Bříza bělokorá: nejen krásný strom, ale také velmi léčivý

Latinský název: Betula pendula

Bříza bělokorá
Listy břízy bělokoré

Bříza bělokorá je nejhojněji se vyskytující druh břízy na evropském kontinentu.  Není ovšem pouze krásná, ale zároveň nám může pomoci s různými neduhy.

Výskyt: původní domovinou břízy bělokoré je Evropa a Malá Asie. Na Starém kontinentu je přitom hojně rozšířená od severu k jihu, což má na svědomí její odolnost a nenáročnost. Vyskytuje se tedy na mnoha místech i v České republice.

Popis a účinné látky: tento listnatý strom z čeledi břízovitých může dorůstat až do výšky 25 m, přičemž
vyššího vzrůstu dosahuje především v nížinách. Pro břízu bělokorou je typická bílá kůra, která je ovšem nejdříve hnědá a světlejší barvy dosahuje až v průběhu růstu. Koruna je výrazná a převisající, listy disponují kosočtverečným a zaobleným tvarem s pilovitými konci. Bříza bělokorá kvete na jaře (březen a duben) a plodem je nažka s křídlem. Bříza bělokorá obsahuje vitamín C, saponiny, hořčiny, silice, třísloviny, pryskyřice či bílý pigment betulin.

Užitečné části: používány jsou především listy, ale také pupeny a míza.

Léčivé účinky břízy bělokoré

Za hlavní výhody využívání břízy bělokoré jsou považovány její diuretické (močopudné) účinky. Ty mají i jiné rostliny a syntetické látky, nicméně bříza příliš nedráždí a nezatěžují ledviny. Kladný vliv má tedy bez překvapení na ledvinové a močové kameny a podílí se i na detoxikaci organismu. Její odvodňovací účinky mohou ocenit i revmatici a celkově může pomoci při bolestech kloubů. Bříza bělokorá působí také protizánětlivě a účinkovat by dokonce měla i při srdečních onemocněních.

Tato dřevina s bílou kůrou napomáhá funkci jater a slinivky břišní, čímž se mj. podílí na shazování nadbytečných tělesných kilogramů. Můžete ji tedy zkusit při hubnutí. Kromě toho, že by měla účinkovat při léčbě některých typů žloutenky, nelze nezmínit také možnosti vnějšího využití. Bříza bělokorá může pomoci s kožními problémy včetně vyrážky a využívána je do přípravků pro výživu a růst vlasů, které si lze dnes bez větších problémů pořídit.

Upozorňujeme: na pyl tohoto stromu, který je aktivní hlavně od března do května, může být alergických až 80 % alergiků. Patří tedy mezi přední alergeny.

Využití břízy bělokoré

Ačkoli se nejvíce používají březové listy, z nichž se připravuje čaj, účinnější je tinktura z pupenů. Zdraví prospěšné látky se zde totiž vyskytují v koncentrovanější formě. Z čerstvých či sušených listů si lze každopádně připravit i odvar do koupele a listy mohou být dokonce přidávány i do zeleninových salátů.
Uplatnění ovšem nachází také míza, která je využívaná v kosmetice (např. k výrobě vlasových vod), ale také k přípravě březového sirupu, jenž slouží jako sladidlo.

Pokud chcete účinky břízy vyzkoušet, máme pro vás recept na březový čaj. Vhodné k použití jsou mladé listy břízy bělokoré sebrané na jaře. Jednu polévkovou lžíci listů zalijete cca 250 ml vařící vody a necháte 10 minut louhovat. Pak už jen scedíte. Podle našeho receptu si lze připravit i bylinkový čaj na ledviny a potíže s močovými cestami, jehož jsou listy břízy součástí. Chcete-li si připravit výše zmíněnou tinkturu, naplňte sklenici nakrájenými pupeny a zalijte je (40%) alkoholem. Pečlivě uzavřete a za občasné protřepání nechte 4 týdny na slunném místě.

Bříza bělokorá a pěstování

Bříza bělokorá patří mezi skutečné odolné a nenáročné dřeviny, takže nemá žádné zvláštní nároky na půdu. Pěstovat ji proto lze i ve velmi neúrodných zeminách a na znečištěných místech. Není tedy divu, že byla a stále je hojně používána do liniových výsadeb, tedy např. do stromořadí podél cest. Některé kultivary ovšem nacházejí uplatnění také na zahrádkách a na skalkách. Pro takové případy je dobré vědět, že bříze bělokoré vyhovuje plné slunce až polostín a má střední nároky na vlhkost.

Tip na závěr: pokud máte potíže s lupy, na pomoc si můžete rovněž vzít břízu, resp. březovou vodu. Ta je totiž součástí babských rad, které mohou s tímto problémem pomoci.

Sdílet příspěvek:

Rýmovník: vyzrajte na rýmu a další neduhy

Herbář léčivých rostlin
09/06/2021 Petr Sivok 48
Rýmovník je rostlina, která aktuálně patří k nejznámějším léčivkám. Umí totiž zatočit nejen s rýmou, ale také s mnoha dalšími neduhy. Výskyt: jako rýmovník jsou někdy označovány všechny druhy rodu Plectranthus(molice), kterých je asi 350. Nejčastěji jde však o pojmenování [...]

Domácí ovocný sirup (recept) – využijte přebytek ovoce

Recepty
28/01/2020 Katerina 0
Ovoce je obecně zdrojem řady účinných látek. Jde především o jednoduché přírodní sacharidy, které tělu dodávají potřebnou energii. Ovoce obsahuje také důležité antioxidanty. Díky tomu chrání náš organismus proti volným radikálům. Spojte tedy příjemné s užitečným a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*