
Moringa olejnatá, ač u nás zatím nepříliš známá, je díky svým účinkům často řazena mezi tzv. superpotraviny. Výše uvedené látky jsou v ní totiž přítomny ve velkém množství, takže např. obsahuje 3× více draslíku než banány či 7× více vitamínu C než pomeranče.
Výskyt: tento strom pochází z Himaláje, nicméně v průběhů let se rozšířili i do dalších oblastí, ať už bližších či vzdálenějších. V současnosti jej tak lze nalézt takřka po celém světě, a to zejména v oblastech s tropických či subtropickým podnebím.
Popis a účinné látky: moringa olejnatá je řazena do čeledi moringovitých. Dorůstá do výšky 13 metrů a její kmen má průměr až 30 cm. Větve jsou povislé a tvoří neuspořádanou korunu, která není nikterak hustá. Listy jsou buď sudozpeřené, nebo lichozpeřené, střídavé a řapíkaté. Oboupohlavné květy mají v mládí bílou, později nažloutlou barvu. Plodem je trubice, jež se postupem času mění na trojhranné tobolky tvaru lusku a obsahuje olejnatá semena. V současné době je popsáno 13 druhů moringy, lidskému zdraví ale nejvíce prospívá právě moringa olejnatá. Obsahuje totiž antioxidanty, salvestroly, zeatin, kvalitní rostlinnou bílkovinu, minerální látky, řadu vitamínů (A, B, C, D, E nebo K) anebo aminokyseliny.
Užitečné části: zužitkovat lze prakticky celý strom, tedy listy, plody, květy, kořen, větve i kůru.
Jak moringa prospívá lidskému organismu?
Moringa olejnatá, ač u nás zatím nepříliš známá, je díky svým účinkům často řazena mezi tzv. superpotraviny. Výše uvedené látky jsou v ní totiž přítomny ve velkém množství, takže např. obsahuje 3× více draslíku než banány či 7× více vitamínu C než pomeranče. Díky vysokému obsahu chlorofylu navíc její konzumace okysličuje krev, čímž přispívá k lepší obranyschopnosti organismu. Hormonu zeatinu jsou zase připisovány zajímavé účinky při zpomalování stárnutí buněk a kladný vliv má rovněž na hormonální hladinu v těle.
Konzumace moringy se pozitivně projeví také při zažívacích problémech a účinkuje i proti přítomnosti břišních a střevních parazitů. Umí pomoci také v případech horečky, problémech s horními cestami dýchacími, některými záněty a zároveň efektivně tlumí bolest. Přispívá rovněž k celkovému zdravý pohybového aparátu, a to včetně kloubů, přičemž může podpořit i léčbu osteoporózy, tedy závažného kostní onemocnění. Díky vysokému obsahu kvalitní rostlinné bílkoviny je moringa vhodná i pro vegetariány a vegany.
Úskalí konzumace moringy olejnaté
Jak jsme již uvedli, zužitkováván je v podstatě celý strom, a to zejména při přípravě pokrmů (kůra je ale používána např. k výrobě provazů). Konzumace některých částí moringy olejnaté ovšem může být problematická. Květy jsou někde používány jako účinné afrodiziakum, ve větším množství ale mohou vyvolat potrat. Kořeny zase obsahují jedovatý alkaloid spirochin. U nás si je možné zakoupit moringu ve formě prášku, kapslí, tablet nebo čaje a podobné komplikace nehrozí. Na druhou stranu zatím není doporučována těhotným ženám, protože chybí relevantní vědecké studie.
Napište komentář