Acai bobule – ovoce, které zatočí s volnými radikály

Acai berry
Acai bobule

O existenci bobulí acai už jste s největší pravděpodobností slyšeli. V současné době se také jedná o velmi „propírané“ ovoce, neboť se z něho vyrábějí zdravé (nejen) nápoje. Acai jsou přitom plody tropické palmy s názvem Euterpe brazilská (Euterpe oleracea), která se ovšem ve své původní domovině, tedy v Brazílii nazývá právě acai. Tento strom může dorůstat až do výšky 20 metrů, nicméně často bývá i několikanásobně nižší. V každém případě produkty z jeho plodů rozhodně stojí za to, abyste je zařadili do rodinného jídelníčku.

Plody acai jako výtečné antioxidanty

Tyto plody jsou mnohdy nazývány také acai berry. Zajímavější je ovšem obsah účinných látek. Nachází se v nich totiž vláknina, omega-3, 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny, velké množství vitamínů, a to C a zástupci skupiny B, dále beta-karoten (provitamín A), flavonoidy a minerální látky jako draslík, vápník, magnézium či zinek. Některé z těchto a dalších látek jsou přitom výtečnými antioxidanty, takže konzumací acai můžete účinně bojovat s volnými radikály, čímž byste měli zpomalit proces stárnutí. Rozhodně tedy „bod“ pro toto ovoce.

Hovoří se ovšem také o mnoha dalších kladných účincích na lidské zdraví, ačkoli vědci mnohé z nich zatím tak úplně nepotvrdili. V každém případě bývají výrobky z bobulí acai často doporučovány v průběhu procesu hubnutí, při detoxikaci organismu, ale pozitivně by měly působit i na imunitu nebo snižování hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Zároveň se mluví o jejich vlivu na trávící systém, krevní oběh, případně o účinné prevenci proti nádorovým onemocněním.

Upozorňujeme: acai berry obsahují poměrně vysoké množství sacharidů. S jejich konzumací to tedy určitě nepřehánějte, ačkoli se v žádném případě nejedná o nejnezdravější cukry na světě.

Acai berry čerstvé neseženete. V jaké formě si je pořídit?

Bobule acai sice vzhledem připomínají borůvky, ovšem většinu tvoří pecka. To nás ovšem příliš trápit nemusí, protože čerstvé je v České republice stejně neseženete. Jedná se totiž o ovoce, které velmi špatně snáší transport. Obvykle se tedy dají pořídit ve formě prášku, šťávy, džusu či sušené, případně jako tobolky a k dispozici je také pyré. A jak vlastně acai berry používat v kuchyni? Kromě zakoupené šťávy či džusu si můžete připravit i další nápoje, neboť tyto bobule se mohou stát perfektní součástí různých smoothie. Samozřejmě se ale také nabízí využití při přípravě různých sladkých pokrmů.

Recept na smoothie s acai berry: do mixéru dejte ovoce, tedy banán, lesní plody, jablečnou šťávu a acai ve formě prášku. Všechny suroviny rozmixujte a nalijte do nějaké nádoby. Nápoj lze konzumovat samotný, ale přidat můžete i müsli či čerstvé nakrájené ovoce (např. kiwi).

  • 12
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*