Babské rady na hubnutí

Domácí cukr ze stévie
Cukr ze stévie

V současné době můžete najít stovky různých diet, které vám zaručují, že s jejich pomocí zhubnete. Nemusíte se ale do ničeho vrhat po hlavě, často postačí jen postupné změny ve stravování.

Co způsobuje nadváha a co způsobuje nadváhu

Nadváha (a především obezita) je příčinou mnoha zdravotních neduhů. Zvyšuje se díky ní riziko cukrovky, stejně jako kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny. Přebytečné kilogramy mají negativní vliv rovněž na pohybový aparát a u mnoha lidí neprospívají ani psychické pohodě. Na nadváhu a obezitu může mít dosti podstatný vliv stres, při kterém jsou na místo tuků jako zdroj energie spalovány cukry, čímž vznikají nutkavé chutě na sladké a tuky jsou ukládány. V takovém případě je nutné odstranit stres, a to i změnou jídelníčku. Pokud ovšem přijímáte více energie, než spotřebujete, nepomůže jen změna stravy, ale důležitá je také pravidelná fyzická aktivita. Existují ovšem i další postupy.

Zařaďte do svého jídelníčku bylinky na hubnutí

Mnohé bylinky obsahují látky, které mají kladný vliv na metabolismus i další příznivé účinky. Vyzkoušet můžete např. mátu peprnou anebo rukolu setou. Některé jiné bylinky jsou navíc výtečnou náhražkou běžných ochucovadel, která mají neblahý vliv na tělesnou hmotnost. Uvést musíme především stévii sladkou. Tato rostlina původem ze Střední a Jižní Ameriky je mnohonásobně sladší než cukr, přesto je prakticky nekalorická. Jedná se tedy o velmi vhodné sladidlo.

Pomoci může i ovoce a zelenina

Ovoce sice obsahuje jednoduché sacharidy, takže byste jej neměli konzumovat ve větším množství, jedná se ale o důležitou složku stravy, která má vliv i na správné trávení. S přebytečnými kilogramy vám může pomoci např. mango, avokádo, švestky, hrušky, grapefruit, bobule acai či jablka. Pozitivní vliv na hubnutí má navíc i jablečný ocet, který zlepšuje látkovou přeměnu (metabolismus), pročišťuje organismus od škodlivin a především pomáhá zrychlovat spalování tuků.

S kvalitou trávení vám samozřejmě může pomoci i zelenina. Jedná se především o druhy, které obsahují vlákninu. Ta se nachází zejména v listové zelenině, která navíc v žaludku nabobtná, takže zároveň snižuje chuť k jídlu, což je při hubnutí velmi důležité. Stejně přitom účinkují i mořské řasy jako např. wakame. Pomoci ale mohou i další druhy zeleniny, a to květák nebo lilek vejcoplodý.

Další babské rady na hubnutí

Babské rady např. říkají, že s hubnutím může pomoci vypít sklenici vody před jídlem, neboť tak zaplníte žaludek a znemožníte přejídání. Vyzkoušet je možné i vodu s citrónem, neboť toto citrusové ovoce se podílí na správném fungování metabolismu. Na ten pozitivně působí rovněž domácí kysané zelí, které navíc pročišťuje střeva. Kladný vliv by měla mít rovněž skořice, které už v menším množství zbavuje tělo „zlého“ LDL cholesterolu a zrychluje spalování cukrů.

Tip na závěr: nezáleží pouze na tom, co jíte, ale také jak a kdy jíte. Předně byste neměli jíst pozdě večer, alespoň ne těžká a mastná jídla. Maximálně si tedy dejte něco malého a lehkého, ale stejně ne déle než dvě hodiny před odchodem do postele. Při jídle byste navíc neměli hltat, protože v opačném případě svému trávení rozhodně neprospějete.

  • 2
  •  
  •  
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*