Artróza: babské a další rady

Domácí třezalkový olej

Artróza patří mezi onemocnění, které postiženým nejen způsobují velké bolesti, ale zároveň dosti negativně ovlivňují pohybový aparát. Pomoci nám přitom nemusí jen lékař, ale existují i další možné cesty.

Něco málo o artróze

Artróza neboli osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které se může projevit v podstatě kdekoli na těle. Kloubní chrupavky, které kryjí kosti a tlumí tření a nárazy, při tomto onemocnění tuhnou, ztrácejí elasticitu a dochází k jejich poškozování. V důsledku toho o sebe dřou kosti, což se pochopitelně projevuje bolestmi, které se navíc postupem času stupňují. Klouby se přitom deformují, mění tvar anebo otékají. Artróza se projevuje nejčastěji v kolenech, kyčlích a páteři, ale třeba také na prstech, ramenech či loktech.

Jaké jsou rizikové faktory tohoto onemocnění? Předně je nutné zmínit, že riziko přichází především s přibývajícím věkem. Na vině ovšem mohou být genetické predispozice, ale také vrozené či vývojové vady, případně onemocnění kloubů a další nemoci. Důležitou roli nicméně hraje i nadváha, případně nadměrné či jednostranné zatěžování kloubů.

Klasická léčba artrózy

Při bolesti mohou fungovat léky tlumící bolest a snižující zánět (např. paracetamol), které ovšem nelze brát delší dobu, protože pak mají nežádoucí účinky. I počáteční stádia nemoci lze zvládnout farmaky. Existují ovšem i další metody. Vzhledem k příčinám artrózy je samozřejmě vhodné shodit přebytečné kilogramy, více se pohybovat či snížit zátěž. Pomoci pak může také rehabilitace. Při postupující artróze už ovšem přichází na řadu operativní řešení, kdy je často použita kloubní náhrada (endoprotéza).

Artróza a účinné bylinky

Jak už věděly naše babičky, při artróze mohou pomoci různé bylinky a další rostliny, resp. různé obklady z nich. Využití nachází kostival lékařský, který se nazývá rovněž černý kořen, ale také truskavec, bříza, jalovec obecný nebo podběl lékařský. Vyrobit se ovšem můžete rovněž třezalkový olej, který zároveň účinně pomáhá s různými kožními potížemi. Některé rostliny lze navíc konzumovat i vnitřně. Doporučováno např. bývá zvýšení příjmu vitamínu C, jenž se podílí na lepší funkčnosti kolagenu, který je součást pojiva kloubní chrupavky.

Doporučujeme: v současné době lze vyzkoušet mnoho potravin, které obsahují vitamín C neboli kyselinu askorbovou ve velkém množství. Jde např. o moringu, kvajávu nebo amalaki.

Další zábaly proti artróze

Potíže s artrózou může částečně umlčet také led, který nejenže působí jako anestetikum (znecitlivující látka), ale také snižuje riziko vzniku zánětu. Pozitivně působí rovněž bahenní zábaly, které si je dnes možné i koupit. Vhodné jsou ale také parafínové zábaly, neboť parafín, tedy amorfní směs vyšších nasycených alifatických uhlovodíků prohřívá a prokrvuje tkáň. Vyzkoušet pak můžete i alkohol, neboť naši dědečci si kupříkladu bolavé klouby mazali slivovicí.

Vyzkoušejte i jiné rady

Proti artróze bývá dlouhodobě doporučován větší příjem želatiny, kterou můžete do svého těla dostat v rozličných podobách. Vyskytuje se totiž např. v kližce a šlachách a někdy se hovoří i o sulcu z kostí a kůže telat. Želatina se ovšem vyskytuje rovněž v gumových medvídcích, přičemž často bývá živočišného původu. Při potížích s artrózou navíc pomáhají také termální lázně. Pokud vás tedy sužují problémy s klouby a zároveň jste už dlouho nikde nebyli, můžete spojit příjemné s užitečným…

Upozorňujeme: z etického hlediska bychom doporučovali vyzkoušet spíše metody, v nichž nehrají roli živočišné produkty.

Sdílet příspěvek:

Kerblík třebule: málo známý, přesto účinný

Herbář bylinek
27/11/2023 Petr Sivok 0
Kerblík třebule je méně známá bylinka, přesto má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Můžete jej kupříkladu začít používat, pokud chcete podpořit trávení. Výskyt: kerblík třebule neboli třebule pravá pochází ze západní a střední [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*