např. s pohankou, lněným semínkem či mandlovou moukou. Takové směsi lze využít k přípravě smoothie. Mixovaný nápoj s práškem macy si ostatně můžete vyrobit v obrovském množství kombinací.

Doporučujeme: ideálně si pořiďte macu typu „gelandina“. Ta má totiž příjemnou chuť a navíc je opravdu lehce stravitelná.

Řeřicha peruánská a její pěstování

Vzhledem ke svému původu je řeřicha peruánská velmi odolnou rostlinou, a to nejen proti rozmarům počasí, ale také proti plísním. Přesto se v našich podmínkách pěstuje zejména jako pokojová rostlina. Výsev tedy můžete provádět celoročně, přičemž semena byste měli zasadit až 1 cm do pěstitelského substrátu. Potřeba je i kvalitní drenáž a teploty od 20 do 25 °C. Semena pak vyklíčí za 15 až 30 dní. Následně by neměla být rostlina v přílišném teple (max. 22 °C) a během růstu je nutné půdu obohacovat organickými živinami a minerály.

  • 141
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*