Nachlazení je infekčním onemocněním horních cest dýchacích, které se projevuje kašlem, bolestí v krku, rýmou či horečkou. Tedy nic příjemného. Do boje lze ale nasadit přírodní léky na nachlazení.
Osvědčenou zbraní je rýmovník
Mezi přírodními léky na nachlazení asi jen těžko můžeme začít jinou rostlinou než rýmovníkem. Tato bylinka obsahuje vonné silice, které jsou velmi účinné při nachlazení, rýmě i bolestech v krku. Z rýmovníku si navíc nemusíte připravit pouze čaj, ale podle našich receptů jistě zvládnete i rýmovníkový sirup, sprej do nosu anebo mast, která pomáhá nejen s regenerací odřeného nosu, ale díky esenciální složce uvolní ucpaný nos a natírat si ji můžete i na hrudník.
Vsadit můžete také na šípky
Růže šípková bývá pěstována především jako okrasná rostlina. Nicméně její plody, které se nazývají šípky, mají zároveň kladný vliv na lidské zdraví. Zvyšují totiž imunitu, což je v chladných měsících důležité, a zároveň působí preventivně proti nachlazení. Ačkoli si můžete připravit starou klasiku, tzn. šípkový čaj, existují i další zajímavé recepty. Vytvořte si tedy pečený šípkový čaj či šípkovou marmeládu, což jsou vynikající recepty na Vánoce. Připravit si ale lze i domácí šípkový likér.
Vyzkoušejte rovněž truskavec
Zatímco rýmovník a šípky jsou obecně známé léčivé prostředky, mnoho lidí zřejmě nikdy neslyšelo o truskavci ptačím. Zřejmě i proto, že je tato rostlina považována za plevel. Jenže se také jedná o zajímavou „léčivku“, a to především v souvislosti s horními cestami dýchacími. Díky tomu, že dokáže pomoci se snížením horečky, uvolnění hlenů a vykašláváním, se jedná o další velmi účinný přírodní lék na nachlazení, který navíc pomáhá i při chřipce.
Povolejte do „zbraně“ česnek
Jakmile se objeví první příznaky nachlazení, ihned nasaďte do akce česnek. Tato kuchyňská ingredience byla využívána jako léčivý prostředek už našimi prababičkami. Vždyť se také jedná o účinné přírodní antibiotikum. Stačí přitom jeden stroužek denně. Na druhou stranu si mnoho lidí zřejmě chuť samotného syrového česneku nezamiluje. Existuje však jednoduché řešení. Sužuje-li vás nachlazení, uvařte si silnou česnečku a možná budete mít brzy po starostech.
Pořiďte si čerstvé ostružiny
Ostružiny, tedy plody ostružiníku křovitého jsou dlouhodobě považovány za zdravé ovoce, o čemž stejně jako u česneku moc dobře věděli už naši předci. Díky obsahu mnoha účinných látek se mj. jedná o další účinný přírodní lék na nachlazení. Využívat přitom nemusíte pouze samotné ostružiny, ale pozitivní vliv mají rovněž listy ostružiníku. Měli byste se ovšem zaměřit na plody a listy planě rostoucích rostlin, protože ty bývají označovány za nejzdravější.
Tip na závěr: pokud si do boje proti nachlazení chcete vzít na pomoc sílu rostlin, připravte si náš čaj ze sedmera bylinek, který mj. obsahuje i šípkové plody.
Napište komentář