Cicimek čínský plodí velmi zdravé plody (jujuba)

Latinský název: Ziziphus jujuba

Jujuba (zdroj: Samphotostock.cz)

Cicimek čínský je strom pocházející z východní Asie, jehož plody (jujuba) jsou ovšem stále známější po celém světě, neboť jsou chutné a zdravé.

Výskyt: cicimek čínský pochází z Číny, kde se také už tisíce let pěstuje. Už ve starověku se ovšem šířil do dalších částí světa a dnes se pěstuje takřka na všech kontinentech.

Popis a účinné látky: jedná se o subtropický strom (někdy i keř) z čeledi řešetlákovitých, který může dorůstat do výšky 8 m. Jeho větve mohou být trnité a vyskytují se na nich dvouřadé, řapíkaté, střídavé, vejčité či eliptické, krátce špičaté listy. Květy, které se objevují v květnu až červenci, mají žlutozelenou barvu. Plody, kterým se říká jujuba, mají podobný tvar jako datle a jsou tmavě červené až hnědé. Obsahují přitom spoustu vitamínů (B nebo C) a minerálních látek (draslík, vápník, železo, jod, kobalt atd.).

Užitečné části: využívány jsou především plody, uplatnění ale nacházejí i listy a semena.

Jujuba a léčivé účinky

Cicimek čínský se v tradiční čínské medicíně používá přes 4 000 let. Jeho plody (jujuba) mají kladný vliv na trávicí soustavu a vyzkoušet je můžete i při detoxikaci organismu. Pozitivně působí rovněž na kardiovaskulární systém, když snižují vysoký krevní tlak (tzv. hypertenze) a pomáhají čistit krev. Navíc působí antioxidačně a mohou účinkovat i proti revmatismu, tedy onemocnění pohybového aparátu.

Jujuba může rovněž pomáhat s psychickými problémy a hovoří se také o účincích při nespavosti. Pozitivní vliv má i při kašli. Kladně působí rovněž na játra, ledviny a močový měchýř. Existují i informace o protirakovinných účincích. Plody cicimku mohou navíc účinkovat zevně. Mast z nich vyrobená může přispívat k hojení ran a mluví se rovněž o účincích při popáleninách.

Využití cicimku čínského

Jujuba chutná sladce a má výraznou chuť. Plody cicimku čínského, které lze sklízet od září do listopadu, můžete konzumovat čerstvé nebo sušené, ale také kandované (napuštěné cukrem, kterého už ovšem bez toho obsahují celkem dost). Hodí se rovněž do kompotů, pyré, želé, marinád, ale také pro výrobu cukrovinek. Využít je možné rovněž listy, které jsou také zdravé a uplatnění mohou např. nalézt v zeleninových salátech.

Cicimek čínský a pěstování

Cicimek čínský je subtropická dřevina. Můžete jej sice pěstovat i v našich podmínkách, ale vzhledem k jeho původu se mu bude dařit především v teplejších oblastech, tedy tam, kde se např. daří vínu. Cicimku vyhovují slunná stanoviště, zatímco na půdu není nijak náročný. Prosperovat může i v období sucha, ale pokud chcete mít dobrou úrodu plodů, měli byste jej pravidelně zalévat.

Sdílet příspěvek:

Leuzea saflorová: účinná léčivá bylina ze Sibiře

Herbář léčivých rostlin
06/06/2023 Petr Jiránek 0
Leuzea saflorová u nás patří k prakticky neznámým rostlinám. Jedná se ovšem o účinnou léčivku, která pomáhá s psychickými i fyzickými potížemi. Výskyt: jedná se o endemitickou rostlinu, která pochází z jižní Sibiře a přilehlých oblastí. Dnes se [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*