Lněné semínko: účinně pomáhá v boji proti obezitě i se zažíváním

Latinský název: Linum usitatissimum L.

Lněné semínko

Lněné semínko patří mezi zdravé potraviny, které je možné využít v boji s různými neduhy. Navíc má poměrně široké uplatnění v kuchyni.

Výskyt: len setý představuje jednu z nejstarších domestikovaných rostlin v dějinách lidstva. Původně byl pěstován v široké oblasti mezi Přední Asií a Indií. Postupem času se ale rozšířil i do dalších koutů světa. Od středověku se také pěstuje v našich končinách, takže je u nás používán stovky let.

Popis a účinné látky: tato jednoletá bylina, která patří do čeledi lnovitých, dorůstá maximálně do výšky 120 cm. Její květy, které mají pět kališních a korunních lístků, jsou světle modré a plodem je pětipouzdrá tobolka. Ve lnu setém, resp. v jeho semenech se nachází mnoho účinných látek. Především jde o vlákninu, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, slizy, fytoestrogeny , polyfenoly či lignany.

Užitečné části:  jak už jsme naznačili, léčivé účinky mají lněná semena. Člověk však hojně využívá i lněné textilní vlákno, z něhož odedávna vyráběl oděvy. Jedná se tudíž o jednu z prvních domestikovaných rostlin vůbec, neboť k tomu došlo už v počátcích neolitické revoluce.

Léčivé účinky lněného semínka

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny je lněné semínko hojně využíváno při zažívacích potížích. Jeho pozitivní účinky lze pozorovat při zácpě, ale také při závažnějších onemocněních. Trpíte-li zánětem žaludku a střev anebo žaludečními vředy, rozhodně jej můžete vyzkoušet. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin předurčuje lněný olej ke konzumaci při vysoké hladině cholesterolu v krvi. Navíc pomáhá při nemocech jater a cév, udržuje pravidelný srdeční rytmus a snižuje nebezpečí mozkové příhody.

Existují také další uplatnění. Lněné semínko působí preventivně proti obezitě, napomáhá tělu vylučovat různé škodliviny a užívání je vhodné i při cukrovce či problémech s ledvinami. U žen potom dokáže potlačovat negativní symptomy menopauzy a pomáhá při rakovině prsu. Ne nadarmo je tedy řazeno mezi tzv. superpotraviny. Navíc jej lze používat také zevně. V takovém případě má kladný vliv na kožní problémy (např. akné nebo ekzémy), vysušenou pokožku a můžeme jej doporučit i k rychlejšímu hojení spálenin.

Jak lněné semínko používat a konzumovat?

Předně je nutné zdůraznit jednu podstatnou skutečnost – projde-li lněné semínko trávicím traktem v celku, jeho účinku budou naprosto minimální. Pokud jej tedy budete konzumovat v celku (např. jako součást müsli, celozrnného pečiva, salátů, jogurtů, polévek anebo kaší), rozhodně jej důkladně rozkousejte. Vhodnou alternativu pak představuje jeho rozdrcení (třeba v mlýnku). Při zevním použití je potom doporučováno nasypat lněná semínka do látkového sáčku a spařit horkou vodou.

Problémy s lněným semínkem vcelku lze vyřešit i tím, že si přímo pořídíte lněnou moučku, kterou dnes také seženete v mnoha obchodech. Obvykle se však jedná o to, co zbude, když se ze semínek vylisuje olej. Skládá se přitom především z vlákniny. Proto vám doporučujeme pořídit si je vcelku a následně umlít v (kávovém) mlýnku, jak už jsme uvedli výše. Tato kuchyňská ingredience přitom není prospěšná pouze pro „běžné smrtelníky“, ale také pro sportovce, kterým zlepšuje výkonnost.

Doma si v každém případě můžete jednoduše připravit pomazánku z lněného semínka. K dispozici byste měli mít zhruba 250 g tvarohu (ideálně měkkého), který smícháte s 1 lžící olivového oleje (může být i olej lněný) a 2 lžícemi semínek, jež by měla být čerstvě namletá (viz výše). Pak ještě přidáte rozdrcený stroužek česneku, sůl a špetku kardamomu, což je velmi zdravé koření. Nyní máte hotovo a pomazánku můžete ihned namazat na pečivo.

Lněné semínko a sport

Lněné semínko obsahuje omega-3 mastné kyseliny, což jsou látky, které jsou důležité pro fyzicky aktivní jedince. Přispívají totiž k potlačení zánětlivých procesů, které mohou být vyvolány pravidelným pohybem. Navíc mohou přispívat i k metabolismu tuků. Účinné spalování tuků jako zdroje energie je přitom velmi důležitá právě při sportu. Díky tomu se totiž může podstatně zlepšit vytrvalost. Kromě toho se podílí i na hubnutí (viz výše), což je pro sportovce rovněž podstatné, protože přebytečné kilogramy pohybu příliš nesvědčí.

Upozorňujeme: omega-3 mastné kyseliny jsou přítomny např. v rybách, v rostlinných zdrojích se nicméně vyskytují spíše vzácně, ačkoli je obsahuje také konopí a vlašské ořechy. Lněná semínka by proto do svého jídelníčku měli zařadit vegetariáni a především vegani. Pokud se navíc jedná o sportovce, jedná se dokonce o podstatnou složku jejich stravování, která jim může dopomoci k lepším výkonům.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*