Pryšec nádherný (vánoční hvězda): rostlina, která je údajně velmi jedovatá

Latinský název: Euphorbia pulcherrima

Pryšec nádherný (zdroj: Samphotostock.cz)

Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda je jednou z vánočních rostlin. Údajně je přitom velmi jedovatá. Jak je to ovšem ve skutečnosti?

Výskyt: původní domovinou této rostliny je Střední Amerika, konkrétně Mexiko a Guatemala. Dnes se ovšem pěstuje na mnoha místech světa.

Popis: pryšec nádherný je ve volné přírodě keř či menší stromek, který je řazen do čeledi pryšcovitých a dorůstat může až do výšky 4 m. Rostlina kvete v mírném pásmu severní polokoule v období Vánoc. Květy jsou ovšem velmi malé a mají žlutou barvu. Její listy jsou zelené, nicméně listeny (přeměněné listy, z jehož úžlabí vyrůstají květy) mají červenou, růžovou, oranžovou nebo bílou barvu. Díky tomu pryšec připomíná hvězdu a stal se jednou z vánočních rostlin.

Užitečné části: pryšec nádherný je využíván celý jako okrasná rostlina.

Pryšec nádherný a jedovatost

Pryšec nádherný je sice díky svému vzezření symbolem Vánoc, zároveň je ale někdy považován za nejjedovatější vánoční rostlinu. Pokud totiž dojde k jeho poranění, roní latex, který obsahuje saponiny a diterpenoidy. Navíc existuje fáma, že v roce 1919 zemřelo ve Spojených státech amerických dvouleté dítě po tom, co požilo jeden list této rostliny.

Je pravda, že míza a latex dalších zástupců rodu pryšec jsou skutečně velmi jedovaté. Nicméně pryšec nádherný není ani zdaleka tak nebezpečný, jak se traduje. Maximálně může způsobit alergickou reakci (zčervenání a svědění kůže) anebo trávicí potíže, což platí nejen pro lidi, ale také pro domácí mazlíčky. I různé výzkumy však ukazují, že životu nebezpečný v žádném případě není.

Pryšec nádherný jako vánoční rostlina

Pryšec nádherný svým vzhledem částečně připomíná hvězdu. Betlémská hvězda přitom vyjadřuje nadlidský, kosmický význam narození Ježíše Krista. Není tedy divu, že byla rostlina pojmenována „vánoční hvězda“ a stala se jedním ze symbolů Vánoc, a to i díky červené barvě listenů, jež připomíná Kristovu krev. V Mexiku přitom byla součástí vánočních oslav už v 17. století, a to díky františkánům.

Vánoční hvězda a pěstování

Vánoční hvězda je mimo své přirozené prostředí pěstována jako menší interiérová rostlina. Pokud si ji koupíte, budete-li o ně dobře pečovat, může vám vydržet několik let. Rostlinu je možné pěstovat venku, nicméně před prvními mrazy ji musíte umístit dovnitř. Vyhovují ji světla místa, ale ne přímé sluneční paprsky. K růstu potřebuje teplotu 20 až 26 °C a v misce by nikdy neměla stát voda.

  •  
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*