Chřest lékařský: mladé výhonky jako zdravá zelenina v kuchyni

Latinský název: Asparagus officinalis

Chřest lékařský jako zdravá zelenina
Chřest

Chřest lékařský sice nepatří k právě nejpoužívanější kuchyňské zelenině, nicméně si jej lze připravit na mnoho různých způsobů. Navíc se jedná o zdravou ingredienci.

Výskyt: chřest lékařský je rozšířen na většině evropského kontinentu, ale přirozeně se vyskytuje až po Střední Asii. Vlivem člověka se navíc rozšířil také do Severní Ameriky a najdeme ho růst i na Novém Zélandu. Vyskytuje se tedy na mnoha místech světa.

Popis a účinné látky: tato trvalka z čeledi chřestovitých nemusí měřit ani půl metru, někdy nicméně dorůstá až do výšky 150 cm. Jde o dvoudomou rostlinu, jež má dřevnatý oddenek a disponuje bohatým kořenovým systémem. Listy jsou jemné a šupinovité. Květy se objevují v červnu a červenci a mají bílou až žlutozelenou barvu. Plodem jsou červené bobule. Z účinných látek jmenujme vlákninu, vitamíny (A, B-komplex, C či E), minerály (zinek, draslík, vápník, železo, hořčík, zinek atd.), případně alkaloid asparagin.

Užitečné části: používány jsou především mladé výhonky, v léčitelství ale také kořeny.

Léčivé účinky chřestu lékařského

Druhový název bylinky dává jasně tušit, že se jedná o účinnou léčivku. Využívána je kupříkladu při jarní detoxikaci, přičemž o pročišťujících účincích chřestu se zmiňuje už antický lékař Galénos (2. až 3. století po Kristu). Rostlina je také považována za efektivní antioxidant, takže chrání organismus proti škodlivým účinkům volných radikálů, čímž může přispět ke zpomalení stárnutí. Zároveň působí kladně na činnost ledvin a podporuje vylučování vody. Má tedy rovněž diuretické neboli močopudné účinky.

Díky výše zmíněným vlastnostem je doporučována i při zánětlivých onemocněních močových cest, případně v průběhu léčby ledvinových kamenů, stejně jako při revmatismu a dně. Pozitivní vliv má také na metabolismus a podílí se na léčbě kožních potíží. Sužují-li vás tedy ekzémy, lupénka či alergie, můžete ji vyzkoušet. Někdy bývá také uváděno, že kladně působí na odbourávání alkoholu. Lze ji tedy zkusit rovněž při kocovině, která je nepříjemným následkem různých oslav a dalších akcí, kde se na množství skleniček nehledí.

Využití v kuchyni

Chřest lékařský sice nepatří k právě nejpoužívanější kuchyňské zelenině, nicméně lze si jej připravit na mnoho různých způsobů. Syrový, kdy obsahuje nejvíce účinných látek, se kupříkladu hodí do salátů. Můžete ho ovšem rovněž opéct na másle a podávat s holandskou omáčkou. Chřest je výtečnou zeleninou i ke grilování a použít ho je možné také na těstoviny s omáčkou. Často se dělá zapečený se sýrem, hodí se jako příloha k masu a lze si připravit také krémovou chřestovou polévku, která je velmi chutná.

Pokud chcete tuto ingredienci v kuchyni také vyzkoušet, připravili jsme si pro vás zdravý recept na chřestový salát. Chřest nakrájejte na menší kousky (cca 3 cm) a vložte je do osolené vroucí vody. Nechte vařit zhruba tři minuty, následně vodu slijte a zeleninu ponořte na minutu do ledové vody. Do mísy vložte nakrájené avokádo, najemno nasekané tři kusy jarní cibulky i s natí a nakrájené dva pomeranče. Pak už jen promícháte s chřestem a dochutíte citronovou šťávou, olivovým olejem, pepřem a solí dle chuti.

Pěstování chřestu lékařského

Mladé výhonky jsou sice používány jako zdravá zelenina, nicméně pěstován bývá rovněž jako okrasná rostlina. Měli byste jej vysadit na slunné stanoviště a mladé bylinky pravidelně zalévejte. V pozdějších fázích růstu ovšem příděl vody omezte. Starší rostliny totiž snáší velmi dobře sucho, a dokonce jim vyhovuje. I z tohoto důvodu je vhodná lehká písčitá půda a naopak se nehodí těžká půda, protože se v ní stahuje voda. K hnojení je optimální univerzální hnojivo, anebo kompost.

Tip na závěr: do čeledi chřestovitých patří i další zajímavé rostliny. Jedná se např. o chřest hroznovitý neboli shatavari, která je někdy označována za „královnu bylin“, přičemž pomoci může především ženám. Jmenovat ovšem musíme rovněž konvalinku vonnou, juku nebo agáve, tedy rostlinu, z níž se vyrábí tequila a ač se podobá kaktusu, není s ním příbuzná.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*