Matcha – super-účinný zelený čaj, v čem vám může pomoci?

Matcha je zelený mletý čaj
Matcha čaj

Matcha je zelený mletý čaj, který má svůj původ v Japonsku. Už přes 800 let se zde používá k čajovému obřadu, a to zejména v průběhu zenových ceremoniích. V moderní době se ovšem jeho znalost rozšířila prakticky do celého světa. Na jednu stranu se jedná o součást procesu přejímání východních kultur, nicméně matcha má také nezanedbatelné léčivé účinky, kterými převyšuje ostatní zelené čaje.

Matcha čaj zklidňuje, dodává energie a zrychluje metabolismus

Zelený čaj je zdravý jako takový. V čem tedy spočívá výjimečnost matchy? Především v konzumaci celých listů. Zatímco u ostatních zelených čajů je list po vylouhování v horké vodě bez užitku vyhozen, v tomto případě se rozemele s vodou a následně je zkonzumován. Do lidského těla se tedy dostanou všechny účinné látky! Jaké to jsou? Listy matchy obsahují vysoké množství antioxidantů, a to včetně účinného epigalokatechin galátu (EGCG), dále pak vitamíny, minerály, vlákninu, l-theaniny či teofylin.

Matcha čaj má hned několik významných vlivů na lidské zdraví. Tak například samurajové jej používali před bitvou, protože zklidňuje, přináší harmonii a zároveň dodává energii.  Dokáže totiž stimulovat kardiovaskulární systém. Za tyto účinky je „zodpovědný“ především výše zmíněný alkaloid teofylin, tedy ne kofein, který je v matchě obsažen v minimálním množství. K uvolňování energie díky tomu dochází postupně, a to navíc bez negativních „kofeinových“ vlivů. Vzhledem ke svým zklidňujícím účinků jej navíc často používají lidé, kteří se věnují meditaci.

Matcha čaj má ovšem i další pozitivní účinky. Přítomné antioxidanty totiž pomáhají mnohem efektivněji spalovat tuky, neboť se při jeho konzumaci výrazně zrychluje metabolismus. Rozhodně jej tedy můžeme doporučit tem, kteří vyhlásili „válku“ obezitě. Matcha je díky všem těmto vlastnostem neustále oblíbenější u vyznavačů zdravého životního stylu. Navíc dosud nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, pouze děti a těhotné a kojící ženy by čaj neměly konzumovat ve větším množství.

Další využití čaje matcha

Vzhledem k výše zmíněným pozitivními účinkům na lidské zdraví se konzumace matcha čaje již poněkud vymyká jeho tradičnímu rámci čajového obřadu a je stále více používán také k jiným účelům. Uplatnění tedy kupříkladu nalézá při přípravě zmrzliny, gelata, nealkoholických či alkoholických nápojů, čokolády apod. Je tedy pouze na vás, k čemu jej využijete. Fantazii se meze nekladou…

Tradiční příprava matcha čaje: přes sítko prosejeme 2g matcha čaj do hrnečku, zalejeme horkou vodou 100 – 150 mů3 a bambusovou metličkou rozmeteme do té doby než je čaj zpěněný – poté je čaj hotový.

Moderní příprava matcha čaje: tradiční příprava čaje matcha už je také nahrazována modernějšími a rychlejšími způsoby. Dnes jej stačí nasypat do šejkru, přilít 1 dl studené a 2 dl horké vody a protřepat. Následně je ještě nutné před otevřením upustit páru horním víčkem, ale pak už budete mít hotovo.

Nevýhodou matcha čajů může být jejich cena, která není zrovna nejnižší a také pro mnohé z nás jeho chuť, ale minimálně vyzkoušet ho stojí opravdu za to.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*