Truskavec – rostlinka, která vám pomůže s chřipkou a nachlazením

Latinský název: Polygonum aviculare

Léčivé účinky truskavce ptačího
Truskavec ptačí

Truskavec ptačí je obecně považován za plevel, a to díky své schopnosti rychlého množení. Na druhou stranu nelze opomenout ani jeho léčivé účinky, vše ale postupně..

Výskyt: truskavec ptačí (rdesno ptačí) roste takřka po celém světě, neboť je velmi přizpůsobivý. Jedná se tedy o zcela běžnou rostlinu i v České republice.

Popis a účinné látky: tato bylinka z čeledi rdesnovitých může měřit až 1 m. Disponuje silně rozvětvenou lodyhou, krátce řapíkatými listy a květy, které mají bílou či narůžovělou barvu a objevují se od června do října. Plodem jsou nažky. Truskavec obsahuje vitamín C, glykosidy, sliz, třísloviny, pryskyřice, silice nebo kyselinu křemičitou.

Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať.

Užívání vnitřně: 1-2 čajové lžičky na 3 dl vřelé vody, necháme 15 minut vyluhovat, nesladíme.

Léčivé účinky truskavce ptačího

Truskavec ptačí je obecně považován za plevel, a to díky své schopnosti rychlého množení. Na druhou stranu nelze opomenout ani jeho léčivé účinky. Dokáže např. přispět k léčení nachlazení a chřipky, protože snižuje horečku, uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Navíc má kladný vliv na záněty průdušek či astma. Kromě pomoci s horními cestami dýchacími pomáhá i při chorobách ledvin a močové měchýře, neboť působí močopudně a zároveň dokáže rozkládat ledvinové kameny.

Truskavec ptačí slouží i k čištění krve, detoxikuje játra a zlepšuje metabolismus organismu. Pozitivně působí také na trávící soustavu. Pokud máte potíže s katary střev či žaludku, žaludečními vředy anebo vás trápí průjmy, tuto rostlinu můžete určitě vyzkoušet. Ženám navíc dokáže pomoci v období menstruace, neboť dokáže zastavovat silné krvácení. Navíc jej lze využít nejen vnitřně, ale také zevně. Tímto způsobem totiž přispívá k lepšímu hojení ran.

Jak truskavec ptačí zužitkovat?

Výše jsme uvedli, že využívána je kvetoucí nať, kterou je možné jednoduše usušit. Teplota by však neměla přesahovat 45 °C a následně byste nať měli uchovávat v nádobě bez přístupu vzduchu. Pak budete mít truskavec ptačí k dispozici po celý rok. Z rostliny si v každém případě lze připravit odvar pro zevní využití a samozřejmě také čaj k pití. Mj. bývá součástí několika léčivých čajových směsí.

Recept na čaj z truskavce lékařského: 1-2 čajové lžičky na 3 dl vřelé vody, necháme 15 minut vyluhovat, nesladíme.

Pěstování truskavce ptačího

Jak už jsme naznačili, truskavec ptačí se velmi rychle šíří, takže dokáže zaplevelovat obdělávanou půdu. Mezi pěstiteli proto rozhodně nemá nejlepší pověst. Navíc si jej můžete jednoduše natrhat. Pokud byste si však tuto rostlinu chtěli přeci jen vypěstovat, dejte si pozor, aby se příliš nerozšířila. V každém případě se truskavec rozmnožuje pouze semeny. Klíčí většinou zjara po přezimování. Pokud vzejde již na podzim, může sice přežít mírnější zimu, ale velmi chladné počasí mu nevyhovuje.

  • 128
  •  
  •  
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*