
Řepík vonný patří mezi léčivé rostliny, přičemž má velmi podobné účinky jako řepík lékařský.
Výskyt: řepík vonný roste takřka na celém evropském kontinentu, takže se vyskytuje i v České republice. Najít ho lze ale také v jihozápadní Asii a pěstuje se i v Severní Americe.
Popis a účinné látky: jde ovytrvalou rostlinu z čeledi růžovitých, která může dorůstat až do výšky dvou metrů. Lodyha je olistěná rovnoměrně a listy jsou střídavé, lichozpeřené, pilovité a chlupaté. Květy se objevují od června do srpna a mají zlatožlutou barvu. Tvoří přitom dlouhý hrozen květenství, na kterém se vyskytuje až 70 květů. Plody jsou obráceně kuželovité nažky. Řepík vonný obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice anebo triterpeny.
Užitečná část: používána je kvetoucí nať.
Léčivé účinky řepíku vonného
Řepík vonný patří mezi léčivé rostliny, přičemž má velmi podobné účinky jako řepík lékařský. Tak například kladně působí na únavu a trávicí ústrojí, neboť zmírňuje střevní a žaludeční potíže, a to včetně žaludečních vředů a kataru. Rostlina účinkuje také při problémech s ledvinami a močením. Navíc působí antibioticky a protizánětlivě, takže na ni můžete vsadit, trpíte-li záněty.
Řepík vonný je možné vyzkoušet také při bolestech krku, stejně jako při angíně. Pozitivní vliv může mít i na funkce jater a žlučníku, takže bývá doporučován i při potížích s těmito důležitými orgány. Bylinka pomáhá rovněž s látkovou výměnou a nachází i zevní uplatnění. Budete-li ji aplikovat na pokožku, může vám vyřešit problémy se špatně se hojícími ranami, anebo s ekzémy.
Využití řepíku vonného
Řepík vonný je znám především jako léčivá rostlina. V tomto ohledu si z něj můžete připravit řapíkový obklad, který je využíván zevně. K vnitřnímu použití se připravuje čaj, resp. nálev. Stačí jednoduše spařit jednu čajovou lžičku sušené kvetoucí natě zhruba 250 ml vroucí vody a nechat několik minut louhovat. Poté už můžete pít, nicméně byste tak neměli činit vícekrát než dvakrát denně.
Pěstování řepíku vonného
Řepík vonný u nás sice roste, zároveň je ale v Červeném seznamu ČR řazen mezi ohrožené druhy (C3). Najít ho můžete podél cest, na okrajích lesů, hrázích rybníku a dalších místech. Pokud se vám nezadaří, existuje ještě jedna možnost – rostlinu si vypěstujte. Vyhovují jí slunná či polostinná stanoviště, stejně jako hlinité či hlinito-písčité půdy, které mají neutrální nebo kyselé pH. Řepík vonný není třeba enormně zalévat a přežívá i zimu, neboť se jedná o mrazuvzdornou rostlinu.
Fotogalerie:
Napište komentář