Lopuch větší – je považován často pouze za plevel, může nám však velmi pomoci

Latinský název: Arctium lappa

Lopuch větší nám může pomoci s mnoha neduhy
Lopuch větší

Lopuch větší je spoustou lidí považován pouze za plevel, což je ovšem chyba. Tato mohutná rostlina má totiž také zajímavé léčivé účinky, vše ale postupně…

Výskyt: lopuch větší je velmi přizpůsobivou rostlinou. V současné době totiž roste od nížin po hory takřka na všech kontinentech. Nenajdete ho pouze v Jižní Americe a Arktidě.

Popis a účinné látky: jde o dvouletou bylinu z čeledi hvězdnicovitých, která patří k těm vůbec nejmohutnějším. Nejenže dorůstá až do výšky okolo 2 m, ale její kořeny rostou až 70 cm pod zem. Lopuch disponuje silnou lodyhou a listy jsou rovněž statné, zároveň srdčité a řapíkaté. Květy mají červenofialovou barvu, jejich zákrov tvoří listeny s hákovitou špičkou a objevují se od června do září. Plodem je nažka. Účinnými látkami jsou třísloviny, hořčiny, glykosidy, minerály, slizy, silice nebo inulin.

Užitečné části: používána je většina rostliny, nejvíce ale kořen a listy.

Lopuch větší nám může pomoci s mnoha neduhy

Lopuch větší je spoustou lidí považován pouze za plevel, což je ovšem chyba. Tato mohutná rostlina má totiž také zajímavé léčivé účinky. Působí totiž dezinfekčně, antibakteriálně a protizánětlivě. Navíc také diureticky, tedy močopudně. Používána navíc bývá i při zánětu močového měchýře, k čištění střev a krve, přičemž snižuje hladinu cukru v krvi a kladný vliv má také na metabolismus a trávení. Dále může ulevit při nachlazení, pomoci s únavou a údajně dokonce i při cukrovce.

Lopuch větší má kromě vnitřních účinků rovněž zajímavé vnější využití. Pozitivně působí kupříkladu na vlasy, které posiluje a zabraňuje jejich vypadávání. Uplatnění navíc nacházejí i listy. Ty sice bývají chuťově velmi hořké, takže k vnitřnímu využití se nehodí, nicméně používány jsou právě zevně. Dokážou totiž pomoci s kožními potížemi (akné, ekzémy, mastná a uhrovitá pokožka, vyrážky), přispívají k hojení ran, spálenin i ke zmírnění podráždění a svědění kůže po bodnutí hmyzem.

Využití lopuchu většího

Jak už jsme uvedli, ke konzumaci je připravován především kořen. Ten lze použít za studena (stačí ho přes noc nechat ve studené vodě), anebo si z něj připravit čaj (2 lžičky sušeného a rozdrceného kořene dáte vařit do půl litru vody a následně necháte louhovat). Listy k zevnímu použití pak stačí rozdrtit a přiložit na postižené místo. Části lopuchu většího (kořen, čerstvé výhonky či stonky) jsou navíc součástí některých orientálních kuchyní, můžete je tedy zkusit využít i takto.

Jak si lopuch větší vypěstovat?

Lopuch se v České republice zcela běžně nachází ve volné přírodě, a to zejména v teplejších oblastech. Lze si jej ovšem také vypěstovat, protože to není vůbec náročné. K výsevu by mělo dojít v průběhu jarních měsíců. Pěstovat jej přitom můžete na zahrádce či v květináči. V prvním případě semena vysejte do řádků, a to ve vzdálenosti 5 až 10 cm. Doplňme, že Lopuch větší vyžaduje slunečné stanoviště a humózní a propustnou půdu k tomu, aby dobře prosperoval.

  • 88
  •  
  •  
  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*