Ledvinovník západní: strom, na kterém rostou zdravé kešu ořechy. Jedná se o účinné přirozené antidepresivum

Latinský název: Anacardium occidentale

Kešu ořechy a zdraví
Kešu ořechy

Ledvinovník západní je strom, na kterém rostou zdravé a chutné kešu ořechy. Ty se v posledních letech začínají i u nás stále více používat vedle „tradičních“ ořechů.

Výskyt: ledvinovník západní pochází ze severu jihoamerického kontinentu. Zde rostl až do doby, kdy v Brazílii přistáli portugalští mořeplavci. Jejich vlivem se strom v 16. století rozšířil i do dalších částí světa (Afrika a Asie). V současné době roste v tropických oblastech celého světa, a to především v přímořských oblastech.

Popis a účinné látky: jedná se o silně rozvětvený strom z čeledi ledviníkovnitých, který může dorůstat do výšky až 12 metrů. Květy jsou oboupohlavné, mají žluto-růžovou barvu a květenství je lata. V nepravém plodu se nacházejí tzv. kešu ořechy, které jsou velmi zdravé, neboť jde o bohatý zdroj účinných látek. Nachází se v nich totiž např. taniny, tryptofan, vitamíny B1, B2 či C a minerální látky. Jedná se především o hořčík, ale také o fosfor, mangan, měď nebo zinek. Jejich součástí je však také velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Užitečné části: využívány jsou právě kešu ořechy.

Účinky kešu ořechů: přirozené antidepresivum etc.

Kešu ořechy se začínají i na našem území stále více používat vedle tradičně využívaných lískových, vlašských či burských oříšků. Nejenže jsou chutné, ale mohou mít kladný vliv na naše zdraví. Z pozitivních účinků bývá na prvním místě uváděno posilování nervové soustavy, v důsledku čehož jsou doporučovány při stavech podrážděnosti či nervozity a dokonce i při depresích. Jde tedy o účinné přírodní antidepresivum, které rovněž zlepšuje funkce paměti.

Kešu ořechy lze konzumovat i v případech velké psychické a fyzické únavy a při slabosti. Navíc pomáhají napravovat špatné trávení a účinkují i při zácpě. Fungují rovněž v případě srdečních potíží, tedy např. při arytmii, zároveň snižují hladinu cholesterolu v krvi a prospívají cévám. Pozitivní vliv mají i na svaly, zrak, pokožku, nehty nebo vlasy. Opomenout nesmíme ani jejich antioxidační účinky, ochranu proti žlučovým kamenům a doporučovány jsou také při angíně pectoris. U mužů navíc podporují tvorbu spermií a u žen mohou pomoci při bolestivé menstruaci.

Upozorňujeme: kešu ořechy si sice můžete dopřát denně, nicméně pozor na solenou variantu. Sůl, zvláště ta klasická kuchyňská, totiž není úplně nejzdravější. A doplňme, že na ně existuje alergie. Pokud jste je tedy nikdy neměli, nejprve vyzkoušejte, zdali vám nemohou způsobit potíže.

V jaké formě si lze kešu ořechy pořídit?

Pokud jste se rozhodli pro nákup kešu ořechů, možností máte celou řadu. Výše jsme uvedli jejich solenou variantu, k dispozici jsou ovšem také čistě přírodní, pražené, případně s různými přísadami, jako jsou karob, čokoláda či med. Sehnat pak lze i kešu máslo, které se může stát výbornou součástí rodinných snídaní. Kešu ořechy je samozřejmě možné využít i k dochucení různých pokrmů včetně salátů. Vaší kulinářské fantazii zkrátka a dobře meze nekladou.

Vyrobit si ostatně můžete také zdravé kešu mléko. Stačí, když 250 g nesolených a nepražených ořechů namočíte přes noc, vodu následně slijete a dáte do mixéru. Přidáte litr vody a rozmixujete do hladka. Vzniklé „mléko“ dejte do uzavíratelné skleněné nádoby a uchovávejte v lednici, kde může vydržet až pět dní. Doplňme, že nepravé plody ledvinovníku, které jsou často nazývány „kešu jablka“, se v některých částech světa rovněž používají v kuchyni, a to např. při přípravě kompotů či džemů.

Pěstování ledvinovníku západního

Ačkoli je ledvinovník západní tropickou rostlinou, dá se pěstovat i v našich podmínkách, ovšem jako pokojová rostlina, která vyžaduje teploty mezi 21 a 28 °C a vlhkou půdu. Na druhou stranu se musíte vyvarovat přemokření, takže se hodí i kvalitní drenáž. Pokud se vám podaří získat semena, můžete strom zkusit vypěstovat rovněž v nádobě umístěné ve skleníku nebo pařníku. Výsledkem vašeho snažení bude vždy zakrslý ledvinovník, což ovšem nemusí být na škodu.

Zajímavost na závěr: do čeledi ledvinovníkovité bývá mj. řazen i mangovník, jehož plodem je další zdraví prospěšná potravina, totiž mango.

Sdílet příspěvek:

Kopr v soli – uchovejte si kopr jednoduše i na zimu

Bylinkové směsi a koření
29/09/2018 Katerina 0
Kopr je velmi zdravou rostlinkou, doporučuje se konzumovat při různých problémech se zažíváním, a to včetně nadýmání a žaludečních potíží. Podporuje např. tvorbu žaludečních šťáv, takže celkově zlepšuje trávení a navíc zlepšuje chuť k jídlu. Kopr [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*