Domácí šípkový likér – zachová účinné látky a vitamíny

Šípky obecně obsahují velké množství vitamínů (především céčka a áčka), pročež je součástí lidového léčitelství už 1 000 let. Šípky jsou zároveň silným antioxidantem, pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním (vliv mají např. na nižší cholesterol), účinkují při paradentóze a podílí se na detoxikaci organismu.

Nyní se budeme věnovat výrobě domácího šípkového likéru. Díky alkoholu zůstanou zachovány všechny účinné látky a vitamíny ze šípku. Přidáním medu získá likér nejen výjimečnou chuť, ale i další léčebné účinky, které se nám v nadcházejícím sychravém počasí budou hodit.

Připravíme si:

  • čerství šípky
  • 2 dřívka skořice
  • 10 hřebíčků
  • 42 % vodku nebo slivovici
  • případně med
Domácí šípkový likér - zachová účinné látky a vitamíny

Fáze 1: Čerstvé šípky (můžou být i měkké) jsem pečlivě omyli a osušili. V hmoždíři jsme je trošku rozmačkali a vložili do lahve, zhruba do poloviny.

Domácí šípkový likér - zachová účinné látky a vitamíny
Domácí šípkový likér - zachová účinné látky a vitamíny

Fáze 2: Přidali jsme 2 dřívka skořice a asi 10 hřebíčků (na litrovou sklenici). Vše jsem zalili 42% vodkou (můžete použít i slivovici či jiný vhodný alkohol).

Fáze 3: Necháme alespoň 4 týdny macerovat. Poté scedíme přes plátýnko nebo hustý cedníček a přidáme med dle chuti. „Užíváme preventivně“ 1/2 štamprličky navečer.

Domácí šípkový likér - zachová účinné látky a vitamíny
Sdílet příspěvek:

Koření zatar: dopřejte si novou chuť i aroma

Koření a kuchyně
02/08/2021 Petr Sivok 0
Koření zatar je u nás poněkud neznámou kuchyňskou ingrediencí. Přesto je doporučováno pro svou chuť i pozitivní vliv na lidské zdraví. Jaké ingredience zatar obsahuje? Zatar (často také zaatar či za’atar) je směs koření, které [...]

Bylinky, které pomohou s přebytečnými kilogramy

Bylinky na
19/10/2019 Petr Sivok 0
Trápí-li vás přebytečné kilogramy, můžete vyzkoušet sílu bylinek. Ačkoli jde pouze o doplněk, protože základem je zdravá strava, vyhýbání se stresu a pravidelná fyzická aktivita, mohou vám pomoci. Máta peprná Listy máty peprné, které mají [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*