Kvajáva hrušková obsahuje 275 % denní dávky vitamínu C

Latinský název: Psidium guajava

Kvajáva hrušková (zdroj: Samphotostock.cz)

Kvajáva hrušková je strom, který plodí zdravé ovoce. Ačkoli u nás zatím není příliš známé, obsahuje nezvykle velké množství vitamínu C.

Výskyt: kvajáva hrušková původně rostla v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Postupem času se ovšem rozšířila i do dalších částí světa.

Popis a účinné látky: jedná se o stálezelený strom (či keř) z čeledi myrtovitých, který dorůstá do výšky 8 m, není tedy příliš vysoký. Rostlina je hustě větvená a má kožovité listy, které disponují krátkými řapíky. Květy jsou oboupohlavné, mají bílé plátky i tyčinky a žluté prašníky. Plodem jsou bobule, které mají po dozrání žlutou barvu a červenou dužinu. Říká se jim kvajáva, guava nebo guave. Obsahují přitom velké množství vitamínu C (až 275 % denní dávky), ale vyskytuje se v nich rovněž vitamín B, betakaroten, třísloviny anebo lykopen.

Užitečné části: využívány jsou především plody, uplatnění ale nacházejí také listy.

Kvajáva a léčivé účinky

Guava je především díky vysokému obsahu vitamínu C považována za velmi zdravé ovoce. Vyzdvihována je např. pro své antioxidační vlastnosti, ale tím výčet jejích prospěšných účinků nekončí. Kladný vliv má také na trávicí soustavu, když pomáhá při řídké stolici a ulevuje také od zácpy. Doporučována je rovněž lidem, kteří chtějí shodit přebytečné kilogramy.

Kvajáva zároveň ulevuje od bolesti a pozitivní vliv má i na hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Navíc vyvažuje hladinu krevního cukru, čímž působí preventivně proti vzniku diabetu (cukrovky). Toto ovoce bývá dáváno do souvislosti i s podporou psychiky a navíc zlepšuje kvalitu pokožky. Obsažený lykopen je navíc považován za látku, jež má preventivní účinky proti některým nádorovým onemocněním.

Guava v kuchyni

Guava má šťavnatou dužinu, která příjemně voní. Konzumovat ji lze syrovou, kdy stačí plody rozkrojit a vydlabat lžičkou. Vyrobit si z ní můžete také džem, kompot, marmeládu anebo zdravý sirup. Musíme ovšem upozornit, že se rychle kazí, takže byste s jejím zpracováním neměli otálet. Z rostliny je možné v kuchyni využít také listy, ze kterých se připravuje čaj. Ovšem pozor! Listy by neměly používat těhotné a kojící ženy.

Pěstování kvajávy hruškové

Kvajáva hrušková je tropickou rostlinou, takže v našich podmínkách se jí rozhodně nebude dařit v průběhu zimních měsíců. Proto ji lze u nás pěstovat pouze jako skleníkovou či pokojovou rostlinu. Semena byste tedy měli zasadit do květináče, který je během teplých období možné umístit ven. Kvajávě hruškové vyhovují slunná stanoviště s dostatkem světla. Naopak minimální nároky má na zeminu, takže může prosperovat v jakékoli živné půdě.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*