
Ačkoli je přeslička často považována za polní plevel, nelze opomenout její pozitivní účinky na naše zdraví, vše ale postupně…
Výskyt: přeslička rolní roste na všech kontinentech kromě Antarktidy. Nevyskytuje se v tropických oblastech, tím pádem se ale jedná o běžný druh v České republice.
Popis a účinné látky: jde o bylinu z čeledi přesličkovitých, která se v průběhu růstu dosti liší výškou. V jarních měsících je plodná lodyha světle hnědé či červenohnědé barvy někdy vysoká pouze 10 cm. Na jejím vrcholu se nachází válcovitý výtrusnicový klas, z něhož jsou časem vyprášeny výtrusnice. Následně lodyha usychá, objevuje se ovšem nová, neplodná, která má zelenou barvu, je přeslenovitě rozvětvená a může měřit i hodně přes půl metru. Přeslička rolní obsahuje velké množství křemíku, tedy důležitého stopového prvku, vyskytují se v ní ale také flavonoidy nebo saponiny.
Užitečné části: používána je letní nať, která již má zelenou barvu.
Přeslička rolní a její léčivé účinky
Ačkoli je přeslička často považována za polní plevel, nelze opomenout její pozitivní účinky na naše zdraví. Díky vysokému obsahu křemičitanů kupříkladu působí hojivě, takže bývá doporučována k zevnímu ošetření ran či hemoroidů. Podílet se může i na prevenci či léčbě močových zánětů i močových a ledvinových kaménků a navíc působí diureticky (močopudně). Používána bývá rovněž při zánětu kostní dřeně (tzv. osteomyelitidě) a mohou ji vyzkoušet i lidé s potížemi s revmatem.
Přesliční rolní by měla účinkovat při kataru průdušek a angíně, a to jako kloktadlo. Podílí se také na zdraví žaludku a cév. Celkově pak prospívá kardiovaskulárnímu systému. V mnoha ohledech se může osvědčit i během krvácení. Uklidňuje totiž překrvenou sliznici, účinkuje při vykašlávání krve, krvácení z nosu i silném menstruačním krvácení. Pomoci může dokonce při tuberkulóze, jejímž nejtypičtějším znakem je chronický kašel s krvavým sputem.
Upozorňujeme: u přesličky rolní existuje riziko lehčí otravy, a to při dlouhodobém a častém užívání. Navíc je možná záměna s přesličkou bahenní (Equisetum palustre) a přesličkou lesní (Equisetum sylvaticum), které jsou jedovaté. Rozdíly ve vzhledu přitom nejsou výrazné! Použijte ji tedy pouze v případě, budete-li si opravdu jistí, o jaký druh se jedná.
Využití přesličky rolní16
Uplatnění přesličky rolní při přípravě pokrmů je v podstatě minimální, protože zajímavě nevoní ani nechutná. Připravují se z ní ovšem odvary, obklady a koupele (ve vodě nicméně bývá doporučováno zůstat maximálně 20 minut). Velmi zdravý je také přesličkový čaj. Přeslička rolní navíc pozitivně neúčinkuje pouze na lidské zdraví. Její nať údajně velmi dobře působí při mytí nádobí. Pokud tedy budete delší dobu pobývat mimo civilizaci, může vám pomoci i tímto způsobem.
Recept na přesličkový čaj: 2 lžičky sušené natě dejte vařit zhruba na půl hodiny, a to zhruba do půl litru vody. Doporučováno bývá pít nanejvíc třikrát denně.
Pěstování přesličky rolní
Přeslička rolní na našem území skutečně roste v hojném množství. Můžete si ji ovšem také vypěstovat, což je vhodné zejména k výše zmíněné možnosti záměny s jedovatými druhy. Zvolíte-li raději tuto cestu, vězte, že této bylině vyhovuje kyselá půda, nicméně toleruje rovněž půdu mírně zásaditou, a to klidně i kamennou. V každém případě vyžaduje polostinné až stinné stanoviště a zároveň dostatečnou vlhkost. Neobávejte se proto dopřát ji závlahy.
Napište komentář