Bříza bělokorá – nejen krásný strom, ale i velmi léčivý

Latinský název: Betula pendula

Bříza bělokorá
Listy břízy bělokoré

Za hlavní výhody využívání břízy bělokoré jsou považovány její diuretické (močopudné) účinky. Ty mají i jiné rostliny a syntetické látky, nicméně bříza příliš nedráždí a nezatěžují ledviny, vše ale postupně…

Výskyt: původní domovinou břízy bělokoré je Evropa a Malá Asie. Na Starém kontinentu je přitom hojně rozšířená od severu k jihu, což má na svědomí její odolnost a nenáročnost. Vyskytuje se tedy na mnoha místech i u nás.

Popis a účinné látky: tento listnatý strom z čeledi břízovitých může dorůstat až do výšky 25 m, přičemž vyššího vzrůstu dosahuje především v nížinách. Pro břízu bělokorou je typická bílá kůra, která je ovšem nejdříve hnědá a světlejší barvy dosahuje až během růstu. Koruna je výrazná a převisající, listy disponují kosočtverečným a zaobleným tvarem s pilovitými konci. Dřevina kvete na jaře (březen a duben) a plodem je nažka s křídlem. Bříza bělokorá obsahuje vitamín C, saponiny, hořčiny, silice, třísloviny, pryskyřice či bílý pigment betulin.

Užitečné části: používány jsou především listy, ale také pupeny a míza.

Léčivé účinky břízy bělokoré

Za hlavní výhody využívání břízy bělokoré jsou považovány její diuretické (močopudné) účinky. Ty mají i jiné rostliny a syntetické látky, nicméně bříza příliš nedráždí a nezatěžují ledviny. Kladný vliv má tedy bez překvapení na ledvinové a močové kameny a podílí se i na detoxikaci organismu. Její odvodňovací účinky mohou ocenit i revmatici a celkově může pomoci při bolestech kloubů. Bříza bělokorá působí také protizánětlivě a účinkovat by dokonce měla i při srdečních onemocněních.

Tato dřevina s bílou kůrou napomáhá funkci jater a slinivky břišní, čímž se mj. podílí na shazování nadbytečných tělesných kilogramů. Můžete ji tedy zkusit při hubnutí. Kromě toho, že by měla účinkovat při léčbě některých typů žloutenky, nelze nezmínit také možnosti vnějšího využití. Bříza bělokorá může pomoci s kožními problémy včetně vyrážky a využívána je do přípravků pro výživu a růst vlasů, které si lze dnes bez větších problémů pořídit.

Využití břízy bělokoré

Ačkoli se nejvíce používají březové listy, z nichž se připravuje čaj, účinnější je tinktura z pupenů. Zdraví prospěšné látky se zde totiž vyskytují v koncentrovanější formě. Z čerstvých či sušených listů si lze každopádně připravit i odvar do koupele a listy mohou být dokonce přidávány i do zeleninových salátů. Uplatnění ovšem nachází také míza, která je využívaná v kosmetice (např. k výrobě vlasových vod), ale také k přípravě březového sirupu, jenž slouží jako sladidlo.

Recept na březový čaj: vhodné k použití jsou mladé listy břízy bělokoré sebrané na jaře. Jednu polévkovou lžíci listů zalijete cca 250 ml vařící vody a necháte 10 minut louhovat. Pak už jen scedíte.

Pěstování břízy bělokoré

Bříza bělokorá patří mezi skutečné odolné a nenáročné dřeviny, takže nemá žádné zvláštní nároky na půdu. Pěstovat ji proto lze i ve velmi neúrodných půdách a na znečištěných místech. Není tedy divu, že byla a stále je hojně používána do liniových výsadeb, tedy např. do stromořadí podél cest. Některé kultivary ovšem nacházejí uplatnění také na zahrádkách a na skalkách. Pro takové případy je dobré vědět, že bříze bělokoré vyhovuje plné slunce až polostín a má střední nároky na vlhkost.

  • 466
  •  
  •  
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*