Pryšec nádherný (vánoční hvězda): rostlina, která je údajně extrémně jedovatá

Latinský název: Euphorbia pulcherrima

Pryšec nádherný (zdroj: Samphotostock.cz)

Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda je jednou z vánočních rostlin. Údajně je přitom velmi jedovatá. Jak je to ovšem ve skutečnosti?

Výskyt: původní domovinou této rostliny je Střední Amerika, konkrétně Mexiko a Guatemala. Dnes se ovšem pěstuje na mnoha místech světa. Do Spojených států amerických se nicméně dostala až v roce 1825, takže zde ještě není známá ani 200 let.

Popis: pryšec nádherný je ve volné přírodě keř či menší stromek, který je řazen do čeledi pryšcovitých a dorůstat může až do výšky 4 m. Rostlina kvete v mírném pásmu severní polokoule v období Vánoc. Květy jsou ovšem velmi malé a mají žlutou barvu. Její listy jsou zelené, nicméně listeny (přeměněné listy, z jehož úžlabí vyrůstají květy) mají červenou, růžovou, oranžovou nebo bílou barvu. Díky tomu pryšec připomíná hvězdu a stal se jednou z vánočních rostlin. Květy jsou naopak dosti nenápadné a objevují se v malých žlutých uskupeních.

Užitečné části: pryšec nádherný je využíván celý jako okrasná rostlina, přičemž zvláštní místo má v průběhu vánočních svátků.

Pryšec nádherný a jedovatost

Pryšec nádherný je sice díky svému vzezření symbolem Vánoc, zároveň je ale někdy považován za nejjedovatější vánoční rostlinu. Pokud totiž dojde k jeho poranění, roní latex, který obsahuje saponiny a diterpenoidy. Navíc existuje fáma, že v roce 1919 zemřelo ve Spojených státech amerických dvouleté dítě po tom, co požilo jeden list této rostliny. Kromě toho že se jedná o oblíbenou vánoční rostlinu, tedy v lidech budí také určití obavy. Jsou ale vůbec na místě?

Je pravda, že míza a latex dalších zástupců rodu pryšec jsou skutečně velmi jedovaté. Nicméně pryšec nádherný není ani zdaleka tak nebezpečný, jak se traduje. Maximálně může způsobit alergickou reakci (zčervenání a svědění kůže) anebo trávicí potíže, což platí nejen pro lidi, ale také pro domácí mazlíčky. Pokud jej tedy máte (nejen) na Vánoce doma, nechejte jej mimo dosah zvířat. I různé výzkumy nicméně ukazují, že životu nebezpečný v žádném případě není.

V pravidelně obnovované americké databázi Poisindex System, která obsahuje informace o více než 350 000 komerčních produktech, chemikáliích, lécích, jedovatých rostlinách a živočiších, je možné dohledat, že podle pokusů by malé dítě muselo zkonzumovat 500 listů, aby mu obsažené látky mohly uškodit. Během vánočních svátků tedy učiňte nezbytná opatření, na druhou stranu se nemusíte ani v případě kontaktu s domácími zvířaty či dětmi obávat žádný závažných potíží.

Pryšec nádherný jako vánoční rostlina

Pryšec nádherný svým vzhledem částečně připomíná hvězdu. Betlémská hvězda přitom vyjadřuje nadlidský, kosmický význam narození Ježíše Krista. Není tedy divu, že byla rostlina pojmenována „vánoční hvězda“ a stala se jedním ze symbolů Vánoc, a to i díky červené barvě listenů, jež připomíná Kristovu krev. V Mexiku přitom byla součástí vánočních oslav už v 17. století, a to díky františkánům, tedy členům církevního řádu, kteří se hlásí ke společenství okolo sv. Františka z Assisi.

Ačkoli je dnes rostlina v některých zemích známa jako Noche Buena, což znamená „Štědrý den“, uplatnění nacházela již dávno před příchodem evropských conquistadorů na americký dvojkontinent. V jazyce nahuatl, kterým mluvili Aztékové, se kupříkladu nazývá Cuitlaxochitl. Domorodci ji přitom používali především k výrobě červeného barviva, ale také jako antipyretikum, tedy léčivo, které dokáže snížit horečku. Pryšec nádherný byl tedy uznáván i pro své léčivé účinky.

Vánoční hvězda a pěstování

Vánoční hvězda je mimo své přirozené prostředí pěstována jako menší interiérová rostlina. Pokud si ji koupíte a budete o ni dobře pečovat, může vám vydržet několik let. Rostlinu je možné pěstovat venku, nicméně před prvními mrazy ji musíte umístit dovnitř. Vyhovují ji světla místa, ale ne přímé sluneční paprsky. K růstu potřebuje teplotu 20 až 26 °C a v misce by nikdy neměla stát voda. Rostlina totiž dává před přímým kontaktem s vodou přednost pouze vlhké půdě.

Mohlo by vás zajímat: aktuálně jsou oblíbené i další vánoční rostliny. Patří mezi ně např. brambořík perský, tedy krásná bylinka, která kvete hlavně v zimě. Pokud byste letošní Vánoce prožít čistě v atmosféře přirozené výzdoby, přečtěte si naše tipy na přírodní vánoční dekorace a ozdoby, které se v posledních letech stávají neustále oblíbenějšími.

Sdílet příspěvek:

Přírodní léky na alergie, které mohou pomoci

Přírodní léky na
27/10/2019 Petr Sivok 0
Alergie mohou být velmi nebezpečné. Ačkoli existují různé přírodní léky, které vám mohou částečně pomoci, neměli byste očekávat zázraky. Vždy tedy raději vše konzultujte s odborníkem. Prevencí proti alergiím Alergie je nepřiměřenou reakcí imunity na určité [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*