Vlaštovičník větší účinně odstraňuje bradavice, zároveň ale může být nebezpečný

Latinský název: Chelidonium majus

Vlaštovičník větší (zdroj: vlastní galerie autora)

Vlaštovičník větší patří mezi rostliny, které mohou člověku v mnoha ohledech pomoci, zároveň jsou ale nebezpečné díky toxickým látkám.

Výskyt: vlaštovičník větší roste po celé Evropě a Asii a vyskytuje se i na severu Afriky. Díky evropským zámořským výpravám se navíc dostal i do Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: rostlina z čeledi makovitých dorůstá do výšky až 1 m. Její listy jsou lichozpeřené, řapíkaté a střídavé. Pokud se přitom lodyha a listy rozlomí, vytéká z nich žlutooranžové mléko (latex). Květy, které se objevují od května do září, mají žlutou barvu. Plodem je tobolka. Vlaštovičník větší obsahuje spoustu alkaloidů, přičemž se jedná především o chelidonin.

Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať a kořen.

Léčivé účinky vlaštovičníku většího

Vlaštovičník větší může pozitivně působit na mnoho neduhů. Kladný vliv má např. na kardiovaskulární soustavu, když pomáhá srdeční činnosti a rozšiřuje koronární cévy. Také zvyšuje krevní tlak. Navíc působí na dělohu a reguluje menstruaci. Obsažené látky působí rovněž proti dráždivému kašli. Mluví se o nich také v souvislosti s antibiotickými účinky, s prevencí proti astmatickým záchvatům a pozitivně působí při bolestech, jež jsou spojeny s chorobami žlučníku.

Vlaštovičník větší působí i zevně. Kladný vliv má např. na špatně se hojící rány a koupele jsou doporučovány při plísních nohou. Čerstvý latex navíc velmi účinně pomáhá při odstraňování bradavic a kuřích ok. Zároveň ovšem musíme upozornit na toxické účinky. Při dlouhodobém kontaktu může dojít k zánětům pokožky a při kontaktu s očima i poškození spojivky a rohovky. Negativní vliv přitom může mít i na trávicí ústrojí, když vyvolává např. zvracení či krvácivé průjmy.

Využití vlaštovičníku většího

K intoxikaci vlaštovičníkem větším může dojít jen těžko náhodou, protože rostlina nepříjemně zapáchá a má palčivě hořkou chuť. Připravit si z ní v každém případě můžete čaj anebo odvar. S množstvím to ovšem v žádném případě nepřehánějte a aplikaci raději svěřte odborníkovi. Vlaštovičník není rozhodně vhodný pro těhotné a kojící ženy, děti do 12 let a neměl by se dlouhodobě používat ani při zánětech žlučníku.

Pokud máte každoročně potíže s klíšťaty, máme pro vás recept na olej z vlašťovičníku, který vám může pomoci tohoto roztoče odradit. Stačí, když naktrháte svazek této bylinky na menší kousky, vložíte do nádoby a zalijete nějakým jedlým olejem. V uzavřeném prostoru necháte louhovat zhruba 14 až 21 dnů. Následně nálev přecedíte a při nejbližší příležitosti je možné využít jeho účinnost.

Vlaštovičník větší a pěstování

Vlaštovník větší roste běžně i v našich podmínkách, takže jeho pěstování není nijak složité. Zvládne ho tedy úplně každý, když se navíc jedná o mrazuvzdornou rostlinu. Semena jsou vysévána na jaře či na podzim, a to ideálně do hloubky 0,5 cm. Stanoviště by mělo být polostinné a vlaštovičníku vyhovuje výživná a dobře propustná půda. Zároveň vyžaduje vydatnou zálivku, díky níž bude dobře prosperovat.

Upozorňujeme: vlaštovičník větší samozřejmě není jedinou bylinkou, která má zajímavé léčivé účinky a zároveň může být poměrně nebezpečná. Do stejné kategorie patří např. mandragora lékařská, leknín bílý nebo náprstník červený, u nějž může vést předávkování i k ochrnutí a zástavě srdce, což někdy končí fatálně!

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

1 komentář

  1. Já jsem s úspěchem odstranila bradavičku na noze. Čtvrt roku, dvakrát denně jsem používala čerstvou šťávu z vlaštovičníku, každý den, a byla pryč. bez bolesti, zdarma, nenávratně.
    Hezký den, Iv.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*