Dubové kapky: skvělá ochrana kůže a sliznice. Připravit si je můžete jednoduše doma

Vyzkoušejte jejich sílu!

Dubové kapky jsou účinné při zevním použití i při výplachu ústní dutiny. Navíc si je můžete nejen snadno pořídit, ale jednoduše si je sami vyrobit i doma.

Ačkoli nejsou tzv. „dubovky“ lékem v pravém slova smyslu, mají velmi zajímavé účinky. O co se ale vlastně jedná? Mohlo by se sice zdát, že jde především o přípravek z dubu, ve skutečnosti však tyto kapky obsahují extrakt z různých bylin. Účinné látky (třísloviny neboli taniny) přitom reagují s bílkovinami, které srážejí. Následkem toho stahují povrch kůže či sliznice a mají rovněž částečně protizánětlivé a dezinfekční účinky. Hodí se proto k použití při různých poraněních, ale v těchto případech se jejich uplatnění nevyčerpává.

Jednotlivé účinky dubových kapek

Dubové kapky jsou nepostradatelným vybavením nejen v domácí lékárničce, ale rovněž na cestách. Jejich využití je totiž vskutku široké. Vzhledem k výše uvedenému nepřekvapí, že mohou pomoci vám i vašim blízkým v případě mnoha obtíží, a to od ošetření otevřených ran až po účinné vypořádání se s viry, bakteriemi nebo plísněmi.

  • Hojení drobných poranění. Častým problémem (zejména u dětí) jsou rozličná menší zranění, která jsou způsobena ostrými předměty, ale také bodnutím hmyzu (včetně klíšťat) apod. V těchto situacích jsou právě „dubovky“ neocenitelným pomocníkem.
  • Jiná postižení pokožky. Kůži si lze poranit mnoha způsoby. Ať už se jedná o odřeniny nebo popáleniny, použití dubových kapek je opět nasnadě. To platí i při různých vyrážkách, akné, ale také při výskytu nepříjemných plísní.
  • Problémy v ústní dutině. Pokud dojde na komplikace jako afty či záněty dásní, případně vás sužují bolesti zubů nebo paradentóza, znovu mohou „nastoupit“ dubové kapky. Vypláchnutí ústní dutiny vám totiž může výrazně ulevit.
  • Potíže při nástupu nemoci. Známe to všichni – ucpaný nos či bolest v krku jsou většinou příznaky nastupujícího onemocnění. Zase však mohou pomoci „dubovky“, které jsou navíc účinné i při chrapotu nebo angíně.
  • Další pozitivní vlivy. Dubové kapky je možné vytáhnout z lékárničky i při dalších obtížích. Za všechny jmenujme alespoň zánět středního ucha anebo hemeroidy, tedy opět bolestivé problémy, jejichž rychlé řešení je záhodno.  

Kde si dubové kapky pořídit?

Dubové kapky si v současné době můžete pořídit v internetových i kamenných lékárnách, ale také v obchodech s bylinkami. K dispozici máte varianty s rozprašovačem, které se jednodušeji aplikují. Zakoupit si navíc můžete „dubovky“ s dalšími zajímavými přísadami, mezi něž patří např. vlaštovičník, anebo hlíva ústřičná. V obou těchto případech mohou být tedy ještě účinnější při různých neduzích, protože se jedná o další léčivé ingredience.

Recept na domácí dubové kapky

Připravit si dubové kapky doma není vůbec obtížné. Stačí smíchat dubovou kůru s 40% až 60% alkoholem a tuto směs následně nechat zhruba 14 dní louhovat, a to v poměru 20 gramů sušené kůry (či pupenů) na 100 ml alkoholu. Nálev je vhodné každý den protřepat, po dvou týdnech přecedit přes plátno a nalít do tmavé lahvičky. Přidat přitom můžete i další suroviny, mezi které patří řepík, heřmánek, lopuch, levandule, šalvěj nebo přeslička.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*