Truskavec (rdesno) pomáhá s chřipkou, nachlazením i menstruačními problémy

Latinský název: Polygonum aviculare

Truskavec (rdesno)
Truskavec ptačí

Truskavec (rdesno) je obecně považován za plevel, a to díky své schopnosti rychlého množení. Na druhou stranu nelze opomenout jeho léčivé účinky.

Výskyt: truskavec ptačí (rdesno ptačí) roste takřka po celém světě, neboť je velmi přizpůsobivý. Jedná se tedy o zcela běžnou bylinku i v České republice, kterou můžete bez problémů využít.

Popis a účinné látky: tato bylinka z čeledi rdesnovitých může měřit až 1 m. Disponuje silně rozvětvenou lodyhou a krátce řapíkatými listy, které jsou téměř přisedlé (listy odbočných větví jsou o hodně menší oproti listům hlavní lodyh). Květy, jež mají bílou či narůžovělou barvu, se objevují od června do října. Plodem jsou nažky. Truskavec obsahuje vitamín C, glykosidy, sliz, třísloviny, pryskyřice, silice nebo kyselinu křemičitou.

Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať, kterou lze využít při různých příležitostech. Bylinka totiž může pomáhat při nejrůznějších příležitostech.

Léčivé účinky truskavce ptačího

Truskavec ptačí je obecně považován za plevel, a to díky své schopnosti rychlého množení. Na druhou stranu nelze opomenout jeho léčivé účinky. Dokáže např. přispět k léčbě nachlazení a chřipky, protože snižuje horečku, uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Navíc má kladný vliv na záněty průdušek či astma. Kromě pomoci s horními cestami dýchacími pomáhá i při chorobách ledvin a močového měchýře, neboť působí močopudně a zároveň dokáže rozkládat ledvinové kameny.

Truskavec ptačí slouží i k čištění krve, detoxikuje játra a zlepšuje metabolismus organismu. Pozitivně působí také na trávicí soustavu. Pokud máte potíže s katary střev či žaludku, žaludečními vředy anebo vás trápí průjmy, tuto rostlinu můžete určitě vyzkoušet. Ženám navíc dokáže pomoci v období menstruace, neboť pomáhá zastavovat silné krvácení. Navíc jej lze využít nejen vnitřně, ale také zevně. Tímto způsobem totiž přispívá k lepšímu hojení ran. Uplatnění přitom může nacházet také při bércových vředech (chronické a dlouhodobé poškození kůže v podobě otevřených ran).

Upozorňujeme: truskavec je nejen léčivka, která nám může pomoci s mnoha neduhy, ale zároveň nemá žádné kontraindikace. V přiměřeném množství je tedy vhodný pro všechny, a to včetně těhotných žen.

Jak truskavec ptačí zužitkovat?

Výše jsme uvedli, že využívána je kvetoucí nať, kterou je možné jednoduše usušit. Teplota by však neměla přesahovat 45 °C a následně byste nať měli uchovávat v nádobě bez přístupu vzduchu. Pak budete mít truskavec ptačí k dispozici po celý rok. Z bylinky si v každém případě lze připravit odvar pro zevní využití a samozřejmě také čaj k pití. Rostlina mimo jiné bývá součástí několika léčivých čajových směsí, které si je možné pořídit i v českých obchodech. Stačí jen dobře hledat.

Pokud si chcete připravit čaj z truskavce, který může efektivně účinkovat např. při chřipce a nachlazení, použijte jednu až dvě čajové lžičky rostlinky na 3 dl vřelé vody a nechejte zhruba 15 minut vyluhovat. Nápoj byste přitom neměli sladit. Ženy pak mohou vyzkoušet čaj pro silnou menstruaci, který tvoří hned několik bylinek. Smíchejte zhruba ve stejném poměru rdesno, kokošku pastuší tobolku, řebříček a kontryhel a následně tři lžičky zalijte 250 ml vody. Poté přecedíte a můžete pít dvakrát denně.

Doporučujeme: pokud budete mít zájem, můžete si přečíst náš článek o bylinkách na ženské potíže, případně si podle našeho receptu připravit bylinkový čaj pro ženy, který obsahuje velké množství účinných bylinek, a to včetně výše zmíněného řebříčku a kontryhelu.

Pěstování truskavce ptačího

Jak už jsme naznačili, truskavec ptačí se velmi rychle šíří, takže dokáže zaplevelovat obdělávanou půdu. Mezi pěstiteli proto rozhodně nemá nejlepší pověst. Navíc si jej můžete jednoduše natrhat. Pokud byste si však tuto rostlinu chtěli přeci jen vypěstovat, dejte si pozor, aby se příliš nerozšířila. V každém případě se truskavec rozmnožuje pouze semeny. Klíčí většinou zjara po přezimování. Pokud vzejde již na podzim, může sice přežít mírnější zimu, ale velmi chladné počasí mu nevyhovuje. V takovém případě byste jej tedy měli ochránit.

Upozorňujeme: do čeledi rdesnovitých patří i další zajímavé bylinky. Jedná se např. o pohanku, případně o rdesno hadí kořen, které může pomáhat při průjmech a krvácení. Natrhat si jej přitom bez větších obtíží lze na většině území České republiky.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*