Jinan dvoulaločný (ginkgo biloba): tradiční léčivka, která ale může být potenciálně velmi nebezpečná

Latinský název: Ginkgo biloba L.

ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba má zdánlivě vynikající účinky. Na druhou stranu existuje řada studií, jež svými závěry některá tato pozitiva zpochybňují.

Výskyt: jinan dvoulaločný patří mezi prastaré stromy, přičemž v minulosti rostl na mnoha kontinentech. Z Ameriky a Evropy ovšem postupem času vymizel a nakonec se „udržel“ pouze ve východní Asii. Odtud se nicméně opět začal šířit do světa a v dnešní době je opět široce známý. Bývá přitom stále více využíván i u nás.

Popis a účinné látky: jedná se o dvoudomý opadavý strom z čeledi jinanovitých, který má kuželovitou korunu a dorůstá do výšky až 40 m. Zmínit musíme i jeho dlouhověkost, když nejstarší známý exemplář roste již 4 700 let. Jinan má přitom řapíkaté a jasně zelené listy, v nichž lze nalézt účinné látky. Konkrétně jde o flavonoidy, terpeny či ginkgolidy. Jedná se přitom o nahosemennou rostlinu, která nemá ani květy, ani plody.

Užitečné části: používají se extrakty z listů.

Účinky ginkgo biloby na lidské zdraví

Extrakty z listů tohoto stromu patří k nejznámějším přírodním léčivům dneška. Údajně si totiž dokážou poradit se zdravotními problémy, které jsou i moderní západní medicínou léčeny jen velmi těžko. Za nejdůležitější vlastnost je považováno celkové zlepšení prokrvení lidského těla. V Číně se stromu ginkgo biloba říká také „strom moudrých“, což naznačuje, že má pozitivní účinky na mozek. Díky vyššímu prokrvení totiž zlepšuje jeho funkce. Doporučován je kupříkladu na zlepšení paměti.

Listy jinanu dvoulaločného se dále podílejí na zlepšení aterosklerózy, tedy kornatění tepen, a to především v končetinách. Mnohdy jsou doporučovány také při zánětech žil, při problémech s křečovými žílami anebo při komplikacích, které jsou spojené se špatným prokrvením pohlavních orgánů. Mluví se rovněž o snížení rizika infarktu, demence či Alzheimerovy chorobě. Není tedy divu, že se v tradiční čínské medicíně používá po tisíce let. Není ovšem všechno zlato, co se třpytí…

Případné problémy při používání

Účinky ginkgo biloby se tedy zdají opravdu vynikající. Na druhou stranu existuje řada studií, jež svými závěry některá tato pozitiva zpochybňují. Navíc byste extrakty z listů neměli používat, máte-li zažívací obtíže, pokud trpíte bolestmi hlavy anebo budete mít na konkrétní přípravek alergickou reakci. Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny navíc může být dokonce výtažek z rostliny potenciálně karcinogenní látkou. I tak je ale ginkgo biloba nadále velmi oblíbeným léčivem a ročně se prodá obrovské množství přípravků. Při jejich užívání by ovšem měla být na místě jistá obezřetnost.

Upozorňujeme: zdá se, že ginkgo biloba patří mezi léčivky, které mohou být zároveň nebezpečné. Patří tedy do stejné skupiny rostlin jako např. konvalinka vonná.

Další funkce jinanu dvoulaločného

Kromě využití v léčitelství nalézá jinan dvoulaločný uplatnění i v jiných oblastech lidské činnosti. Tak například ve východní Asii jsou jeho semena oblíbená v tradiční kuchyni, a to v pražené formě. Opět ovšem musíme upozornit, že se (minimálně ve větším množství a při dlouhodobém užívání) jedná o zdroj možných otrav.Strom jako takový je v každém případě někdy používán rovněž jako okrasná rostlina. Ginkgo se navíc objevuje v mnoha východoasijských mýtech a pohádkách a zároveň představuje oficiální strom japonského hlavního města Tokia. Má tedy i svůj vysoký kulturní význam.

Jinak dvoulaločný a pěstování

Jak jsme zmínili, ginkgo biloba může být také okrasným stromem, který si můžete sami vypěstovat. Množí se buď výsevem ze semen, anebo z řízků zasazených do teplého pařeniště. Někdy dochází i k roubování na semenáče nebo křížení větví. Jinanu v každém případě vyhovují teplejší a slunná stanoviště, ačkoli může snést i polostín. Trvalý stín mu ovšem určitě svědčit nebude, což platí i pro zamokřenou půdu. Jedná se přitom o poměrně odolný strom, a to jak proti škůdcům, tak proti nízkým teplotám. Dokonce snáší i silné mrazy, konkrétně teploty pod -20 °C. V ČR tedy pro něj mohou panovat vhodné podmínky celoročně.

Sdílet příspěvek:

Rozmarýnový olej (recept) – skvělý na posílení nervové soustavy

Oleje, masti a tinktury
03/01/2019 Katerina 0
Rozmarýn obsahuje řadu účinných látek, ať už se jedná o silice, organické kyseliny, třísloviny či flavonoidy. Poměrně výjimečný je v tom, že zvyšuje krevní tlak, čímž zlepšuje prokrvení těla. Rozmarýn lékařský dále podporuje činnost jater, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*