
Vitánie snodárná je tradiční ájurvédskou bylinou, jež má mnoho zajímavých účinků na lidské zdraví. Často se o ní mluví v souvislosti s blahodárnými účinky na potenci, vše ale postupně…
Výskyt: v současné době se vitánie snodárná vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Evropy, Afriky a Asie. Na náš kontinent se ovšem dostala až v 16. století a její původní domovinou byla zřejmě právě Asie.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá rostlina z čeledi lilkovitých dorůstá v některých případech až do výšky 2 metrů. Listy jsou řapíkaté, květy mají žlutozelenou barvu a plodem je oranžová bobule, která obsahuje světle hnědá semena. Mezi účinnými látkami v ašvagandě nalezneme minerály (zejména železo), withanolidy, aminokyseliny, glykosidy a mnohé další.
Užitečné části: využíván bývá kořen.
Léčivé účinky ašvagandy
Vitánie snodárná je tradiční ájurvédskou bylinou, jež má mnoho zajímavých účinků na lidské zdraví. Často se o ní mluví v souvislosti s blahodárnými účinky na potenci. Muži i ženami je využívána při sexuálních poruchách či jako afrodiziakum, které navíc pomáhá při neplodnosti. Ašvaganda bývá doporučována i proto, že posiluje imunitu organismu a působí antivirově, antibakteriálně, antioxidačně a protizánětlivě. Zároveň zpomaluje stárnutí a zabraňuje artritidě.
Rostlina umí pomoci rovněž při psychických potížích, jakými jsou např. nespavost, úzkostné stavy, deprese a psychické vyčerpání. Navíc dokáže pozitivně působit na činnost mozku (zlepšuje např. paměť) a efektivní je i při fyzické únavě. Kladný vliv má rovněž na svaly a kosti, které vyživuje, takže se jedná o vhodnou bylinu pro sportovce. Zmínit ale musíme i čištění krve a snižování hladiny krevního cukru. Doporučována bývá také jako doplněk léčby při nádorových onemocněních.
Ašvaganda a její užívání
Jak už jsme uvedli, využíván bývá kořen vitánie. Ten se nejprve rozdrtí, následně přidá do mléka či vody a nechá povařit. Vzhledem k tomu, že má výsledný nápoj poněkud trpčí chuť, bývá doporučováno přidat cukr nebo med. Ašvagandu si ovšem můžete také zakoupit, a to především ve formě kapslí či prášku. Denní dávka by přitom neměla překračovat tři až čtyři gramy a doplňme, že by ji neměly konzumovat děti, stejně jako těhotné a kojící ženy.
Pěstování vitánie snodárné
Je asi zřejmé, že víceletou rostlinu, které roste v tropech a subtropech, v našich podmínkách nemůžete mít po celý rok venku. Na druhou stranu není její pěstování složité. Vitánii lze vysadit doma do květináče jako pokojovou rostlinu, případně ji od teplejších částí jara vysadit venku a nechat ji zde až do podzimu. V každém případě platí, že je důležité rostlinu pořádně hnojit organickým hnojivem a poskytnout ji rovněž dostatečnou zálivku.
Jsem rád že posílate zajimavé podněty-libor jeřábek. Jsem již přihlášen dávno