Datlovník pravý: datle jako zdravé „přírodní palivo“ (nejen) pro sportovce

Latinský název: Phoenix dactylifera

Pozitivní účinky datlových plodů
Datlovník pravý

Datlovník pravý je palma, která plodí datle. Ty jsou aktuálně považovány za jedno z nejlepších „přírodních paliv“, tedy zdrojů energie pro fyzicky aktivní jedince.

Výskyt: datlovník pravý lidé pěstovali odedávna. Původně přitom mohl růst v oblasti prvních starověkých civilizací, tedy na severu Afriky či v Mezopotámii, ale doposud to není jisté. V současné době se pěstuje i v mnoha dalších oblastech světa, a to včetně Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: vzhledem k tomu, že jde o druh palmy (čeleď arekovité), jeho vzhled je typický pro tyto stromy. Datlovník pravý dorůstá do výšky až 25 metrů a je dvoudomý. Existují tedy jak samčí, tak samičí rostliny. Listy jsou zpeřené a disponují trny na řapíku. Květy jsou jednopohlavné a trojčetné ve velkých hroznech. Plodem stromu jsou peckovice zvané datle, které obsahují mnoho účinných látek jako např. glukózu a fruktózu, vlákninu, vitamíny (především ze skupiny B), minerály (železo, hořčík, vápník, draslík či fosfor) či aminokyselinu tryptofan.

Užitečné části: používány jsou plody, a to buď čerstvé, nebo sušené.

Pozitivní účinky datlových plodů

Datle jsou především výtečným a okamžitým zdrojem energie, takže se jim někdy přezdívá „přírodní palivo“. Často bývá dokonce uváděno, že ze všech druhů ovoce mají právě ony nejvyšší energetickou hodnotu. Sportovci by je tedy měli konzumovat jak před výkonem, tak během a po výkonu. Použít je ovšem samozřejmě můžete před jakoukoli fyzickou aktivitou, tedy např. při výletech. Neobsahují přitom nepříliš zdravý kofein, ale energii tělu dodávají díky vysokému obsahu glukózy a fruktózy, tedy jednoduchým sacharidům, jimž se říká rovněž „hroznový cukr“, respektive „ovocný cukr“.

Navíc jsou velmi snadno stravitelné, což ještě zvyšuje jejich hodnotu.  Vzhledem k výše uvedenému vás možná překvapí, že jsou zároveň doporučovány jako účinný uspávací prostředek. Tryptofan se totiž v těle přeměňuje na melatonin a vzestup hladiny tohoto hormonu zvyšuje nutkání ke spánku. Plody datlovníku navíc podporují duševní aktivitu, pomáhají snižovat krevní tlak, a i přes svou sladkou chuť nezvyšují hladinu krevního cukru. Zároveň se jedná o účinnou ochranu proti ateroskleróze (ucpávání tepen) a kladný vliv mají i na kosti, chrup, vlasy a pokožku. Jedná se tedy o zdravou potravinu, kterou vám můžeme jen a jen doporučit.

Využití datlí v kuchyni

Jak už jsme uvedli, datle mají velmi sladkou chuť, takže se mohou stát perfektní náhradou průmyslově vyrobených sladkostí, které jsou ze zdravotního hlediska velmi problematické. Pořídit si je můžete čerstvé či sušené. Pokud zvolíte druhou variantu, obvykle bývají poměrně dost tvrdé, takže je před konzumací na několik hodin namočte, případně nakrájejte a rozmixujte v mixéru. Použít je samozřejmě můžete při přípravě sladkých i slaných pokrmů a navíc jsou vynikající takřka ve všech druzích smoothie, které vás jen napadnou.

Zkuste si kupříkladu připravit mandlovo-čokoládové smoothie s datlemi. Do mixéru dáte 1 banán, 2 datle, čtvrt šálku mandlí, lžíci lněných semínek a lžíci kakaových bobů (použít lze i karobový prášek). Přidáte 2 šálky studené vody a vše rozmixujete. Doplňme, že datle jsou významnou složku potravy především v arabských zemích, kde se používaly odedávna. Vyzkoušet ovšem můžete také tzv. čínské datle, což jsou plody stromu zvaného cicimek čínský, kterým se říká rovněž jujuba. Navíc jsou také velmi zdravé.

Doporučujeme: zaměřit se můžete na tzv. „královské datle“, kterým se říká Medjool. Jedná se o jednu z největších odrůd, která má karamelovo-medovou chuť a obsahuje mnoho účinných látek.

Jak si datlovník pravý vypěstovat?

Datlovník lze pěstovat jako okrasnou bytovou palmu, plodí totiž až po 30 letech a museli byste k tomu mít samčí i samičí rostlinu. Jeho semena je nejprve nutné na cca 5 dní namočit do vody okolo 30 °C, jíž budete muset dennodenně měnit. Poté je lze zasadit, ale nepříliš hluboko. Půda by měli být písčitá či jílovitá a měli byste ji udržovat neustále vlhkou. Se zálivkou to však nepřehánějte. Stromu vyhovuje teplo a světlo, podle čehož je nutné vybírat umístění. V každém případě přes zimu by měl být v chladnějším prostředí, jež mu v tomto období vyhovuje.

Tip na závěr: do čeledi arakovitých patří i další zástupci se zajímavými ovocnými plody, které mají příznivé účinky na lidské zdraví. Jde např. o salak, jemuž se říká rovněž „dračí ovoce“.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*